Lars Iyer

Lars Iyer

Yazar
5.3/10
7 Kişi
·
20
Okunma
·
1
Beğeni
·
783
Gösterim
Adı:
Lars Iyer
Unvan:
Yazar
Lars Iyer, Newcastle Üniversitesi’nde felsefe dersleri veriyor. Maurice Blanchot üzerine iki kitabı olan Iyer aynı zamanda kendi blogu Spurious’ta düzenli olarak yazmaya devam ediyor. Kuşku’nun devamı olan Dogma ve Exodus romanları da Kolektif Kitap tarafından yayımlanacak.
Wittgenstein : İnsan Tanrı'ya ne kadar yakınsa kendisini o kadar günahkar görür. Günah nedir biliyor musun, Peters?
Peters: Günaha inanmıyorum.
Wittgenstein: O zaman hiçbir şey anlamıyorsun
Felsefenin ne olduğunu anca sona geldiğinde anlayacağız, diyor. Felsefe kendisini anca bitmesine ramak kala gösterecek.
Lars Iyer
Sayfa 183 - Kolektif Kitap
Felsefe hakkında, gerçekten felsefe üzerine bir kitap yazılabilseydi, o kitap bir infilaka sebep olup dünyadaki tüm diğer kitapları yok ederdi...
Wittgenstein en sıradan kelimeleri bile masaya yatırıyor. Sıfırdan başlamak konusunda ısrarcı. Tekrar baştan başlamak. Yanlış başlangıçları bir kenara atmak. Kaynağa ilişkin bir başlangıç için çabalamak. Daha derin temellere inmek. Hiç bir tatmin sağlamasa da akıntının tersine yüzmek. 
Lars Iyer
Sayfa 33 - Kolektif Kitap
Cambridge Üniversitesi öğrencileri tuhaf görünümlü yeni mantık
hocalarının ünlü filozofa benzerliğine kayıtsız kalamazlar:
Wittgenstein yeniden Cambridge’dedir.
Bildiği, inandığı her şeyi alaşağı edecek gerçek düşüncenin peşinde,
yaşarken rüya görmeden ve kendini kandırmadan düşünebilmek,
akademinin görünmez prangalarından kurtulmak ve her şeye ulaşabildiğini
sanan öğrencilerinin hiçbir şeye ulaşamadığını göstermek uğruna
düşüncenin huzurunu bozan melankolik bir filozof.
Lars Iyer
Kolektif Kitap - Arka Kapak
"Mantık kuralları doğru takip edilmezse akıl yürütmek imkansız hâle gelir. Akıl yürütmek imkansızsa söylenenlerin bir geçerliliği olmaz. Söylenenlerin geçerliliği olmayınca yapılması icap edenler yapılmadan kalır. Yapılması icap edenler yapılmadan kalırsa ahlak ve sanat bozulur. Ahlak ve sanat bozulursa adalet yoldan çıkar. Adalet yoldan çıkarsa kargaşa ve kötülük de zıvanadan çıkar."
236 syf.
Avusturya asıllı filozof Viyana’da doğmuş Ludwig Wittgenstein. Betrand Russell’la ve eserleriyle tanışınca, onun yanında matematik ve mantık okumak için Cambridge’e gitmiş. Zengin ve entelektüel bir ailede, müzik dolu bir evde büyümüş, ailenin sekiz çocuğundan en küçüğüymüş ve erkek kardeşlerinden üçü psikolojik sorunlar yüzünden intihar etmiş.

İki Dünya Savaşına da gönüllü katılan Wittgenstein, yaşadığı olumsuzluklar nedeniyle birkaç kez depresyon geçirmiş ve intihara teşebbüs etmiş.
1929’da Cambridge’e dönmüş ve doktara tezi olarak Tractatus’u yazmış. Doktora sonrası Cambridge’de mantık, dil, matematik ve felsefe dersleri vermiş biri.

Roman Cambridge üniversitesi’nde Wittgenstein’ın 12 öğrencisinden biri olan Peters’ın ağzından anlatılıyor. Cambridge’de öğrenci olmanın keyifli yanlarını, aşka, cinselliğe, ilişkilere dair olanları da öğreniyoruz. Öğrencilerinin hayat dolu olması Wittgenstein’a da umut oluyor. Beraber uzun yürüyüşlere çıkıyorlar, Wittgenstein’ın apartman dairesinde buluşuyorlar. Wittgenstein’ın dil kullanımıyla ilgili eğlenceli, espirili diyaloglarla süslenmiş bir roman okuyoruz.

"Wittgenstein önümüzde, ellerini arkasına kavuşturmuş.
DOYLE: Sizce ne düşünüyor?
EDE: Çok ama çok zor bir şey.
DOYLE: Felsefe bu kadar zor olmak zorunda mı?
EDE: Canın yanmıyorsa felsefeyle iştirak ediyorum diyemezsin.
Acıyı hisset oğlum Doyle!"

Gergin, tahammülsüz bir profesörün mantığa, felsefeye, düşünceye ve ölüme dair her şeyi öğrencileriyle, hocalarının peşinde hakikati bulmaya, güzele ve iyiyi deneyimlemeye yönelik anlatımı Wittgenstein’ın felsefi öğreti ve düşünce biçimiyle örgülenmiş olarak sunulmuş.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lars Iyer
Unvan:
Yazar
Lars Iyer, Newcastle Üniversitesi’nde felsefe dersleri veriyor. Maurice Blanchot üzerine iki kitabı olan Iyer aynı zamanda kendi blogu Spurious’ta düzenli olarak yazmaya devam ediyor. Kuşku’nun devamı olan Dogma ve Exodus romanları da Kolektif Kitap tarafından yayımlanacak.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 20 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.