Marc Elsberg

Marc Elsberg

Yazar
7.4/10
9 Kişi
·
16
Okunma
·
2
Beğeni
·
593
Gösterim
Adı:
Marc Elsberg
Unvan:
Avusturyalı yazar
Doğum:
Viyana, Avusturya, 3 Ocak 1967
Şimdi vazgeçmek yenilmektir. Hareket etme ve yorumlama hakkını yine diğerlerine bırakmak demektir. Bu toplum paraya ve güce, düzene ve üretkenliğe, tüketime, eğlenceye, bencilliğe, her şeyin en fazlasını koparabilmeye tutsak olmuş. İnsanlar değil karın artırılması önemli. İnsanlar toplum için sadece bir masraf etmeni. Çevre bir kaynak. Verimlilik bir dua, düzen onun mabedi ve bencillik ise onun Tanrısı. Hayır şimdi vazgeçemezsiniz.
Marc Elsberg
Sayfa 242 - Sayfa 6
Dikkat spoiler içerir.
Son zamanlarda okuduğum en etkileyici ve ürkütücü roman. Bir gün önce İtalya ve İsveç'te sonra bütün Avrupa'da elektrikler kesilir. Bu kısa süreli bir kesinti olmayacaktır. Eskiden hükümet karşıtı bir kaç eyleme katılan hacker Manzano, sayaçların programlama yoluyla manipüle edilmesi yüzünden bu kesintinin olduğunu bulur ve bunu Europol ile paylaşır. Bu arada bir muhabir olan Lauren ile yolları kesişir. Europol temsilcisi Bollard, Manzano'dan şüphelenir. Bu işi planlayanlar Manzano'num bu işle ilgisi olduğunu gösterecek sahte e posta gönderir ve polis Manzano'yu yakalar. Hatta kaçarken kurşunlar. Ayrıca kesinti Amerika'da da başlamıştır. Ulaşım, gıda, içme, banyo vb ihtiyaçlar karşılanamadığından insanlar birbirine girmeye, toplumda infial oluşmaya başlamıştır. Manzano'nun masum olduğunu ispatlaması uzun sürer. AB çalışanı arkadaşı Sonia Angström sayesinde saldırgan gruba ait bilgiler bulur ve İstanbul'da düzenlenen bir operasyonla büyük kısmı yakalanır. Acaba her şey bitmiş midir? Yoksa elektrik kesintisi devam edecek midir? Manzano'nun hayatı tehlikededir ve bu işten sıyrılabilecek midir? Soluksuz okunan bir roman. Mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Kitabı okumaya başladığımda beklentim yüksekti ve beklentimi fazlasıyla karşıladı.
Kitabı bitirdiğimde etkisinden çıkamadım.
Ya aynı şeyler bizim ülkede de olsaydı diye düşündüm. Tam bir kaos ortamı olurdu.
Hayali bile korkutucu gerçekten.
Size tavsiyem kitabı alın ve okuyun. Dünyada elektrik ve su olmasa nasıl bir hayat yaşardık?Etkileneceğiniz üzerine bahse girerim.
Uzun bir süredir okumakta olduğum kitabı bugün bitirebildim. Düşünün ki elektrik çoklu bir şekilde tüm ülkelerde kesilmiş. İnternet erişimi kısıtlı, habere ulaşmak imkansız, benzin istasyonları çalışmıyor, marketler kapalı, su ve gıda kaynaklarına ulaşım imkansız, tüm ulaşım sistemi çökmüş durumda... ve yardım alabileceğiniz hiçkimse yok. Tek başınasınız! Ne kadar dayanabilirsiniz? En medeni bölgelerde bile bir kaç günü aşkın devam eden bu koşullar suçları arttırıp, insanları yapmayacakları şeyler yapmak zorunda bırakabilir. Kitapta bu durum bir terör saldırısı olarak ortaya çıkıyor. Arada İstanbul’u da konu edinen bölümleri var. Özellikle bilişimle ilgili konular ilginizi çekiyorsa ve aynı zamanda gerçeğe yakın bir kurgu arıyorsanız mutlaka okuyun derim!

Yazarın biyografisi

Adı:
Marc Elsberg
Unvan:
Avusturyalı yazar
Doğum:
Viyana, Avusturya, 3 Ocak 1967

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 16 okur okudu.
  • 18 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.