Kim Noble

Yazar 9,5/10 · 4 Oy · 1 kitap · 10 okunma ·  1 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1 okur beğendi.
4 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 863 gösterim
10 okur kitaplarını okudu.
5 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
1 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Kim Noble'nin Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Kim Noble'nin Biyografisi

1 Kasım 1960 İngiltere doğumlu Kim Noble, 14 yaşından itibaren hayatının 20 yılını çoğunlukla hastanelerde geçirdi. 1995 yılında terapiye başlayarak, "Çoklu Kişilik Bozukluğu" (D.I.D.:Dissociative Identity Disorder) ile teşhis edildi. (D.I.D.'nin, katlanılamaz acılarla başetmenin yaratıcı bir yöntemi olduğu ve temel kişiliğin, çözünme ve hafıza kayıplarının yarattığı engellerle bölünmesine neden olduğu belirtiliyor.)
Kim, 14'ü sanatçı olarak tamınlanan 20 temel kişiliğe sahip ve bu kişiliklerin herbirinin kendine ait bir yaşamı var; ayrı e-posta adresleri, ayrı şifreler, ayrı zevkler, ayrı inançlar hatta ayrı cinsiyetler.. Kim'in yaşamının farklı dönemlerinde, o dönemdeki ihtiyaçlarına göre farklı kişilikleri baskınlık kazanmış.
Daha önce sanat eğitimi almamış olmasına karşın 2004 yılında bir terapist ile geçirdiği kısa zamanın ardından ana kişiliklerinden 14'ü resim sanatı ile ilgilenmeye başlamış. Bu 14 sanatçının her biri, ıssız çöllerden deniz manzaralarına, soyutlamalardan kolaja ve ruhsal sarsılma içerikli resimlere kadar geniş bir alanda kendine has birer tarza, renklere ve temalara sahip. Kişiliklerinden pek çoğu, aynı bedeni başka bir sanatçıyla paylaştığından haberdar değil ve bir gün içinde 3 veya 4 ayrı kişiliği ortaya çıkabiliyor. Yani sipariş etmediği pizzaları teslim almak, satın almadığı kıyafetleri gitmek, markete gidip canının çekmediği yiyeceklerle eve dönmek onun için sıra dışı bir durum değil.
Hepsinden daha dikkate değer olan ise, eserlerinin niteliği ve çalışma sürecinin hızı. Resim yapmaya başladığı günden beri 5 yıl içinde 17 kişisel sergi gerçekleştirip bir o kadar da toplu sergiye katıldı bile. Kim aynı zamanda, Londra'nın batısında yer alan Springfield Üniversitesi Hastanesi'nde konuk olarak ağırlanan ilk sanatçı.
Şu anda 14 yaşında bir kızı var ve muhteşem bir mizah anlayışı olan cesur ve adanmış, hayat dolu bir kadın.

Kim Noble'nin Kitapları Kitap Ekle

9,5/ 10  (4 Oy) ·  10 Okunma
Bi Poşet Kitap, bir alıntı ekledi.
24 Kas 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bazen sanki tüm hayatım işlemediğim suçlara karşı kendimi savunarak geçmiş gibi geliyor.

Hepimiz, Kim NobleHepimiz, Kim Noble
Umutlu Ev Kadını, bir alıntı ekledi.
 01 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sevgisizlik
"Annenizin sizin hayatınızı sona erdirmek için kendi hayatını tehlikeye attığını öğrenmenin hiçbir iyi yanı yok ki.(...) Ama neden beni istemiyor? Ne hatam oldu? Beni hiç sevdi mi? (...) Bazen hiçbir şey bilmemek çok daha iyi oluyor. Sanırım hayatımı özetleyen asıl konu bu olabilir..."

Hepimiz, Kim Noble (Sayfa 27 - Hyperion)Hepimiz, Kim Noble (Sayfa 27 - Hyperion)
Umutlu Ev Kadını, bir alıntı ekledi.
07 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

yalancı
" Kim bilir kaç masum insan göz ardı edilemeyecek kadar çok kanıt yüzünden hapse girmiştir.Her şeyi inkar etmeye başlamadan önce ne kadar dayamıştım? Geri dönüp bakınca ve bunları düşününce sinirleniyordum. Neden durumumu daha önceden anlayanlar olmamıştı? Neden bir yalancı olduğumu varsayıp bana sırtlarını dönmüşlerdi?"

Hepimiz, Kim Noble (Sayfa 239 - Hyperion)Hepimiz, Kim Noble (Sayfa 239 - Hyperion)

Kim Noble ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.