Kip Thorne

Kip Thorne

Yazar
9.4/10
9 Kişi
·
26
Okunma
·
5
Beğeni
·
796
Gösterim
Adı:
Kip Thorne
Unvan:
A.B.D ‘li Teorik Fizikçi
“Eskiden gökyüzüne bakar, yıldızlar arasındaki yerimizi merak ederdik. Şimdi yere bakıp topraktaki yerimiz için endişeleniyoruz.”
“Eskiden gökyüzüne bakar, yıldızlar arasındaki yerimizi merak ederdik. Şimdi yere bakıp topraktaki yerimiz için endişeleniyoruz."
Senaryosunu tamamlarken Christopher Nolan'ın bana yönelttiği sorulara benim geceleri kafa patlatmam gibi, umarım en az bir kere siz de kendinizi benim yazdığım bir şey üzerinde gecenin karanlığında, yarı uyur yarı uyanık bir halde kafa yorarken bulursunuz. Sizlerin de, bir kere bile olsa, benim Nolan'in sorularıyla uğraşırken başıma sık sık geldiği gibi gecenin ilerlemiş bir saatinde düşünürken birden bir Eureka anı deneyimlemenizi umut ediyorum.
Görülebilen evrende kabaca bir trilyon galaksi vardır. En büyük galaksiler birkaç trilyon yıldız içerir ve yaklaşık bir milyon ışık yılı* genişliğindedir; en küçükler yaklaşık 10 milyon yıldıza sahiptir ve bin ışık yılı genişliğindedir. Neredeyse bütün galaksilerin merkezinde güneşin ağırlığının bir milyon katı ya da daha fazla ağırlığa sahip devasa bir kara delik vardır.

*Bir ışık yılı ışığın bir yıl içerisinde katettiği mesafedir; yaklaşık on trilyon kilometredir.
Bu kitabın bazı bölümleri biraz daha zor okunuyor olabilir. Bu gerçek bilimin doğası gereğidir. Bilim düşünmeyi gerektirir. Bazen derin düşünmeyi. Fakat düşünmek ödüllendirir. İsterseniz bu zor bölümleri atlayabilir, isterseniz de anlamaya uğraşırsınız. Uğraşınız sonuçsuz kalırsa o zaman bu benim suçumdur, sizin değil
ve bunun için sizlerden özür diliyorum.
350 syf.
·14 günde·Beğendi·10/10
Bilime, uzaya, evrene, kara deliklere, solucan deliklere vs meraklı olanların kafalarındaki soruların yanıtını rahatlıkla bulabildiği bilgi dolu bir kitaptır. Kitap, alt başlığında dediği gibi Bilim Kurgu filmi olan YILDIZLARASI filminin ortalama 10 yıllık serüvenini ayrıntısıyla okuyucuya aktarıyor. Yıldızlararası'nı izleyip de kafasında soru işaretleri olanlar için birebir kitap. Kitabı okumadan önce MUTLAKA FİLMİNİ İZLEMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM, PİŞMAN OLMAZSINIZ. Tabii, bilimi sevenler ve meraklısı olanlar için geçerli. Daha sonra kitabını okuyun, o zaman kitaptaki anlatımla birlikte filmdeki sahnelerle kafanızda canlandırarak kitabı daha iyi anlamanıza yardımcı olur.
Evreni yöneten yasalar, bükülmüş zaman ve uzay, gelgitli kütleçekim, kütleçekim sapanları, kütleçekim dalgaları, 4. ve 5. boyutlar vs... Bu konularda baya aydınlandım. Bu kitabı okumak, bana çok şey kattı. Dışarıya olan merakım ve sevgim bin kat arttı.
350 syf.
·9/10
Uzayda yolculuk, teorik fizik ve kozmoloji konularına ilgi duyuyorsanız mutlaka okunması değer bir kitaptır.öncelikle filmini izlemenizi öneririm.Kip Thorne solucandeliği fikrini bilimkurguya kazandırmasıyla tanınıyor. 1984'te Cari Sagan'a Mesaj romanı için verdiği solucandeliği fikri o günden bu yana bilimkurgunun vazgeçilmez unsuru olmuştur. Gerek diğer bilimkurgu romanlarında ve filmlerinde gerekse Yıldızlararasında ışıktan hızlı seyahat etmek için solucandeliği kullanılmakta.
350 syf.
Normalde kitaplara yorum yapmıyorum. Ancak eğitim açısından son derece önemli olduğunu düşündüğüm bilimlerarası disiplinde de sıklıkla kullanılabilecek bir kitap olduğu için yorumun dibini hakediyor.
2008 de Fen Lisesinde öğretmenken boş olan bir saatimde Felsefe hocamızın Fizik hocası ile derse davet etmesi ve derste quantum fiziğini anlatırken hem fizik hocasından hem de din de
Tasavvuf'ta kullanılmasından bahsedilmesi için davet etmişti. Ben de haddim olmayarak Bursa Ulu Cami nin açılışında Somuncu Baba'nın aynı anda 3 kapıda gözükmesi hadisesi örneğinden hareketle vahdet ı vücut ilkesine Tayyi Mekan Tayyi Zaman ilkelerine de girmiştim. Çok zevkli bir ders olmuştu ama keşke bu kitabı o zaman okusaymışım diye hayıflanmadım değil. Hatta en altta istifade edebileceğiniz linki de gönderdiğim Doç.Dr. Haluk Berkmen'in Kuantum Fiziği ve Tasavvuf kitabı ile ilgili bilgilerim de keşke bu kitapla birlikte o gün yanımda olsaymış. Bu kısa anımdan sonra Bay kuantum olarak bilinen Dr. Fred Alen Wolf'un quantum fiziğine de yer verildiğini hatırlatmadan geçemeyeceğim.
Bu kitabın okudunduktan sonra Interstellar filminin izlenmesi ise okuduğunuz kitaba anlam katacaktır. (O filmi 100 kere izlesem bıkmam IMDB 9) Zira filmde geçen bilimsel ifadelerin neş'et ettiği yer bana göre Kip Thorne'nin bu eşsiz kitabı olmuştur. Carl Sagan'ın Contact (Mesaj) kitabında -ki onun da filmi bilindiği üzere yapılmıştı- solucan delikleri hadisesi de yine kitabın bir başka enstantaneleri arasındadır.
Sözün Özü;
Kitap gerçek bilmi gerçek bir mucizeyi bize gösteriyor. Tanrısızlık fikrini aslında Allah'ın eşsiz kudretini bilimsel olarak isbat ederek noktalıyor.
http://m.karar.com/...gi-mi-biliyor-554868
350 syf.
·Beğendi·10/10
Evet evet o dillere pelesenk olan Interstellar filmi ile alakalı bu kitap. Matthew Mcconaughey'nin başrol olarak boy gösterdiği bu filmdeki fenomenleri bir bir açıklıyor kitap. Fakat okuması filmi izlemesi kadar eğlenceli olmayabilir. Muhtemelen kitabı okurken kendinizi sürekli internetten araştırma yaparken bulacaksınız. Eğer uzaya biraz ilginiz varsa tereddüt etmeden okuyun diyorum.

Yazarın biyografisi

Adı:
Kip Thorne
Unvan:
A.B.D ‘li Teorik Fizikçi

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 26 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 75 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.