Kiersten White

Kiersten White

Yazar
7.6/10
147 Kişi
·
340
Okunma
·
16
Beğeni
·
2.033
Gösterim
Adı:
Kiersten White
Unvan:
Amerikalı Yazar
Kiersten White, New York Times'ın en çok satan yazarı ve şimdi karanlık, Paranormalite üçlemesi, Zihin Oyunları serisi, Yıldızların Kaosu, Kaderin İllüzyonları, Sanatçı Jim Di Bartolo ile Gölgelerde ve yaklaşmakta olan Beanstalker ve Diğer Hilarious Scarytales. Kiersten ailesiyle birlikte San Diego, California'da yaşıyor.
"...dans etmek istediği güzel bir şey değildim sadece, onun bana olan ilgisi çok daha derinlere uzanıyordu..."
Kiersten White
Sayfa 190 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"Gözleri bir gülücükle kasıldı. Bu kadar ifade dolu gözleri olması iyiydi, çünkü ağzı neredeyse oynamıyordu."
Kiersten White
Sayfa 8 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"Gözleri derin ve ebedi kehribar havuzlarıydı. İnsanın içinde boğulabileceği türden.."
Kiersten White
Sayfa 49 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"...gözleri bana gülüyordu. Farklı da olsak, tem da ihtiyaç duyduğumuz şeyi ifade ediyorduk birbirimize, yani bir dostu."
Kiersten White
Sayfa 35 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"Hem iletişim kurmak için başlıca yöntemi iç çekmek olan birinin ergenlerle konuşması kolay değildi aten..."
Kiersten White
Sayfa 31 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"Biz konuşurken elimi tutardı ve dıştan içe doğru ısındığımı hissederdim."
Kiersten White
Sayfa 85 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"...gözleri eriyen kardan bir nehir. Bilmediği şeyler yüzünden buz gibiydi."
Kiersten White
Sayfa 13 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"... giderek farkına varıyordum ki bu dünyada hiçbir şey mutlak değildi.."
Kiersten White
Sayfa 196 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"... saçlarındaki aklar tam da onu yaşlı değil, seçkin gösterecek kadardı."
Kiersten White
Sayfa 9 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
"Gerçek görüntünü çok beğeniyorum. Bürünebildiğin suratların hiçbiriyle kıyaslanamaz."
Kiersten White
Sayfa 228 - Doğan Egmont Yayıncılık ve Yayımcılık, Çeviri:Barış Emre Alkım
480 syf.
·8/10 puan
Kitaba düşük bir beklentiyle başlamam rağmen yazarın dili ve kültürlere olan saygısı ve başarılı aktarımı ile beklediğimden çok daha iyi bir kitapla karşılaştım.
Yazar Kazıklı Voyvoda’yı bir kadın olarak kurgulamıştır ve Vlad, Radu ile Fatih Sultan Mehmet’in tarihi kaynaklarda geçtiği hikayesini alıp bir tarihi kurgu oluşturmuştur.
Yazarın mı çevirmenin mi etkisi bilmiyorum ama İslam hakkında detaylı bir araştırma yapıldığı, mümkün olduğunca Mehmet’in manevi yönünün verilmeye çalışıldığı görülüyor.
Kitaptaki ufak bir kaç detayı ve Lada’nın aşırı hallerini sevemesem de ileride Kazıklı Voyvoda olacak birinin taşkın bir karakter olması çok mantıklı. Seri üç kitaptan oluşuyor ve yazar diğer kitaplarda çizdiği güzel imajın dışına çıkar mı bilmiyorum ama şimdilik beklentimin üzerinde, elime aldığımda bırakmadan okuyabileceğim bir hikayeydi.
480 syf.
·5 günde
Öncelikle kitabı çok beğendiğimi ve farklı türde olduğunu söylemeliyim. Çünkü tarih ile öylesine güzel harmanlanmıştı ki okurken hem ufkunuz açılıyor hem eğleniyor hem üzülüyor hem de Lada ile birlikte sinirleniyorsunuz :) Bu kitap için uzun bir araştırma yapıldığı çok belli zira yazarımız yabancı olmasına rağmen osmanlı tarihi hakkında benim bugün bilmediğim şeyleri yazmış. Mesela Ben, kirke ve Akhilleus Yunan mitolojisi ile öylesine harmanlanmıştı ki okurken hem öğreniyorsunuz hem de bir masal okurcasına eğleniyorsunuz bu da öyleydi, bu bilgileri internetten veya ders kitabından okusam aklımda bu kadar yer edinemezdi, anlatım çok önemli. Gelelim sevmediğim kısımlara;
Yazar bazı yerlerde aniden olaydan olaya atlamış gibiydi fakat sonradan bu durum gözüme o kadar batmadı.
Bir diğeri ise kitap İngilizceden çevrilme olduğu halde çok fazla eski Türkçe kelime vardı, bu kadarı gerekli miydi tartışılır.
*** Kitapta geçen ve gerçekliği halen tartışılan bir kaç olay var (Nazire,Fatma gibi)tahmin ediyorum ki bunu eleştiren çok kişi vardır fakat her şeyden önce kitabın eğitimden çok tarihten esinlenilmiş bir roman olduğunu söylemek istiyorum.
480 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Merhabalar herkese arkadaşlar hepimizin sevdiği  muhakkak bir veya birden fazla Osmanlı padişahı vardır demi. Ya da çoğumuz Osmanlı'nın dünyaya 600 yıldan fazla hükmettiğini biliriz. Bu hüküm süresince bir çok padişah gelip geçmiştir ama en önemlisi vardır ki kitabın giriş kısmında yazarın o nacizane notuyla belirttiği gibi Peygamberimiz tarafından Fetih ile müjdelenen Fatih Sultan Mehmet'dir. İşte kitabımız bu yönde Mehmet zamanında bir kurgu üzerine kurulmuş Eflaklar, Hunyadi ve daha birçok düşmanında içinde geçtiği bir kitap. Osmanlı döneminin ihtişamlı şehirleri ve İslam ile ilgili kavramlar çok güzel şekilde anlatılmış kesinlikle. O zamanda taht kavgaları, ihanetler, merhamet, hırs, aşk, güzel bir kurguyla ele alınmış. Genel itibariyle kitap iyiydi fakat kurguda eksikliklerde mevcuttu. Belki devam kitabında kurgusu daha geniş olabilir diğer kitapta bunu görücez. Kitabımızda Eflaklı Vlad'ın kızı ve oğlu Osmanlı'nın elinde kalmıştır antlaşma sebebiyle orada eğitim görmüş ve sonrasında Mehmet' e tabi olmuşlardır. Zaten herşey buradan sonra başlamıştır. Kitapta en sevdiğim karakter Mehmet'in yanı sıra Radu olmuştur Radu'nun Mehmet'e olan sadakati, bağlılığı görülmeye değer. Uzun lafın kısası okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Okumak isteyen herkese keyifli okumalar dilerim.
480 syf.
·25 günde·6/10 puan
Bu kitap Ejderhanın Kızı serisinin ikinci kitabı. Kitap Kazıklı Voyvodanın nasıl Kazıklı Voyvoda olduğunu ve Fatih Sultan Mehmet'in küçüklüğünden itibaren İstanbul'u fethine kadar geçen süreyi anlatıyor. Kitapta Kazıklı Voyvoda kadın olarak anlatılmış. İlk kitapta Lada, Radu ve Mehmet'in tanışması ve büyüme aşamalarını okuyoruz. Bu kitapta ise artık büyümüş ve güçlenmiş hallerini okuyoruz.

Açıkcası kitabı ben çok beğenmedim. Konusunu tarihten alan bi roman olduğu için olayları tabi ki çok değiştiremezler fakat ben aşırı aksiyon sevdiğim için bu kitap bana çok durgun geldi. Okuyoruz okuyoruz ama bi türlü tam olarak olayların içine giremiyoruz. Yani ben giremedim açıkcası. Bitse de gitsek modunda okudum hep. Belkide tarihi romanlara olan önyargımdan kaynaklıdır bilmiyorum ama bu kitapla ön yargım daha da körüklendi açıkcası. Anlatım dili anlaşılırdı ama konusu beni içine alamadı maalesef. O yüzden pek yüksek puan veremedim.
480 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Harika bir kitap olan Ejderhanın Yükselişine sevgilerle..

Hayatımda şuana kadar okuduğum en iyi karakter gelişimine sahip kitaptı. Serinin ikinci kitabı olan Ejderhanın Yükselişi hem Lada için hem de Radu için çok zorlayıcı ve gittikçe güçlenen bir hikayeyi barındırıyordu. Anlatım şekli ve betimlemelerin her biri mükemmel derecede başarılıydı. Zevkler ve renkler olarak ifade edeceğim, eğer bu kitabı okuyup beğenmediyseniz lütfen hakkında kötü bir şey söylemeyin çünkü içtenlikle söylüyorum kötü yorumları hak etmiyor. Evet, eleştiri alabilecek bölümleri var ama bunların nefret toplamasını sağlayacağını düşünmüyorum.

Neyse, kitabı okuduysanız, Lada kadar muhteşem bir karakter gördünüz mü hiç? Düştüğünde her zaman daha güçlü kalkan ve vermesi gereken kararlara rağmen Ladislav'ın benliği hiç bozulmadı. Kardeşi onun kendini düşünebileceğine hiç ihtimal vermiyordu ama Radu, Lada'nın aklından hiç çıkmadı. Ne o, ne de Mehmet.

Radu için söyleyeceklerim daha kısa. Bu kitapta gerçekten hak ettiği şeyi bulması çok hoşuma gitti ama sürekli kendini saçma salak düşünceler içinde buluyor olması da insanı bir o kadar tilt ediyordu. Şöyle anlatayım Radu hayatımda okuduğum ve aynı anda hem çok nefret ettiğim hem de çok sevdiğim bir karakter oldu.

Kitabın yazarı Kiersten White'a bu muhteşem karakterleri ve muhteşem kurgusunu önümüze serdiği her an için teşekkür ederim.

Umarım benim gibi sizin de hoşunuza giden bir kitap olur. İyi okumalar, öptüm.
480 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Aslına bakılırsa kitabı okumam sanki yıllar sürmüş gibi hissettiriyor ama eminim ki bu kadar abartmaya gerek yok. Kitaba başlayış tarihim üzerinden yaklaşık 3 hafta geçti diyebiliriz ve ben bu süre boyunca sınavlar ve okulla meşgul olduğum için kitabın kapağını dahi açamadım.

Bu boş muhabbetin ardından söylemek istediğim şey şu; lütfen, bu muhteşem bir kurgu, karakterler ve tarih bilgisiyle yazılmış kitabı okumadan ölmeyin.

Osmanlı'nın Fatih Sultan Mehmet'i ağırladığı bu döneme bir kurgu penceresinden bakmak istiyorsanız aradığınız kitap işte burada. Karakterlerin birbirleriyle ilişkileri ve yaşadıkları şeyleri halletmeye çalışma şekilleri oldukça ve olabilecek her şekilde mükemmeldi.

Umarım bu kitap hak ettiği değerin en yüksek mertebesine ulaşır ve her birimizin aklında en azından ufak bir yer edinir.

Umarım kötülüklerden ve sizi zorlayan olaylardan uzak güzel ve mutlu günler geçirirsiniz. İyi okumalar.
312 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Ve Evie'nin macerası sona erdi. Bu kitapta da Evie'nin her zamanki gibi normal olma çabalarında olduğunu görüyoruz. UPTA ile ilişkisini kesmişti kesmesine ama Raquel'in yerine geçen yeni UPTA başkanı onu rahat bırakmıyor. Hattâ tehdit bile ediyor. Ve Evie paranormal dünyadan olabildiğince uzak durmak istemesine rağmen bir şekilde yine kendini onlara yardım ederken buluyor. Iyi periler, kötü periler, silfler, kurtadamlar, vampirler derken Evie kendini paranormallerin tam ortasında buluyor.

#OKUDUMBİTTİ
#ALINTI

Evie'nin paranormal geçmişi bir türlü peşini bırakmıyor, Uluslararası Paranormal Tecrit Ajansı'nın yeni başkanı onu yine merkeze çağırıyor.

Kara Kraliçe korkunç krallığında insanlara işkence ediyor.

Doğaüstü yaratıklar tehlikeli ve gizemli kaderlerinden, onları koruyacak bir kurtarıcı arıyorlar.

Tüm varlıkların geleceği Evie'nin ellerinde.
Paranormal dünya için zaman azalıyor.

Evıe'nin macerası, paranormal ve Doğaüstü'nden sonra sonsuz ile son buluyor.
244 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Evie'nin macerası devam ediyor. İlk başlarda yer yer çok güzel yer yer biraz sıkıcıydı. Sonra  o kadar çok şey ortaya çıktı ki kitabın bittiğini gerçekten anlamadım. Bi baktım yazarın teşekkür kısmına gelmişim. Şimdiden aldı beni bi merak Bu kitapta Evie nihayet istediği normal hayata kavuşmuş, normal liseliler gibi hayatını sürdürmeye başlamıştır. Ama bu normallik çok fazla sürmez tabi.

#OKUDUMBİTTİ
#ALINTI

Evie o çok istediği normal yaşama nihayet kavuştu! Ama sıradan olmanın, nasıl denir, biraz sıkıcı olduğunu görmek üstünde soğuk duş etkisi yapmadı değil.

Uluslararası Paranormal Tecrit Ajansındaki günlerini mumla arar olmuştu ki yeniden onlar için çalışma fırsatı çıktı karşısına.

Tüm şu normallikten biraz olsun uzaklaşmaya öyle ihtiyacı vardı ki...

Ama birbirinden beter görevler üst üste geldikçe, Evie doğru tercihte bulunup bulunmadığını sorgulamaya başladı. Eski peri erkek arkadaşı Reth onun geçmişiyle ilgili korkunç gerçekleri ortaya çıkardıkça, periler arasında kızışan savaşın bütün doğaüstü dünyayı bir kaosa sürükleyebileceği belli oldu. Herkesin peşinde olduğu şey neydi peki?

Evie'nin ta kendisi!
285 syf.
·1/10 puan·Ne Okusam'dan
Büyük heveslerle aldım, çizgi film senaryosu gibi bir kitapla karşılaştım. Pembe silahlı avcılar, beyinsiz karakterler, harcanmış bir kurgu. Yaratılan dünya içinde her şey eğlendirici olsun diye son derece sığ ve sinir bozucu derecede ergen karakterlere kurban gitmiş. Hiç ama hiç beğenmedim. 0 vermek mümkün olsa onu verirdim.
285 syf.
·2 günde·9/10 puan
Kitap güzeldi evy sevdim konu farklıydı anlatım akıcı ve komikti yarın doğa üstü 2. Kitaba başlıyorum o da bitince seri kütüphane me girecekmi bakacağım

Yazarın biyografisi

Adı:
Kiersten White
Unvan:
Amerikalı Yazar
Kiersten White, New York Times'ın en çok satan yazarı ve şimdi karanlık, Paranormalite üçlemesi, Zihin Oyunları serisi, Yıldızların Kaosu, Kaderin İllüzyonları, Sanatçı Jim Di Bartolo ile Gölgelerde ve yaklaşmakta olan Beanstalker ve Diğer Hilarious Scarytales. Kiersten ailesiyle birlikte San Diego, California'da yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 16 okur beğendi.
  • 340 okur okudu.
  • 8 okur okuyor.
  • 218 okur okuyacak.
  • 9 okur yarım bıraktı.