1000Kitap Logosu
Mervyn Peake

Mervyn Peake

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.1
25 Kişi
32
Okunma
2
Beğeni
749
Gösterim
Tam adı
Mervyn Laurence Peake
Unvan
İngiliz Şair, Yazar, İlistratör
Doğum
Çin, 9 Temmuz 1911
Ölüm
İngiltere, 17 Kasım 1968
Yaşamı
Öncelikle ressam ve illüstratör olarak tanınan Mervyn Laurence Peake'in Ghormenghast üçlemesi, Dickens ve Stevenson'tan beslenen tarzıyla, gotik roman türünün başyapıtlarından biri kabul edildi. Çin'de Kuling, Kiangsi bölgesinde misyoner bir doktor ve hemşirenin oğlu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Tientsin'de tamamladı. Buradayken henüz on yaşında ilk romanını yazdı. 1923'te ailesiyle birlikte İngiltere'ye döndü. Sanat öğreniminin ardından 1930'lu ve 40'lı yıllarda ünlü kişilerin portrelerini yapan bir ressam ve illüstratör olarak tanındı. Gormenghast şatosunda geçen ve Kafkaesk kabusları andıran bir gotik roman olmasının yanı sıra dünyadaki kötülüğe ve çılgınlığa dair düşünsel bir modern yapıt olarak da okunabilecek ünlü üçlemesinin ilk kitabı Titus Groan'ı (1946) yazmaya, topçu olarak katıldığı İkinci Dünya Savaşı sırasında başladı. Peake ayrıca 1945'te Almanya'da bir süre savaş ressamı olarak görev yaptı. 1943-48 yılları arasında en üretken dönemini yaşayan Peake, bu sırada Titus Groan'ı ve dizinin ikinci kitabı Gormenghast'ı (1950) tamamladı ve Lewis Carroll ve Robert Louis Stevenson gibi pek çok yazarın kitaplarını resimledi. 1951'de The Glassblowers (1950) adlı şiir kitabı ve Gormenghast romanıyla Heinemann Edebiyat Ödülü'nü alan Peake, 50'li yılların sonuna doğru Parkinson hastalığının belirtilerini göstermeye başladı ve sağlığı süratle bozuldu. Gormenghast üçlemesinin son kitabı Titus Tek Başına (Titus Alone) 1959 yılında yayımlandı. Peake 1968'de Burcot, Oxfordshire'de öldü.
Ged
Titus Groan'ı inceledi.
518 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Hangi çağda ve mekanda olduğunu bilemedigimiz "Gormenghast" şatosu ve onun sakinleri. Kendimce modern gotik olarak adlandırdığım bu seride, en sevdiğim şey kesinlikle dilindeki muziplikti. Alice Harikalar Diyarındaki Kırmızı Kraliçeyi hepimiz biliriz. Onun sarayını aratmayacak bir mekan ve çeşitli figürlerini düşünelim. Pek tabi bu masalda nereden çıktığını bir türlü bilemediğimiz, yer yer sempatik tavırlarıyla sevip, dengesiz tavırlarıyla boğmak istediğimiz bir anti-kahraman olan Steerpike ile karşılaşırız. Kitap kesinlikle fantastik bir tür değil bunun altını çizmek istiyorum. Gotik tarza merakı olan okurlara önerebilirim. Hele de saray entrikaları sevenlere. Bana hitap eden en büyük yanı ise; yazarın kendince olan diyalektik göndermeleri ve dili diyebilirim. Bütün karakterlerin gelgitlerini görmek, gizem havasını hissetmek cidden hoştu. Ve yazarın dili nesir tadında. Gerçek olayları fantastik bir şey anlatır gibi betimlemesi de iyiydi. Fakat bayılarak okudum diyemiyorum.
Titus Groan
8.1/10
· 18 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
10
Renksiz
Titus Groan'ı inceledi.
520 syf.
·
22 günde
·
10/10 puan
Gormenghast, bilinmeyen bir yerde, bilinmeyen bir zamanda var olan bir gotik şato; Gormenghast, bir hanedan, bir isim, bir var oluş biçimi… Geleceğe değil, geçmişe dönük yüzü; var olduğu her an değişimi reddeden, geleneği kucaklayan bir sistem... Gormenghast, bir ritüeller bütünü, niye yapıldığı, nereden çıktığı bilinmeyen ve sorgulanmayan bir ritüeller dünyası. Öyle ki, onun ve geleneklerinin dışında sanki hiçbir şey yok, şatonun dış duvarlarına yapışık evlerde yaşanlar bile sanki buraya ait değil. her karakterin tüm ruh hallerini tamamen içinizde yaşıyorsunuz. bir başyapıt. betimlemelerin muazzamlığı ile Mervyn Peake ve Dost Körpe'nin muhteşem çevirisi.
Titus Groan
8.1/10
· 18 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
5
Ged
Titus Tek Başına'yı inceledi.
312 syf.
·
1 günde
·
7/10 puan
Bu zamana kadar okuduğum en garip seriydi. Çok fazla imgesel gönderme vardı. En çok ikinci kitabı sevdim diyebilirim. Son kitapta gotik havası neredeyse hiç kalmadı. Gormenghast hayali bir yer ve ideal miydi, ya da bizim bir yere olan aidiyetlik hislerimiz mi? Yazarın bize bıraktığı asıl gizem de bu diye düşünüyorum. Fantastik desem değil gerçek desem değil. Hakikaten farklıydı. Fantastik şeyler yazılmadan da fantastik anlatım yapılabilir tezini, sanırım Peake bu serisi ile kanıtlamış.
Titus Tek Başına
Okuyacaklarıma Ekle
7