Akış
Ara
Ne Okusam?
Giriş Yap
Kaydol

Jon Scieszka

Jon ScieszkaNe Halin Varsa Gör Gladyatör yazarı
Yazar
8.0/10
21 Kişi
81
Okunma
0
Beğeni
1.330
Görüntülenme

Hakkında

1954’te ABD’de Michigan’da doğan Jon Scieszka, Culver Askeri Akademisi’nin ardından Albion College’da başladığı doktorluk eğitimini yarım bırakarak, Columbia Üniversitesi’nde Güzel Sanatlar Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı ve bir süre öğretmenlik yaptı. Dört erkek kardeşiyle birlikte büyüdüğü aile ortamının, muzipçe esprilerle bezediği öğrencilik yıllarının, Colombia Üniversitesi’nden sonraki ilkokul öğretmenliği döneminin ve yazdıklarını yayımlatmaya çalıştığı sürecin gözlem ve deneyimlerini, kendine özgü, ilginç bir bakış açısıyla kaleme aldı. Lane Smith’le tanışınca öğretmenliğe ara veren Scieszka’nın ilk kitabı, 1993 Caldecott Onur Kitabı seçilen The Stinky Cheese Man’le (Kokuşmuş Peynir Adam) çeşitli ödüller aldı. Lane Smith’in resimlediği The True Story of the Three Little Pigs (Üç Küçük Domuzun Gerçek Öyküsü) ve Squids will be Squids (Kalamar Kalamardır) gibi birbirinden ilginç resimli kitaplarıyla dikkati çekerken, Math Curse (Matematik Laneti) adlı kitabı 1996 Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) “Dikkate Değer Kitap” ödülünü aldı. New York Times’ın övgüyle söz ettiği Frog Prince-Continued’u (Kurbağa Prens-Devamı) ve The Book That Jack Wrote’u (Jack’in Yazdığı Kitap) kaleme aldı. Scieszka’nın, yine Smith’in desenleriyle eğlence dozu yükselen, fantastik dizisi Zamanda Gezinen Üç Kafadar (“Time Warp Trio”) bugün 16 kitaba ulaşmış; 2006′da, çocukları kültür tarihinde yolculuğa çıkararak eğlendiren bir internet sitesine kaynaklık etmiş (timewarptrio.org), çizgi film olarak da yayınlanmıştır. “Çocuklar eğlenirse okurlar” görüşünü savunan yazar, ABD Kongre Kütüphanesi (Library of Congress) tarafından 2008’de Ulusal Çocuk Edebiyatı Elçisi seçildi ve 2010′a dek çocuklarla pek çok etkinliğe katıldı. Scieszka, aynı zamanda guysread.com isimli sitesinde erkek çocukları okumaya teşvik edecek çalışmalar gerçekleştiriyor, eşi ve iki çocuğuyla birlikte New York’ta yaşıyor. Eski bir ilkokul öğretmeni olan Jon Scieszka’nın, gerçek tarihsel dönemlere, uygarlıklara, olay ve kişilere dayanan eğlenceli dizisi “Zamanda Gezinen 3 Kafadar”ın yeni kitabı, Rönesans İtalyası’nı, ünlü ressam, mucit Leonardo Da Vinci’yi ve onun deha eseri mühendislik tasarımlarını anlatıyor. Müren Beykan’ın özenli çevirisiyle Türkçe’leşen yeni iki kitapla dizi 6 kitaba tamamlandı. Etkileyici resimlerle bezeli kitapları okumayı sevmediğini sanan çocuklar bile ellerinden bırakamıyor. Özellikle erkek çocukların kitap okumaktan çekinmesine ilişkin sıradışı görüşleri ve yaklaşımlarıyla tanınan yazar, 2008-2010 yıllarında ABD’nin Ulusal Okuma Elçisi olarak çalıştı. Tüm dünyada büyük ilgi gören dizi, timewarptrio.com üzerinden de takip edilebiliyor.
Unvan:
Yazar
Doğum:
Abd, 1954

Okurlar

81 okur okudu.
2 okur okuyor.
14 okur okuyacak.
Reklam

Sözler ve Alıntılar

Tümünü Gör
Hangisi daha çok, bilemiyordum. Yurttaşlık hakkı ve yaşam için yukarıya kalkan baş parmaklarmı? Yoksa ölüm için aşağıya dönmüş başparmaklarmı... Baş parmaklar yukarımı? başparmaklar aşağımı ? Kalabalık çılgınca gürledi.
"Planın için tek umudumuz imparator" Dedi profesör. "Nerede o? Diye sordum." "Orada," dedi profesör. İşaret ettiği yöne, bir grup adamın lüks loca gibi bir yerde oturduğu tarafa doğru koştuk...
Reklam
Birdenbire ortalığı, korumaların kalkan tokuşturma gürültüsü kapladı yine." Arabalara! Arabalara! Arabalara!
"Bu, en ünlü roma yollarından biridir." Dedi profesör. Via appia. Appia yolu Roma ordusu için inşa edildi. Yüzlerce, hatta binlerce yıl dayanacak biçimde yapıldı.
"Orası öyle," dedi profesör. "Ama yinede mühendislikleri hayranlık uyandırıcı. Kilometrelerce uzaktan şu taşıyan su kemerlerini gördünüzmü? Ya köprüleri? Ya yolları?
Henüz kayıt yok

Yorumlar ve İncelemeler

Tümünü Gör
Reklam
80 syf.
5/10 puan verdi
·
3 saatte okudu
Arkadaşların bir zaman makinesiyle 2095 yılına ışınlamasını anlatıyor. Pek beğenmedim. Olay örgüsü biraz karışıktı ve anlamak zordu. 5 üzerinden 2 puan verirdim.
Yıl 2095
Yıl 2095Jon Scieszka · Günışığı Kitalığı · 200810 okunma