Marcel Brion

Marcel Brion

Yazar
7.3/10
16 Kişi
·
36
Okunma
·
0
Beğeni
·
753
Gösterim
Adı:
Marcel Brion
Unvan:
Fransız Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Marsilya, Fransa, 21 Kasım 1895
Ölüm:
Paris, Fransa, 23 Ekim 1984
Lejyon Donör nişanı kazanmıştır. Fransız akademisi üyeliği yapmıştır. Asya ve Avrupa'da Hunlar adlı eseriyle Hunları araştırmıştır. Brion'a göre Avrupa'daki Avarlar da Hunların bir devamıydı. Brion bu eserini yazarken Germen, Bizans, Frank ve Roma kaynaklarından yararlanmıştır. Ayrıca Hunlar konusundaki objektifliğiyle de tanınır.
İki Hun süvarisinin, Roma ve Kostantiniye İmparatorlarına aynı günde ve aynı anlamda birer mektup getirdiği vakit bu iki devlet dışişleri dairelerinde korku ve telaş son haddine vardı. Mektup aynı anlamda olduğu gibi kati ve amirane bir ifade ile kaleme alınmıştı. Kısaca yazılmıştı. Özeti şu idi:
"-Sizin de emiriniz olan efendimiz Atilla, sarayının hazırlanmasını emrediyor."
Marcel Brion
Sayfa 155 - KUM SAATİ YAYINLARI
Acele insanı tamam olunmamış fiilleri icraya mecbur kılarak tesadüfün oyuncağı yapardı.
Marcel Brion
Sayfa 219 - KUM SAATİ YAYINLARI
İktidar mevkiine geçer geçmez, Hun İmparatorluğu dahilinde yapacağı ilk ıslahat, şu olacaktı: Bütün Hun kuvvetleri millete dönecek... Hun ırkının düşmanları olan milletler hizmetinde hiçbir Hun askeri kalmayacaktı.
Marcel Brion
Sayfa 38 - KUM SAATİ YAYINLARI
İşte, yukarı ki antlaşma hükümlerine riayet olunacağı teyidin ve sadakat rehinesi olarak Kral Rua, kardeşi müteveffa Kral Mundzuk'un oğullarından birini, Attila'yı, Roma İmparatoru (Honorius)un sarayına göndermişti.
Marcel Brion
Sayfa 29 - KUM SAATİ YAYINLARI
Orest'in bu torunu Roma'nın koruyucusu Romulus'un ismini taşıyordu. Bu da kaderin garip bir cilvesi değil mi? Bu adla başlayan Roma tarihi gene bu adla kapanacaktı!
Marcel Brion
Sayfa 100 - KUM SAATİ YAYINLARI
Aynı zamanda, Atilla'nın haşmetli, şartlarını söylerken gösterdiği ılımlılık, onları korkuya, dehşete düşürmüştü. Kendilerinde, bu teklifi reddetme cesaretini de bulamıyorlardı, sağlam çalak, tıknaz vücutlu, küçük boylu bu adamda, insanı korkutan ve hürmete mecbur eden bir nevi vahşi asalet vardı.
Marcel Brion
Sayfa 55 - KUM SAATİ YAYINLARI
Tarih kokan bir kitap bu kitapta romansal yönler mevcut özgürlük esaret sadakat inanç bağlılık ve sevgi gibi konular işlenmiş güzel bir motif tarih okumayı sevmeyenlerin bile okuyabileceği tarzdan bir kitap
Bir yabancıdan bu büyük Türk hakaninı dinlemek ayrı bir zevk. Kimi zaman tarihi olaylar gerçeğin dışına çıkıp romansallaşsa da kesinlikle okunmayı hak ediyor. Tarihi Resmi bir belge gözüyle bakamasak da okunaklı bir tarihi roman olmuş.
Kitabın isminde ve kapağında da "Atilla" olarak yazan isim kitap içeriğinde olması gerektiği gibi "Attila" olarak yer alıyor. Yani yayınevinin özensizliği ile kitaba başlıyorsunuz.
Kitap roman havası içinde olayları anlatmak istese de bunu başaramamış.
Bunun yanında bize ait olduğu iddiasında bulunduğumuz ancak hakkında hemen hemen hiç birşey bilmediğimiz Avrupa Hunları hakkında az çok fikir sahibi olmamızı sağlayacak birikimi de veriyor. Akıcı bir şekilde okuyabileceğiniz bir kitap. Bu konuda daha önce bir kitap okumadığım için yerine tavsiye edebileceğim bir başka eser de yok.
Tarih kitabı mı okudum, bir biyografi miydi, araştırma kitabımıydı yoksa macera kitabı mı emin olamadım.
Vasat bir kitap olmuş eğer tarih kitabı veya araştırma kitabı yazıyorsanız bunun dayanaklı ve kaynakçalı olması lazım.
Kitap yukarıda bahsettiğim nedenlerden dolayı beklentimi karşılamadı. Lakin bir araştırma kitabı şeklinde değilde bir macera kitabı şeklinde okursanız daha çok zevk alacaksınız.
Atilla Tanrının Kırbacı lakabını almış bir Türk Hükümdarının hayatını konu alan bir macera kitabı diye betimlemek doğru olur kitap için zannımca. Hunlar bizim atalarımız daha Avrupa o roma medeniyeti varken savaş ve askerlik sanatını Mete Han'dan öğrenen bir dünya da Atilla'nın savaşlarını ve Hunlar'ın Şalon Meydan Muhaberesinde aldığı sözde yenilgiyi ballandırarak anlatması Tarihe abes kaçıyor.
O yüzden Avrupalı bir yazarın objektifliği ile öne çıkan bir yazarın bile gözünde Atilla yine de tarafsız yorumlanamıyor.
Keyifli okumalar.
Kitabı her sayfa çevirişimde, “baya korkutmuşuz!” diyorum :) Türk’ün kutlu tarihinin, kutlu soyunun, kutlu atası; Atilla! Doğduğunda avcunda kanla doğmuş bir çocuk ve düşmanın kalbinde büyütülen bir lider!
Kitap Asya Hunları ile açılıyor. Bu bahiste, referans kaynakların da kendi kültürleri için taşıdığı önem doğrultusunda, daha dramatik hikayeler barındırdığı için aşikar olan belli başlı dönemlerin hikayesi konu edilmekle birlikte; ağırlıklı olarak Mete (Mo'tun) ve Hunların parçalanış dönemlerini, özellikle Hohanyeh ve Çiçi arasındaki mücadeleye ilişkin detayları öğrenip bu hususlarda geniş bilgi edinebiliyorsunuz. Buna karşın, Asya Hunları için kitapta ayrılmış olan bölüm, Avrupa Hunları için ayrılan bölümden daha kısa. Eh bu durumun en önemli sebebinin de, Brion'ı asıl ilgilendirenin Avrupa'da olup bitenler olduğu yönündeki çıkarımlar olduğu söylenebilir. Bununla birlikte kitap sadece Asya ve Avrupa Hunlarından bahsetmiyor. Atilla sonrası Avrupa Hunlarının başlarından geçenleri okurken, yazarın Avarları da, Hun-Avar olarak sınıflandırdığı ve Avrupa Hunlarının ardılı olarak gördüğünü belirtmeliyim. Aslında bu görüş pek çok açıdan isabetli olabilir. Zira Gumilev'in sık sık sorduğu, "Atilla sonrasında Hunlar birdenbire nasıl ortadan kaybolmuş olabilir?" sorusuna verilebilecek iyi bir cevap da olabilecek, araştırılması mühim bir konu bu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Marcel Brion
Unvan:
Fransız Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Marsilya, Fransa, 21 Kasım 1895
Ölüm:
Paris, Fransa, 23 Ekim 1984
Lejyon Donör nişanı kazanmıştır. Fransız akademisi üyeliği yapmıştır. Asya ve Avrupa'da Hunlar adlı eseriyle Hunları araştırmıştır. Brion'a göre Avrupa'daki Avarlar da Hunların bir devamıydı. Brion bu eserini yazarken Germen, Bizans, Frank ve Roma kaynaklarından yararlanmıştır. Ayrıca Hunlar konusundaki objektifliğiyle de tanınır.

Yazar istatistikleri

  • 36 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 22 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.