John Armstrong

John Armstrong

Yazar
8.4/10
16 Kişi
·
37
Okunma
·
2
Beğeni
·
1.071
Gösterim
Adı:
John Armstrong
Unvan:
İngiliz Yazar ve Filozof
Doğum:
İskoçya, 1966
Halihazırda çok fazla kibirli insan vardır. Ama yeterince kibirli olmayan birçok saygın insan da vardır. Meclisin gerizekalılarla dolu olduğundan ya da bütün bankacıların sahtekâr olduklarından falan şikayet etmeyin. Bunun yerine rekabet edin, daha iyisini yapın.
"Senden başka kimsenin yürüyemeyeceği bir yol vardır. Onun nereye gittiğini sorma;düş yola. Ne demişler 'Bir insan asla, yolun kendisini nereye götüreceğini bilmediği zamanki kadar yükselemez"
Geçmiş bilgisi yalnızca geleceğe ve şimdiye hizmet etmesi için istenir. Bugünü zayıflatması ya da yaşayan bir geleceğin altını oyması için değil.
#HAYAT

Gidene kal demeyeceksin...
Gidene kal demek zavallılara,
Kalana git demek terbiyesizlere,
Dönmeyene dön demek acizlere,
Hak edene git demek asillere yaraşır.
Hiç kimseye hak ettiğinden fazla değer verme, yoksa...
değersiz hep sen olursun...
Düşün Kim üzebilir seni, senden başka?
Kim doldurabilir içindeki boşluğu, sen istemezsen?
Kim mutlu edebilir seni, sen hazır değilsen?
Kim yıkar, yıpratır, sen izin vermezsen?
Kim sever seni, sen kendini sevmezsen?
Her şey sende başlar, sende biter...
Yeter ki yürekli ol, tükenme, tüketme, tükettirme içindeki yaşam sevgisini...

Öyle bir hayat yaşadım ki cenneti de gördüm, cehennemi de.
Öyle bir aşk yaşadım ki tutkuyu da gördüm, pes etmeyi de.
Bazıları seyrederken hayatı en önden, kendimi bir sahnede buldum
Oynadım. Öyle bir rol vermişlerdi ki okudum okudum anlamadım.
Kendi kendime konuştum bazan evimde, hem kızdım hem güldüm halime
Sonra dedim ki söz ver kendine;
Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin,
Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin,
Uçmayı biliyorsan, düşmeyi de bileceksin,
Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredeceksin.
Öyle hayat yaşadım ki son yolculukları erken tanıdım.
Öyle değerliymiş ki zaman, Hep acele etmem bundan.
Anladım.

#Friedrich #Nietzsche
Aslında bakılırsa " soğumak " iyi bir şeydir. Çünkü bizi büyük şeylere ulaşabilme gücüne sahip olduğumuz hissine yaklaştırır.
“İnsanlar çekingen olmaktan ziyade miskinler. En büyük korkuları tavizsiz dürüstlüğün ve hem lafta hem de eylemde açıklığın omuzlarına yükleyeceği ağır yük”
144 syf.
·9/10
Merhabalar Friedrich Nietzsche’yi ele alarak gündelik çıkmazlarımıza eleştirisel bir bakış açısıyla yaklaşımını konu alan bir eserdir.Kitap 8 başlıktan oluşmaktadır ve insan davranışları,psikolojisi ve yaşam mücadelesini sorgulayıcı bir bakış açısıyla kaleme almıştır.Ayrıca küçük başlıklar altında toplanması okumayı daha kolaylaştırmıştır.Kişisel gelişim tarzında yazılmıştır.Friedrich Nietzsche yoğun felsefik kitapları gibi olduğunu düşünüp okumak istemeyebilirsiniz ancak eser gündelik bir dille sade bir şekilde yazılmış felsefik bir eserdir.Yani değerleri sorgulamamız gerektiğini,kişisel gelişime dikkat edilmesi gerektiğini,çatışmalardan kaçınılmadan kolaylıkla üstesinden gelinebileceğini ve özgürlük yolunun nerede olduğunu belirtmektedir.Kitapta yazarın kullandığı kadınsı eziklik gibi sözcükler dikkatimi çekti ve neden böyle ifadeler kullandığını araştırdığımda Salome isminde bir bayanın evlenme teklifini reddetmesiyle yazarın kadınlar görüşünde keskin görüşlere sahip olmasına neden olmuştur.
Keyifli Okumalar Dilerim
240 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Müthiş. Tek kelimeyle müthiş. Daha yarısına bile gelmedim ama bayıldım. Bitirdiğimde blogda yazı paylaşacağım kitap hakkında. Kitabı fotoğraflarken inanılmaz bir zevk alacağıma eminim.:)
GÜNCELLEME
Kitabı okudum bitirdim. İçindeki resimlere tek tek ba yıl don. Sonları baya sıktı beni ama başları o kadar akıcı ve resimlere doya doya bakarak geçtiği için o sıkıcılığa katlanabildim. Bloğumda kitabın ayrıntılı incelemesi mevcut, hepinizi bekliyorum :)) https://www.demetkarahan.com/.../terapi-olarak-sanat
144 syf.
Yazar J.Armstrong, Melbourne Üniversitesi'nde felsefe dersleri veren bir akademisyen. Sel Yayıncılık'ın Hayat Okulu Serisi'nde başka bir kitabı daha yer alıyor.

Kitapta, Nietzsche'nin yazmış olduğu kitaplardan pasajlar da yer alıyor. Böylelikle konuyla ilgili O'nun direkt görüşleri ile buluşuyoruz.

Sekiz konu başlığı'ndan oluşan kitap, insan psikolojisini, davranış biçimlerini ve hayata karşı mücadelesinde aldığı kararları sorgulama imkanı sunuyor.

"Nietzsche, büyürken zorluk çekmek normaldir, der. Kilit nokta şudur: Özgürlük, ayrılığı da içerir: Sevdiğiniz şeyleri geride bırakmak zorunda kalırsınız ve onları bırakmak o kadar güçtür ki, bir süreliğine onlara düşman olmanız gerekebilir, bu duygusuzca ve alçakça görünse de, aslında değildir."

Gündelik yaşamdaki çıkmazlarımıza cevap olmaya yönelik Nietzsche öğretilerini derli toplu ve bir disiplin içinde önümüze koyuyor.

Okunması kolay, altı çizilen yerleri pek fazla olan bu kısa kitap, bir çok konuda düşündürüp, ilham kaynağı olabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
John Armstrong
Unvan:
İngiliz Yazar ve Filozof
Doğum:
İskoçya, 1966

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 37 okur okudu.
  • 73 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.