Mary Roach

Mary Roach

Yazar
8.8/10
13 Kişi
·
44
Okunma
·
2
Beğeni
·
907
Gösterim
Adı:
Mary Roach
Unvan:
Yazar
Doğum:
Amerika, 1959
İnsanların duşta çıplak ya da uçakta ağzı açık şekilde uyurken görüntülenmek istemeyecekleri gibi ölü ve parçalanmış halde görüntülenmek istemeyeceğini de düşünmemiz gerekir.
Mary Roach
Sayfa 36 - Yakamoz
Eğer azizlik mertebesine yükselecek bir kadavra varsa bu kesinlikle çarmıha gerilen Spalding Gray degil, bu, her gün hastanelere getirilen, beyin ölümü gerçekleşmiş ancak kalpleri atmaya devam eden organ donörleri olacaktır.
Bence ölüm bir gemiyle tatile çıkmaktan çok da farklı bir şey değil. Zamanınızın çoğunu sırtüstü yatarak geçirirsiniz.
Peki para kazanma uğruna insan hayatını feda etmekte sakınca olmadığına kim karar veriyor?
Mary Roach
Sayfa 129 - Yakamoz
Anatomi laboratuvarları aşk ararken seçici davranan soylu bir kadın gibidir: Cok uzun boylu, çok şişman ya da hastalıklı olmamalısınız.
Mary Roach
Sayfa 77 - Yakamoz
Insan etinin tadının çok iyi olduğu söylenir. Yiyecekleri tükenince sonradan öldürmekle suçlandığı 5 arkadaşını yiyen Coloradolu madenci Alfred Packer, 1883'te bir gazeteye yaptığı açıklamada erkek göğsünün yediği "en leziz" et olduğunu belirtmiştir.
Mary Roach
Sayfa 241 - Yakamoz
Yaşlı ve hasta insanlarla ölüler arasında çok ince çizgilerle çizilmiş bir sınır var. Değer verdiğiniz o insanlarla ne kadar çok vakit geçirirseniz ileri yaşlarin ölüme aşamalı bir geçiş olduğunu o kadar fark ediyorsunuz.
Mary Roach
Sayfa 101 - Yakamoz
300 syf.
·6 günde·Beğendi
Kadavraların gerçekten de süper kahraman ilan edilmesi gerekmekte. Içinde ruh taşımayan ancak ölümsüzlüğü yaşayan ve milyonlarca insanın ölümün anlamını (fiziken ve ruhen) anlamasına yardımcı olan materyaller.. Hemen alt katımdaki laboratuvarda 2 adet artık kaslarını inceleyemeceginiz kadar kurumuş kadavralariniz olsaydı siz de bu kitaptan cok etkilenirdiniz eminim. Kitaba başlarken komik yorumlarla süslediğinden bahsetmisti, mizah yaparken gerçekten düşündüren oldukça iyi bir araştırma ve gözlemin olduğunu belirtmek isterim. Cesetler için çürüme de başlı başına bir eylemdir ancak kadavra olmak (bedeninizi öldükten sonra istemediğiniz şeylere maruz bırakmak zorunda degilsiniz) geleceğe imza atmak gibi bir şey.
240 syf.
·5 günde·8/10
Özellikle insanlar için ölümden sonra hayat var mı sorusuna;kadavralar en azından insanların daha rahat bir yaşam geçirebilmeleri için öldükten sonra çalışılmaya devam ettiklerini anlatıyor yazar.
Kadavraların sadece tıp fakültelerinde değilde çeşitli alanlarda nasıl kullanıldığını eğlenceli bir dilde anlatıyor.
Plastik Cerrahların yüz ameliyatlarındaki başarıyı artırmak için kesik başlarla yaptıkları cerrahi çalışmaları,
Kadavra yetersizliği durumunda kişilerin mezar hırsızlığını,
özellikle ölümden sonra adli tıp açısından çürüme ve kokuşmanın ortaya çıkardığı sonuçlara göre davaları etkisini,araçlarda hava yastığı kullanımı ve trafik kazalarında insan hasarını en aza indirmek için en gerçekçi denekler için,Uçak kazalarında meydana gelen ölümlere bakarak nasıl bir olayın gerçekleştiği,ateşli silah yaralanmalarında insan vücudün da meydana gelen hasarı görmek ve çelik yelek imalatında,ayrıca orduda ve silahların etkinliği konusunda kadavraların hedef alındığı (Angelina Jolie' nin Wanted filminde kadavralara atış talimi yapıldığı sahneler mevcuttu),
Hz.İsa'ın çarmığa gerilmesinde vücutta yaşanan anatomik değişiklikler için kullanılan kadavralar,kafa nakli ile ruhun beyinde mi yoksa kalpte mi olduğunu,giyotinle idam edilen mahkumlarda kesilen bir kafanın beyinsel faaliyetleri devamı için yapılanları,orta çağda tedavi amaçlı kadavraların bal ile saklanıp sonrasında kullanıldığı,mumyalamak için çürümüş cesetler bulup sahtesini yapmayı(her zaman ticari olarak kar amaçlı sahtelikler bulunmakta) en son olarak kadın yazarın öldükten sonra kadavra olarak değilde,iskeleti ile hizmet vermeyi düşündüğünü anlattığı konuları ile farklı bir bakış oluşturan bir kitap
Özelikle anatomi ve kadavralarla ilgisi olan kişiler için uygun bir kitap.
300 syf.
Anatomi ilginizi çekiyor mu? O halde okumalısınız. Bilgilenmek ve eğlenmek için tıbbi bilginiz olmasına gerek yok.

Kadavralar kahraman olabilir mi? Merak ettiniz mi? O zaman haydi okumaya...

Yazarın biyografisi

Adı:
Mary Roach
Unvan:
Yazar
Doğum:
Amerika, 1959

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 44 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 43 okur okuyacak.