Julian Assange

Julian Assange

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
koseli-arti
coklupaylas
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.6
29 Kişi
okuyor-dolu
95
Okunma
v3_begen_dolu
10
Beğeni
goz
1.901
Gösterim
Kitaplarını Satın Al
bilgi
Sponsorlu
Tam adı
Julian Paul Assange
Unvan
İnternet Aktivisti
Doğum
Townsville, Avustralya, 3 Temmuz 1971
Yaşamı
Wikileaks'in editörü olmadan önce fizik ve matematik öğrencisi, bilgisayar programcısıydı. Hacker'lık faaliyetleri nedeniyle Avustralya'da hakim karşısına çıktı ama sembolik bir tazminatla kurtuldu. Dünya görüşü Julian Assange, 'Yönetişim Olarak Komploculuk' başlıklı makalesinde, bilgi sızdırılması sayesinde, bilgiyi gizli tutmak sayesinde hükmünü sürdüren ve halkını temsil etmeyen yönetimlerin nasıl yıkılabileceğini anlatmıştır. Radikal demokrasi kavramını savunur. WikiLeaks Wikileaks 2006 yılında kuruldu. Assange dokuz kişiden oluşan yönetim kurulu üyelerinden olup ayrıca basın sözcüsüdür. Gazeteler onu Wikileaks'in "yöneticisi" veya "kurucusu" olarak tanımlasa da Assange, "Ben kendimi kurucu olarak görmüyorum, sadece editörüm." demiştir. Siteye yüklenecek belgelerde en son söz ve onay Assange'ındır. Diğer bütün site çalışanları gibi Assange da site için ücretsiz ve gönüllü olarak çalışmaktadır. Kurucusu olduğu WikiLeaks, Küba'daki Amerikan üssü Guantanamo'da esirlere yapılan muameleye dair kurallar, Kenya'daki yargısız infazlar, Afganistan ve Irak Savaşı'ndaki sivil ölümlerine dair belgeler yayınladı. ABD diplomatik belge sızıntısı 2010 yılının Kasım ayı sonuna doğru WikiLeaks adlı sitesinde kamuoyuna açıklanan belgeler büyük yankı uyandırmış, Assange'a karşı da bir karalama kampanyası başlatılmıştır. Soruşturmalar Cinsel taciz iddiası İsveç'teki savcılık 18 Kasım 2010'da cinsel taciz suçlaması nedeniyle Assange için uluslararası yakalama kararı çıkardı.7 Aralık 2010 günü hakkındaki tecavüz iddialarıyla ilgili gönüllü olarak ifade vermeye gittiği Londra'daki polis merkezinde İsveç tarafından hakkında yakalama emri olduğu gerekçesiyle tutuklandı. 14 Aralık 2010 tarihinde çıkarıldığı duruşmada kefaletle şartlı tahliye edildi. ABD'nin casusluk soruşturması ABD'de yürütülen bir soruşturmada; Julian Assange'ın ABD ordusuna ait gizli belgeleri sızdıran ve halen tutuklu bulunan er Bradley Manning'i belge sızdırmak için teşvik edip etmediği araştırılıyor. Manning'in belge sızdırma eyleminde Assange'ın rolü olduğu tespit edilirse ABD'nin Assange'a da dava açacağı belirtiliyor. Siyasi sığınma Cinsel taciz kisvesi altında siyasi olarak takibata alındığını iddia eden Assange, 19 Haziran 2012 tarihinden itibaren bulunduğu Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'ndeyken 16 Ağustos 2012 tarihi itibarıyla talep ettiği siyasi sığınma hakkı Ekvador hükümeti tarafından onaylanmıştır. Karara itiraz eden İngiltere hükümeti resmî olarak Ekvador hükümetini uyarmış ve Assange'ın ülkeden çıkmasına izin verilmeyeceğini ve gerekirse elçilik binasına girileceğini açıklamıştır.Ekvador konuyu bölgesel örgütlerin gündemine taşımıştır.
176 syf.
Şifrepunk 90’lı yıllarda bilişim dünyasının yeni yeni sınırlarını aştığı dönemi oluşturan grupların liderlerinin konuşmalarından ve fikirlerinden oluşuyor. Kriptografi ve buna karşı devlet tutumunun daha doğrusu devletlerin sistemin dışına çıkabilecek insanlardan nasıl korktuğunu bir şekilde onları engellediğini güzelce anlatmışlar. Dev şirketlerin sopalar karşısında verileri nasılda açığa sunduğu bir kısmının ise zaten bu verileri devletlere ve kurumlara satarak nasıl devleştiğini tarafsızca anlatmışlar. Ufkunuzu net şekilde açabilecek bir kitap. Devletlerin insanları nasıl sürekli izlediğini ve kontrol ettiğini çok net anlatmış.
kamera
Şifrepunk
kamera
Julian Assange
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.5/10 · 74 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
176 syf.
·
21 günde
İnternet, özgürlük, devletlerin kontrol refleksi ile bu refleksin kişisel hak ihlallerine varabilecek denetim riskleri üzerine kapsamlı bir tartışma. Eğer konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz referans noktaları (ki çokça var) ile ilgili ufak araştırmalar yapıp geri dönmenizde fayda var. Kişisel görüş: Kitapta özgürlüğün her şekli savunulmasına rağmen özellikle mahşerin 4 atlısı olarak ifade edilen terimlerden terörist oluşumlar, çocuk istismarı vs gibi unsurların da serbestçe dolaşabilmesindense ölçülü denetim kişisel anlamda daha makul geliyor bana. Suçun kaynağını kökten çözmek her zaman mümkün olmadığı gibi bazen yıllar yıllar sürecek politikalar ile sonuçlanabilecekken o zamana kadar suçluların ya da suça meyil ededeklerin cirit atabileceği ortamlar da altın tepsi de sunulmamalıdır.
kamera
Şifrepunk
kamera
Julian Assange
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.5/10 · 74 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
176 syf.
·
6 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Şuan elimde bulunan telefon ile beni benden daha iyi tanıdıklarını ve bütün olup biteni bildiklerini biliyorum yalnizca bir veri merkezi olmamızı isteyen şirketler hükümetler ve diğerleri için biz buyuz ne görmelerini istiyorsak onu izleyen ve düşüncelerimizi kontrol için veri toplayan şuan bu yazdıklarımı bile bana karşı kullanacak olan bir sistem bu internet Kitabın konusu genel olarak internet özgürlüğü paranoyak olmaya gerek yok ama dikkatli olmakta yarar var okuması gereken bir kitap en azından neden ben bunu izliyorum gerçekten istiyormmuyum diye kendinizi sorgulamaya sevk eder örneğin dinlediğimiz müzik veya izlenen bir programı bana ne katıyor yada benden ne kazanıyor diye sorun derim biraz karmaşık bir inceleme oldu ama internet büyük bir lütuf veya kendimizi oraya kopyalayarak yaşanacak bir yer değil iyi okumalar
kamera
Şifrepunk
kamera
Julian Assange
ucnokta_yatay-1
yildiz
8.5/10 · 74 okunma
alinti_ekle-2
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
;