Mary Roach

Mary RoachKadavra yazarı
Yazar
8.3/10
28 Kişi
119
Okunma
6
Beğeni
1.841
Gösterim

Mary Roach Kimdir?

Unvan:
Yazar
Doğum:
Amerika, 1959

Okurlar

6 okur beğendi.
119 okur okudu.
7 okur okuyor.
132 okur okuyacak.
4 okur yarım bıraktı.

Mary Roach Sözleri ve Alıntıları

Tümünü gör
Göğüs zedelenmeleri yandan alınan darbeleri özellikle tehlikeli kılan şeylerden biri. Kaburgalar yandan daha kolay kırılıyor. Kaburga kafesi önden arkaya, göğüs kafesinden omurgaya doğru, sıkıştırılmak üzere tasarlanmış. Nefes aldığınızda bu yönde hareket ediyor. (Tabii sadece belli bir noktaya kadar, daha fazla bastırmanız, Don Huelke'nin sözleriyle 'Kalbi armut gibi ortadan ikiye ayırırsınız'.) Kaburga kafesi yandan uygulanacak basınca karşı dayanıklı değil. Şiddetli gelen bir yan darbede kaburgalar kolaylıkla çatlayabiliyor.
Estetik cerrahlar için kadavralar
İnsan başı, ortalama bir tavukla aynı boy ve ağırlıktadır. Böyle bir karşılaştırmayı daha önce yapmamıştım çünkü bugüne dek hiç tepsiye konmuş bir insan kafası görmemiştim. Ama şu anda karşımda her biri bir tepsiye konmuş, hayvan maması gibi dizilmiş 40 kafa var.
KIRMIZIDA KARŞIYA GEÇEN HAYVANLAR
Memeliler ve kuşlar, mantıklı bir şekilde, hızla akan arabaları yırtıcı olarak algılarlar. Kaçış algoritmaları, sıkışık bir şehir caddesinde iyi çalışır —deneseniz bile, neredeyse hiçbir zaman bir güvercine çarpamazsınız— ancak sağduyuları onları bir otoyolda veya kırsal bir caddede yanıltabilir. Çünkü hangi yırtıcı 100 kilometre hızla üzerinize gelir ki? Evrimsel olarak konuşursak, bu yeni bir şey. Travis, "Hızlı arabalar yalnızca yüz yıldır piyasada" dedi. Batan güneşe karşı siperliğini aşağı indirdi. "Evrim açısından, bu hiçbir şey."
Sayfa 192Kitabı okudu
İstisnasız şekilde, tüm eğitim hastanelerine gelenler, özel muayeneye gücü yetmeyen yoksullardı.

Mary Roach İletileri

Tümünü gör

Mary Roach Yorum ve İncelemeleri

Tümünü gör
300 syf.
·
Puan vermedi
·
4 günde okudu
"...Arabistan'da başkalarının hayatını kurtarmak için canını vermeye hazır 70-80 yaşlarında adamlar bulunur. Bu kişiler yemek yemez, sadece bol bol yıkanır ve bal yerler. Bir ayın ardından sadece bal dışkılamaya başlar (idrar ve dışkısı bal halinde çıkar) ve kısa süre sonra ölürler. Çevresindekiler bu cesedi yumuşaması amacıyla bal dolu taş bir tabuta yerleştirirler. Ölüm günü ve yılı tabutun üzerine not edilir. 100 yıl sonra mühür sökülerek tabut açılır. Ortaya çıkan şekerleme kırık ve çıkık kemiklerin tedavisinde kullanılır. Küçük bir parça yutulması hastalıkları kısa sürede iyileştirir..." Sayfa 259... Üniversitelerde kullanılan kadavraların ele geçiriliş şeklinden tutun da orduda, araba üretiminde, deneylerde nasıl yararlanıldığından ve ne şekilde saklanıp, işi bittiğinde nasıl yok edildiğine geçmişten günümüze örnekler veren bir kitaptı. Ah Mary Roach. Bir daha okumam seni ;)
Kadavra
KadavraMary Roach · Yakamoz Yayınları · 2006107 okunma
300 syf.
·
Puan vermedi
Size bu kitabı anlatırken çok zorlanacağım En iyisi bir alıntı ile başlamak ; “Anatomi laboratuvarları, aşk ararken seçici davranan soylu bir kadın gibidir: Çok uzun boylu, çok şişman ya da hastalıklı olmamalısınız. “️
Meryem Kıymet
Meryem Kıymet
‘un kalemiyle #kadavra ürkütücü ve soğuk adına rağmen çok eğlenceli bir kitap oluşu ile şaşırttı beni Ne demek istediğimi daha iyi anlatabilmek için kısa bir alıntı daha yapmalıyım. Zira cidden öyle kolay kolay anlatılacak bir kitap değil. Kitap şöyle başlıyor “İnsan başı ortalama bir tavukla aynı boy ve ağırlıktadır. Böyle bir karşılaştırmayı daha önce yapmamıştım çünkü bugüne dek hiç tepsiye konmuş bir insan kafası görmemiştim. Ama şu anda karşımda her biri bir tepsiye konmuş kırk kafa var. Kafalar estetik cerrahlar için getirilmiş. Kafaların bu tepsilere konma nedeni, kızartılacak tavukların tepsiye konma nedeniyle aynı: Yağlarının sularının akmasını engellemek ️” Kadavralarla ilgili ilginç ve olabildiğince eğlenceli şeyler öğrenmek isteyenler için enfes bir kitap önerisi size. Uzun zamandır kütüphanemde bekliyordu, okurken neden bu kadar erteledim dedirtti. İlginç bilgiler öğreneyim biraz da eğleneyim diyorsanız bu kitabı okumalısınız Sağlıkla ve kitapla kalın @yakamozkitap #iyikikitaplarvar#kadavralarınbilinmeyenilginçyaşamı #kitapönerisi #kitaptavsiyesi #bookstagramturkey #bookspgotography #keşfet #keşfetteyim #okuyanöğretmen #nikond5200
Kadavra
KadavraMary Roach · Yakamoz Yayınları · 2006107 okunma
240 syf.
·
Puan vermedi
·
7 günde okudu
Reenkarnasyon, ruhlarla iletişim ve medyumluk üzerine araştırmalar yapan Mary Roach'un, tüm çabalarına rağmen bilimsel olarak hiçbir sonuca ulaşamadığı konuları ele alan bir kitabıydı. Reenkarnasyon için Hindistan'a, medyumluk ve ruhlarla iletişim için Londra'daki bir medyumluk okuluna bile giden yazar, geçmişten günümüze bu konulara dair araştırma yapan birçok bilim insanlarını da okuyarak, dinsel öğreti veya inanç merkezli değil de bilim odaklı sonuçlar almaya çalışmış... Okuduğum onca sözcük bulmacasında, amacına ulaşamadığını gördüm ;) Fakat, ruha da reenkarnasyona da reel sonuçlara ulaşamasa bile yine de inandığını, meraklı bir insan olarak bunun en doğal hakkı olduğunu belirtmiş ;) Baskısı bulunmayan ancak internet üzerinden edindiğim bu kitaba büyük iştahla başlasam da beklediğim gibi değildi. Özellikle kitapta uzunca bir bölümü, hayatını deneysel olaylara ayıran bir doktorun araştırmalarıyla doldurarak konuyu katletmiş gibi geldi bana. Doktor, art arda aynı deneyi yapıp, aynı sonuçları alıyor. Ölüme yakın insanları takibe alıyor, ölüm anında ruh söylendiği gibi bedenden çıkıp, havalanıyorsa, ölü vücudun ağırlığı değişir fikrine takılı kalıp, defalarca aynı konu anlatılıyor. Hızını alamayan bu doktor sonra ölüme yakın olan hatta olmayan havyanlara kadar el uzatıyor ve sonuç aynı; saçmalık olarak ortada kalıyor... Eh, elimde yazarın Kadavra isimli diğer kitabı var ancak bu hüsrandan sonra, önce Türk bir yazarın #zombiromanı na misafir olma hakkımı kullanacağım ;)
Hayalet
HayaletMary Roach · 20153 okunma