Lars Iyer

Lars Iyer

Yazar
6.4/10
13 Kişi
·
45
Okunma
·
5
Beğeni
·
876
Gösterim
Adı:
Lars Iyer
Unvan:
Yazar
Lars Iyer, Newcastle Üniversitesi’nde felsefe dersleri veriyor. Maurice Blanchot üzerine iki kitabı olan Iyer aynı zamanda kendi blogu Spurious’ta düzenli olarak yazmaya devam ediyor. Kuşku’nun devamı olan Dogma ve Exodus romanları da Kolektif Kitap tarafından yayımlanacak.
Wittgenstein : İnsan Tanrı'ya ne kadar yakınsa kendisini o kadar günahkar görür. Günah nedir biliyor musun, Peters?
Peters: Günaha inanmıyorum.
Wittgenstein: O zaman hiçbir şey anlamıyorsun
“Yazın başında doğup sonunda ölüyorum.” diyor, “ve her sonbahar yeniden doğuyorum, her seferinde biraz daha aptal.”
Lars Iyer
Sayfa 38
"Wittgenstein binaların cephelerindeki silik ticarethane adlarını işaret ediyor. Yapıtaşlarına kazınmış isimler. Bir vakitler binalar bir amaca hizmet ediyordu, diyor. İnsanlar da. Bir vakitler kasap, fırıncı ve şamdan ustası gerçekten de kasap, fırıncı ve şamdan ustasıydı. Cambridge hocasının gerçekten hoca olduğu bir dönem vardı. Ve Cambridge'deki bir öğrencinin, herhangi bir öğrencinin, gerçekten öğrenci olduğu bir dönem."
"Hepsi delilik," diyor. Dünya bir süre önce delirdi. "Ama sen çok ciddiye alıyorsun bunu."
Lars Iyer
Sayfa 122 - Kolektif 1. Baskı Mayıs 2013 İstanbul
“Yalnızca kapitalizmin nasırlaştırdıkları hayatta kalabilir burada”, diyor W. Yalnızca kendilerini pazarlayanlar, kendi reklamını yapanlar. Kendi ruhlarını ambalajlara sokanlar.
Lars Iyer
Sayfa 45
Neden benim üzerime kurmuştu umutlarını? Neden birine yüklemesi gerekiyordu onları?
Lars Iyer
Sayfa 13 - Kolektif 1. Baskı Mayıs 2013 İstanbul
Mesihçiliği layıkıyla anlamasını engelleyen şey bu. Ama antik Yunancadaki iki tip olumsuzluk olmasıyla da alakalı olabilir. İkinci tür tam bir yokluk değil. “Sonsuzluktaki ‘suz’ gibi” diyor W. gizemle. “Sonsuzluk, sonun yokluğundan daha fazlasıdır.”
Lars Iyer
Sayfa 39 - W.
Ama biz hala yapmamız gereken işler olduğunu sanıyoruz; budalalığımız da bu, kurtuluşumuz da. Gerçekten meşgul olduğumuzu sanıyoruz; sahtekarlığımız da bu, hayatta kalma şansımız da.
Lars Iyer
Sayfa 12
Fırsatçılık ve kinizm gibi davranış biçimleri, dünyanın, kendi içinde bir değeri olmayan, ancak en ufak bir yanlış hareketin iktidarsızlık girdabını harekete geçireceği korkusuyla mimlenmiş fırsatların satıldığı bir süpermarkete dönüştüğü sonsuz bir süreçten doğar.
Lars Iyer
Sayfa 70 - Kolektif 1. Baskı Mayıs 2013 İstanbul
236 syf.
Avusturya asıllı filozof Viyana’da doğmuş Ludwig Wittgenstein. Betrand Russell’la ve eserleriyle tanışınca, onun yanında matematik ve mantık okumak için Cambridge’e gitmiş. Zengin ve entelektüel bir ailede, müzik dolu bir evde büyümüş, ailenin sekiz çocuğundan en küçüğüymüş ve erkek kardeşlerinden üçü psikolojik sorunlar yüzünden intihar etmiş.

İki Dünya Savaşına da gönüllü katılan Wittgenstein, yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle birkaç kez depresyon geçirmiş ve intihara teşebbüs etmiş.
1929’da Cambridge’e dönmüş ve doktara tezi olarak Tractatus’u yazmış. Doktora sonrası Cambridge’de mantık, dil, matematik ve felsefe dersleri vermiş biri.

Roman Cambridge üniversitesi’nde Wittgenstein’ın 12 öğrencisinden biri olan Peters’ın ağzından anlatılıyor. Cambridge’de öğrenci olmanın keyifli yanlarını, aşka, cinselliğe, ilişkilere dair olanları da öğreniyoruz. Öğrencilerinin hayat dolu olması Wittgenstein’a da umut oluyor. Beraber uzun yürüyüşlere çıkıyorlar, Wittgenstein’ın apartman dairesinde buluşuyorlar. Wittgenstein’ın dil kullanımıyla ilgili eğlenceli, espirili diyaloglarla süslenmiş bir roman okuyoruz.

"Wittgenstein önümüzde, ellerini arkasına kavuşturmuş.
DOYLE: Sizce ne düşünüyor?
EDE: Çok ama çok zor bir şey.
DOYLE: Felsefe bu kadar zor olmak zorunda mı?
EDE: Canın yanmıyorsa felsefeyle iştirak ediyorum diyemezsin.
Acıyı hisset oğlum Doyle!"

Gergin, tahammülsüz bir profesörün mantığa, felsefeye, düşünceye ve ölüme dair her şeyi öğrencileriyle, hocalarının peşinde hakikati bulmaya, güzele ve iyiyi deneyimlemeye yönelik anlatımı Wittgenstein’ın felsefi öğreti ve düşünce biçimiyle örgülenmiş olarak sunulmuş.
248 syf.
·Puan vermedi
Düşünememekten muzdarip iki filozof. Lars ve W.

Kuşku kitabında bir fikir edinebilme çabaları içindeydi bu iki çakma filızof. Bu kitapta ise yine bir fikir edinebilme amacıyla yollara düşerler.

Amerika Birleşik Devletleri'ne düşer bu defa yolları. Amerika Çöplükleri'nde bir dizi eyalette/şehirde ders verme amacıyla anlatılarını yaymak isterler.

Bu gezide yeni bir yöntem olarak olmayan fikirlerine DOGMA maddeleri ekleyerek manifesto yazarlar ama bu fikir de hiç bir işe yaramaz.

İkili çakma filozoflarımız sürekli birbirleri ile atışırlar ve W. Lars' ı her defasında aşağılar.

Kapitalizm, din, dogma,felsefenin ve dünyanın sonu gibi meseleleri işliyor ayrıca W'nin ve Lars'ın gözünde.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lars Iyer
Unvan:
Yazar
Lars Iyer, Newcastle Üniversitesi’nde felsefe dersleri veriyor. Maurice Blanchot üzerine iki kitabı olan Iyer aynı zamanda kendi blogu Spurious’ta düzenli olarak yazmaya devam ediyor. Kuşku’nun devamı olan Dogma ve Exodus romanları da Kolektif Kitap tarafından yayımlanacak.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 45 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 32 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.