Karin Fossum

Karin Fossum

Yazar
7.6/10
62 Kişi
·
168
Okunma
·
7
Beğeni
·
1365
Gösterim
Adı:
Karin Fossum
Unvan:
Norveçli Yazar
Doğum:
Sandefjord, Norveç, 6 Kasım 1954
1954 doğumlu Karin Fossum günümüz Norveç edebiyatında polisiye roman türün en başarılı temsilcisi. 1992 yılında başladığı Müfettiş Konrad Sejer serisi ile ünlenen Fossum çok sayıda dünya diline çevrilen, çok sayıda ödüle değer görülen bu dizi içerisinde on roman üretmişti.
"eğer her akşam birinin mum yakıp, oturup birkaç saniye de olsa bizi düşündüğünü bilsek, bu dünyadan daha huzurlu ayrılabilirdik."
336 syf.
·14 günde·2/10
Bu aralar sıkıcı kitapları çekme gibi bir özelliğim ortaya çıktı herhalde Allahım ya incecik bir kitap nasıl 14 günde biter ki
Kitabı okumam bir yakın arkadaşım sayesinde oldu yazarı bana öyle öve öve anlattı ki dedim okumalıyım ve istanbuldaki evimin kitaplığında eski bir basımını buldum.Yayın evinin dandikliğinden mi yoksa çevirmenin kopyala yapıştır gibi yapıp google translate tarzı çevirisinden mi kitabi hic beğenmedim.Bir de kitap yurdunda bakınırken tesadüf bu yazarımızın pegasus yayınları gibi çok çok sevdiğim bir yayınevinden kitapları olması beni iyice şaşırttı.buradan sesleniyorum size yayınevi hemen durdurun ve asla kitaplarını basmayın
Sana da ayrıca sesleniyorum dedektif sejer olmamış ya sen biran önce bırak şu dedektifçilik işlerini sana göre değil bunlar
Son olarak yazar sesimi duysa da cevap verse sayın hanimefendi lütfen bir sonraki kitabinizda katilin kim olduğunu bir zahmet yazın da kitap bitince eee kimmiş şimdi katil modunda olmayalım
304 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yazarla pus kitabını okuyarak tanıştım ve gölle devam ettim ..Kolay okunan, akıcı ve anlaşılır bir anlatımı var kitaplarının ...Bana göre hafif bir polisiye diyebileceğim türde olmasına rağmen alt metinde işlediği konular bakımından kesinlikle çok başarılı ...Tasvirleri, betimlemeleri sayesinde her şey gözünüzde canlanıyor ...Bu kitabın alt metni yalnızlık ve çaresizlik ...Kitapta rol alan üç karakter üzerinden bu duyguları aktarmayı ve hissettirmeyi başarmış ...Bahsettiğim üç karakterden biri şizofren bir akıl hastası, biri banka soymuş bir kaçak bir digeride davranış bozuklukları olan 12 yaşında bir çocuk ....Yolları kesişen bu karakterlerin diyalogları, çaresizlikleri ve birbirlerine tutunma ihtiyaçlarını okudukça toplumsal olarak insanlık olarak ne kadar yalnızlastığımızı , ben merkezci olduğumuzu , kabuğumuza çekilip sinmemizi karakter analizleri ile birlikte sade bir dille işlemiş yazar ...Yazarın okuduğum iki kitabında da finalde davalar hukuksal olarak bir sonuca bağlansa da vicdani adaletin sağlanmamış olduğunu düşünen yazar baş karakter Konrad Sejer vasıtasıyla bu durumu da çözüme kavuşturuyor ...Gerisi kitapta ...
336 syf.
·3 günde·6/10
Yaklaşık 3 günde bitirdiğim #pus beklentilerimin altında kalan bir kitap oldu. Hızlı başladı ama malesef sonraki 150-200 sayfa meraktan uzak, kapı kapı yüzeysel soruşturmanın dışına çıkmadan devam etti. Daha önceki yorumlardan dolayı gerilimi de yüksek bir roman beklerken, gerilimi yok denecek kadar azdı diyebilirim.
Ilk 50-100 sayfa ve son 30 sayfa harici genel notum 10 üzerinden 3 'ün üstüne çıkmazdı. Başlama ve bitiş ile de ancak vasat kabul edilebilecek bir ortalamada kaldı benim için.
Konusuna gelirsek;
Küçük bir kız çocuğunun kaybolması ile başlayan soruşturma beklenmedik bir şekilde göl kıyısında cesedi bulunan genç bir kızın cinayet soruşturmasına dönüyor. Eldeki tanıklar ise 6 yaşındaki bir çocuk ve Down sendromlu herkes tarafından sevilen Raymond.
Gizemden, heyecandan uzak kaleme alınan bir soruşturma süreci... Ve zaten müfettişlerden önce tahmin ettiğiniz bir bitiş.
Kitabın bir kaç yerinde Türk bir aileden ve Türkiye'den alınan halılardan, halıların dokunuş hikayesinden,yurtdışındaki Türklere bakış açısından bahsediyor ve rahatsız edici ya da gurur okşayıcı bir söylem yok.
Sıkı bir polisiye okuru olmamakla birlikte ben bile daha iyilerini okumuştum diyorsam illa ki sizin de okumanız gerekiyor diyemiyorum.

Herkese keyifli okumalar

Pus Karin Fossum
336 syf.
·21 günde·Beğendi·6/10
Yine İskandinavlardan yeni tanıştığım bir yazar ...Karin Fossum ve kitabı Pus ...Sade ve düz bir anlatımı olan kitap hoş olmakla birlikte beklentilerimi pek karşılamadı ...Konusu gayet güzeldi lakin kurgu çok ağır ve tekdüzeydi ...Final ise çok enteresandı ...Belki daha iyi kitaplarına denk gelir ve bu coğrafyanın sevdiğim yazarlarının arasına o da katılır ....
304 syf.
·Beğendi·7/10
Hiç dinmeyen heyecan dozu ve bol gerilimli sahneleriyle yazar beni kendine hayran bıraktı bu cümlelerimin aynını yazarın PUS isimli kitabını okuduğumda da söylemek istiyorum.
304 syf.
·Puan vermedi
Karın Fossum’un bir diğer kitabı da Pus du. Onu baya önce okumuştum ve çok güzeldi. Ama bu kitap beni pek sarmadı. Yazarın yazma şekli ve polisiye yazması ayrı ilgimi çekmişti. Bu bir Norveç polisiye kitabı. Ormanda tek başına yaşayan bir kadın var. Ama bir gün bu yaşlı kadın Halldis bir cinayete kurban gidiyor. Şüphelimiz bir tımarhaneden kaçan şizofreni olan erkek Erkki. Olayın tek şahidi ormanda okçuluk yapan ve ıslah evinde kalan bir çocuk. Kadının öldürüldüğü gün bir bankada soyulmuştur. Ve adam yanında bir rehine ile kaçmıştır. Bu rehine tanıdığımız biri çıkıyor sonra. Olaylar da bu şekilde ilerliyor. Dedektif Sejer de bunu çözmeye çalışıyor.
336 syf.
·10/10
Okuduğum ilk polisiye romandı. Romanın sonuna kadar katilin kim olduğunu tahmin edemedim. Çok güzel kurgulanmış ve olay akışı çok güzeldi. Polisiye ve gerilim seven tüm okurlara tavsiye ederim.
336 syf.
Dün gece itibariyle tamamladığım, gerilim/polisiye türü roman. Kitabın ilk sayfalarından itibaren, kurgu ve olayların akıcılığı sizi kendisine bağlamaya yetiyor. Fakat bu durum roman boyunca devam etmiyor. Belli bir noktadan sonra yerini sadece diyaloglar, betimlemeler ve olaylardan bağımsız detaylara bırakmaya başlıyor. Belki de son 30 sayfaya kadar herhangi bir aksiyon veya cinayetle ilgili bir gelişme olmuyor diyebilirim. Kitapta, neden size tanıtıldığına anlam veremediğiniz karakterler de söz konusu.
Yazar aslen Norveçli ve kitap da Norveç'in bir kasabasında geçiyor. Kitap boyunca, yazarın gözünden Norveç'teki bir kasabada yaşamlara, buradaki insanların karakteristik özelliklerine, yaşam tarzlarına tanık olabiliyorsunuz.
Kitap, doyurucu finaliyle eksik kalan yanlarını bir parça da olsa kotarmış görünüyor.
Artı ve eksileriyle, okumaya değer bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Çünkü kitabı bitirdiğinizde, asla bir zaman kaybı olarak görmüyorsunuz.
336 syf.
·26 günde·Beğendi·8/10
Yine çok iyi bir gerim gerim geren Norveç Polisiyesi okuduğumu gururla söylemekteyim zira yazarın Göl isimli kitabı da muhteşeme yakındı söylemekte fayda görüyorum ki türü sevenler kendinizi bu gerilimden mahrum etmeyiniz üzülürsünüz. :))
304 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Karrin Fossum’un okuduğum ikinci kitabı aynı zamanda Dedektif Sejer serisinin de Pus’tan sonra çıkan kitabı: Göl.
Yazarın anlatımı, üslubu oldukça güzel. Fakat bu kitabını maalesef diğeri kadar beğenmedim. Aslında olayın kurgulanışını ve karakterleri sevmedim diyemeyeceğim fakat ben daha fazla gerilim daha fazla gizem bekliyordum.
Yaşlı bir kadın ıssız bir bölgede yer alan evinde öldürülür. Bir numaralı şüpheli bir akıl hastasıdır. Fakat olaylar öyle bir noktaya gelir ki ana şüpheli aynı zamanda bir kurban olabilir. Dedektif Sejer, hem bu karmaşayı çözmelidir hem de yıllar sonra hissettiği “sevme” hissiyle başa çıkmalıdır.
Bir de kitabın yaklaşık bir buçuk saat süren bir film uyarlaması var. Onu da en kısa zamanda izlemeyi düşünüyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Karin Fossum
Unvan:
Norveçli Yazar
Doğum:
Sandefjord, Norveç, 6 Kasım 1954
1954 doğumlu Karin Fossum günümüz Norveç edebiyatında polisiye roman türün en başarılı temsilcisi. 1992 yılında başladığı Müfettiş Konrad Sejer serisi ile ünlenen Fossum çok sayıda dünya diline çevrilen, çok sayıda ödüle değer görülen bu dizi içerisinde on roman üretmişti.

Yazar istatistikleri

  • 7 okur beğendi.
  • 168 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 69 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.