Lissa Price

Lissa Price

Yazar
7.9/10
61 Kişi
·
162
Okunma
·
4
Beğeni
·
1.012
Gösterim
Adı:
Lissa Price
Unvan:
Yazar
Bu kokuyu aklıma kazıyabilir miydim? Elini omzuma attığı anların özlemini duyduğumda burnuma getirebilecek kadar ezberleyebilir miydim?
Lissa Price
Sayfa 145 - DEX Yayınları
''Vücudumun en sevdiğim yanı herhalde beynimdi. Kimse beyni etine dolgun diye şikayet etmezdi. Kimse beynine aman çok kısa, aman çok uzun, yok çok geniş , yok çok ince diye laf atmazdı. Veya çirkinde bulmazdı kimse. Ya çalışırdı beynin ya da çalışmazdı. Benim ki ise gayet güzel çalışıyordu.''
348 syf.
·Beğendi·9/10 puan
BAŞLAYANLAR | KİTAP YORUMU

Allah'ım o ne biçim bir son Biyolojik bir savaş sonrası orta yaşlıların tümü ölüyor ve geriye gençler ve yaşlılar kalıyor. Bunlara Başlayanlar ve Sonlayanlar deniliyor. Gençler aç ve ailesiz sokaklarda kalıyorlar. Yaşlılar ise bayağı zenginler. Callie adında bir kız, onun küçük erkek kardeşi Tyler ve yakın dostları olan Michael ile birlikte sokaklarda yaşam mücadelesi veriyorlar. Tyler hasta ve Callie'de ona bakabilmek için bir beden bankasına gidiyor. Bedenini kiralatmak için. Bu beden bankasında Sonlayanlar para karşılığında kiracı olarak genç bedenlerin içinde giriyorlar ama beyinleri kendi beyinleri ve Gençlerde uyutuluyor. Bu beden bankasında enseden bir siniryongası yerleştiriyorlar. Bu hem içindeki bedenlere zarar vermemeleri için gözetim altında ve takip edildiklerine dair bir yonga. Callie bedenini bir kiralayana veriyor ve uzun bir uykuya dalıyor. Gözlerini açtığında bir yatakta değil bir kulüpte uyanıyor. Sonrasında neler oluyor neler. O kulüpte uyanmasından sonra gerçekten çok güzel olaylar yaşandı. Sara'ya o kadar çok üzüldümki anlatamam. Ama herşey çok güzelken o son neydi allah aşkına ? Bence çok saçma geldi ve kitaba yakışmıyordu. Belki ilk kitap olduğu içindir bilemiyorum. İkinci kitabını alacağım. Bu arada Callie çok zeki bir kızdı ve sondan 20-30 sayfa önce 37. Kurum ortamı harika bir şekilde heyecanlıydı.
348 syf.
·7/10 puan
Biyolojik bir savaş sonrasında dünya üzerinde sadece gençlerin ve yaşlıların hayatta kaldığı ve bu kimsesiz kalan gençlerin yani Başlayanlar'ın para için "Beden Bankası" adı verilen bir yerde, genç bedenlerini, çoğu yüz yaş civarı olan yaşlı müşterilere yani Sonlayan'lara kiraya vermelerini anlatan bir kitaptı, tabi bu Beden Bankasında çok işler dönüyor...

Callie de bu gençlerden biri, erkek kardeşine bakabilmek için para karşılığında bedenini kiraya veriyor ve sonrasında bedenini kiralayan kişiyi duyabildiğini fark ediyor ve bunun sonucunda, bu yaşlı kadının aslında bedenini, cinayet işlemek için kiraladığını anlıyor..

Bir bedende iki kişi, biri katil olma derdinde diğeri onu durdurma ve sonrasında olaylar karmaşık bir hal alıyor, tüm bu karmaşanın içinde Callie'nin karşısına Black adında biri çıkıyor ve aralarında bir yakınlaşma başlıyor,fakat sonradan Black hakkında öğrendiğimiz şok edici bir gerçekle olayların seyri tamamen değişiyor..

İkinci kitapta Black'le dolaylı olarak bağlantılı, büyük bir sürpriz daha var onu şimdiden belirteyim, bu sürprizin adı "Hyden" ki ben kendisini çok sevdim :)

Güzel bir kitaptı ama eksikleri de vardı, yazarın distopik bir dünyayı tam olarak yansıtamadığını düşünüyorum yani o biyolojik savaş ve sonuçları beni pek tatmin etmedi, ayrıca Callie karakterine de hiç ısınamadım :)
280 syf.
·7/10 puan
Serinin ilk kitabı kadar merak uyandırıcı değildi, hatta ilk yarısında biraz sıkıldım, bu kitabı sevmemde ki tek neden, kitaba dahil olan Hyden karakteriydi, aslında kendisiyle ilk kitapta dolaylı olarak tanışmışız , ama bulmacanın parçaları çözülünce taşlar yerine oturdu, Hyden çok fena :)

İkinci kitapta cevapsız kalan bazı sorular çözülüyor, Callie ve Hyden enselerine yonga yerleştirilen gençleri toparlamaya çalışıyorlar, zira Beden Bankasının başına gelenlerden sonra hepsinin hayatı tehlikede, bu arada ilk kitaptaki ihtiyar lakaplı pislikle tanışıyoruz, tabi bomba bir haberle birlikte :)

Kitabın final sahnesi için söyleyecek bir şey bulamıyorum ,üçünün birden el ele tutuşması nedir ya allah aşkına, lunaparka mı gideceksiniz :)

Calli karakteri bu kadar itici olmasa daha çok sevebilirdim bu seriyi,kız çok ukala ve çok bilmiş.

Yazar farklı ve güzel bir kurgu yakalamıştı aslında, ama elinde tutmayı becerememiş, yani çok daha iyi olabilirdi :)
348 syf.
·6/10 puan
Kurgu olarak çok güzel olan bu kitabı okurken sıkıldığımı söylemeliyim ama bir sayfa sonra ne olacağını merak etmeme sıkıntısı değil bu. Yazar nasit bir dil kullanmasına rağmen hikaye akmıyordu tuhaf bir şekilde. Basit düz bir yazı olduğundan mıdır bilmiyorum ama kitabı okurken sıkılmıştım. Konu harika, dil kötü.
Serinin ikinci kitabının birinci kitabından tek farkı daha fazla alengirli işlere girişmiş olması. Bu seriyi okudum ama popüler kültürden eksik kalmamak için. İkinci bir defa okunacak tarzda bir şey değil. yazarın hayal gücü çok geniş ancak yazımı yetersiz. ben sevemedim bir türlü.
348 syf.
·3/10 puan
Kitap film olsa kendini izlettirebilecek bir kurguya sahip ancak kitap olarak ben başarısız buldum. aynı konu belki daha farklı işlense şimdiki halinden daha iyi bir durumda olabilirdi. Ortaokul seviyesinde teen fiction'dan başka bir şey değil. Okudum ama zevk almadım.

Yazarın biyografisi

Adı:
Lissa Price
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur beğendi.
  • 162 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 49 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.