Laline Paull

Laline Paull

Yazar
7.3/10
51 Kişi
·
124
Okunma
·
0
Beğeni
·
677
Gösterim
Adı:
Laline Paull
Unvan:
Yazar
"Zira sırf rüyasında yumurtasının kokusunu duyacak diye korktuğundan geceleri doğru düzgün uyuyamıyordu. Vicdan azabıyla yatakta yatmanın bir manası yoktu."
Laline Paull
Sayfa 195 - Martı Yayınları
464 syf.
·3 günde·Beğendi·7/10
Konu itiabari ile farklı bir tarafı var.Okudum bitti ama arılar ile düşüncelere daldım...Hatta evin heryerinde arı var gibi bir izlenime kapıldım:).Sadakat,itaat ve hizmet arılar için ne kadar önemli imiş...Düşman heryerde düşman ve minicik arıların kovanı için herşeye katlanmaları ve Kraliçeye bağlılıkları bana çok farklı geldi...Flora 717 çalışkan ve kovanı için her görevde yer almak ister...Ben Flora Kraliçe olur diye tahmin etmiştim ama olmadı...Okurken bazen sıkıldım ama ilerledikçe okumak isteğim arttı.Mücadele ruhu savunma mekanizmaları bizlerin hayatları gibi idi...Arı diyerek yabana atmayın lütfen...Çalışkan olmaları her vazifeyi yerine getirmeleri ve birbirlerine bağlılıkları gerçekten güzel...Güzel dersler çıkarabilirsiniz...
...Okunur mu?Bence şans verilmesi gerekli...
-Doğumu şaheser anamız,senin rahmin kutsaldır,evliliğin tektir,sonra Kraliçeliğin gelir.Ve sadece Kraliçe üreyebilir...
464 syf.
·8 günde·Beğendi·9/10
Kitabı, hakkında arka kapak yazısından başka hiçbir bilgim olmadan aldım. Beni neler beklediğini bilmiyordum, kitabı okumaya başladığımda gerçekten de bir arı kovanının içine ve Flora 717 adında diğerlerinden farklı, kocaman kapkara tüylü, temizlik işçisi arının beynine girdiğimi fark ettim. İlk sayfalarında biraz abarttığını düşündüğümü söylemek istiyorum. Arılar, gerçekten bildiğimiz arılar mı diye düşünmeden edemedim ve sayfalar ilerledikçe gerçekten de bir kovandaki arıların yaşamına adım attığımızı gördüm. Biraz fazla abarttığımı düşünebilirsiniz, ama inanın bana çok güzel bir şeydi. Yazar, arılar hakkında neredeyse her şey hakkında bilgi sahibi olmuştu ve onların yaşantısını hikayeye çevirmişti.

Spoilersız ayrıntılı yorum için; http://merilands.com/...an-kitap-incelemesi/
464 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Yani nedendir bilmiyorum biraz yordu beni bu kitap . Ancak şunu söylemem lazım ki bir merak duygusu sizi kitabın sonuna kadar sürüklüyor. Sonunda belkide bütün filmlerde de karşılaştığınız o sahneyle , aaa!! dediğiniz bir sonla bitiyor . Seni unutmayacağım Flora .

Kabul etme !
İtaat etme !
Hizmet etme !
464 syf.
·Beğendi·8/10
Genel olarak insanlara biraz garip felsefe ben çok sevdim. İnsana hayatı sorgulatacak bir kitap. Ben nerdeyim? Ne yapıyorum? En çokta Neden yaptırıyorum diye sorgulamanıza neden oluyor. Çünkü hepimiz Florayız!
464 syf.
·16 günde·Puan vermedi
Türünden farklı özellikler gösteren asi, cesur ve maceracı bir arı olan Flora'nın yaşadağı olayları anlatan bu kitabın konusunu genel olarak sevdiğimi söyleyebilirim ama bazen de bölümün bitmesine ne kadar kaldı diye sayfaları saydığım oldu. Her şeye rağmen sürprizlerle dolu bir kitap.
464 syf.
·10 günde·6/10
Arılara merakı olan ve onların yaşamını içten görüp anlamaya çalışan biriyseniz bu kitabı sevebilirsiniz. Okumadan önce böyle özel bir merakım yoktu fakat okurken de sıkılmadım. Oldukça heyecan verici doğa olaylarını bir de arıların gözünden izliyormuş hissi uyandırıyor insana. Aralarındaki sınıf farklılıklarını zaman zaman günümüz toplumuyla da bağdaştırabiliyorsunuz. Böylelikle sadece arılar hakkında bilgi edinmemiş oluyor insan ilişkilerini, o ayrım noktalarını daha iyi anlamış oluyorsunuz.

Keyifli okumalar...
464 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Adından da anlaşılabileceği gibi bir arı kovanı ve o kovandan da “Flora” adlı cins arının hikayesi.
Flora farklı doğmasına rağmen hayatta kalma şansı verilen nadir temizlikçi arılardan biri. Bu farklılığı kullanarak kovanın değişik işlerinde çalışma ve kovanın sırlarına erişme imkanı buluyor.
Sadece kraliçe arının üreyebilmesine izin olan bu kovanda Flora tam 3 kez doğurmuştur. İlk ikisi Flora’nın hem tecrübesizliği hem de korkusu nedeniyle yaşayamıyor ama Flora 3. Bebeğini “Kraliçe” gibi besliyor...
Sonuçta hayvanlar alemi bizim alemimizden kesinlikle farklı değil bir yerde Rahibe tarakotu Rahibe Adacayina kafa tutarken kralice ariyi secen biziz, sonuçta doğan bir ariyi 3 gun beslersek işçi 4 gün beslersek dron 5 gun beslersek kralice oluyor demişti.
(Ve Flora bu bilgiyi kullanıyor ne zaman ki Kraliçe arının vadesi doluyor, Flora kızının yaşaması için tek şansının onun Kraliçe olmasına izin vermek olduğunu anlıyor. Bunun için her şeyi feda etmeye hazır, Sör Ihlamur dahil her şeyi....-
Bu bana kendimizi yönettirmek için seçimle bir yerlere oturtup sonrasında sanki İlahi bir güçmüş gibi olanları çaresizce izlememizi getirdi.
Her neyse, kitaba dönecek olursak Kovan arı dünyasının farklı bir yüzü diyebiliriz. Okunabilir ama tavsiyem kitabı bırakmadan olabildiğince seri okumak.
464 syf.
·26 günde·7/10
Arıların dünyasına bodoslama dalan bir kitaptı ve arılar hakkında aklımın ucundan dahi geçmeyecek, inanılmaz bilgiler edindim. Başta bunları kurgu sanmıştım (eh neticede kurgu kitabı) fakat araştırdıkça bu ufak sevimli varlıkların akla hayale sıgmaz özelliklerini ağzım açık ögrendim desem yeridir.

Arılar kovanda tam bir uyum içinde yaşarlar. Kraliçe arıya sonsuz bir anne sevgisiyle bağlıdırlar ve her cinsin kendine has özellikleri vardır. Temizlikçi arılar kovanı temizler, tarlacı arılar çiçeklerden nektar toplar... gibi. Arılar genetik olarak doğuştan kusursuzdur ve kusurlu olanlar doğar doğmaz imha edilir, bir tanesi hariç, bu da kitabımızın kahramanı flora 717 oluyor. Kitapta baştan sona bu flora 717'nin maceralarını okuyor, bu vesileyle arıların o küçük ama bence sevimli dünyasını keşfediyoruz. Kıtlık, örümcekler, bal arılarının baş düşmanı aynı zamanda kuzenleri olan eşekarıları... kitapta yok yok. Düşman karşısında korkusuz fakat birbirlerine kardeş sevgisiyle bağlı bu kovana ugramanızı öneririm, şahsen okumaktan pişman olmadıgım bir kitaptı
462 syf.
·8 günde·Beğendi·7/10
Arıların dünyası içerikli aynı zamanda çok akıcı bir olay örgüsüne sahip ve sıkılmadan kısa bir süre içinde bitebilecek bir kitap. Ben okudum ve çok sevdim, tavsiye ediyorum
464 syf.
·8/10
Arılar hakkında öğrettikleri bi yana dursun, düzen bağımlısı katı ve ırkçı hükümetlerin doğruları ve yanlışlarını net şekilde görmemizi sağlayan güzel kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Laline Paull
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 124 okur okudu.
  • 13 okur okuyor.
  • 86 okur okuyacak.
  • 5 okur yarım bıraktı.