Michel Janvier

Michel Janvier

Çizer
7.3/10
98 Kişi
·
445
Okunma
·
0
Beğeni
·
351
Gösterim
Adı:
Michel Janvier
Unvan:
Fransız tasarımcı, renkçi, yazı ve çizgi roman, illüstratör ve fotoğrafçı.
Doğum:
Meaux Fransa, 2 Ocak 1954
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
64 syf.
·6 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kitabın Son paragrafını okuduktan sonra şöyle dedim ; Derin duygularla donanmış bir kadının,hayâl ettiği yaşamın gölgesinde,kendini avuturken,yitip giden hayatının ve hayatların hikâyeleri...
Roman,romantizm'e tepki olarak yazılmış olma özelliğiyle bir ilk...Kurgusuyla,Doğa betimlemeleriyle,ironik yaklaşımlarıyla ve metaforlarıyla,tüm zamanların en iyi romanları arasında olma ünvanını yeterince hak ediyor bence.

Romanın paragraflarında Flaubert'in koluna girdim.Bir botanik bahçesini gezdirircesine,şairane bir üslupla,renkleri de unutmadan,1951 deki Rostes köyünü,Rounen ve yongville'yi karış karış gezdirdi bana. .

Flaubert geniş zamanın hikâyesiyle,şimdiki zamanın hikâyesni iç içe geçirerek,zamana bir yorum,bir uçuculuk katıyor.
Konusuna değinmek isterim kısaca.
Madam bovary ,Aşk romanlarında okuyup hayran kaldığı bohem hayatı doktor Charles ile yaptığı evlilikte bulamamış hayâlperest,lüks düşkünü,tutkulu bir kadın.Yaşadığı gayrimeşru aşkların çıkmaz sokaklarında kaybolup lüks yaşam için imzaladığı senetleri ödeyemeyince,arsenik içip intihar ediyor.Tutkulu bir Aşk ile Ona bağlı olan kocası da,maddi ve manevi yıkıma dayanamayıp ölüyor ..küçük kızları Berthe yoksul bir yaşam ile kimsesizliği tadıyor...
Trajik bir şekilde bir Ailenin yok oluş hikâyesinde bir kadının ruhsal tasvirini okurken flaubert'e hayranlık duydum.
161 yıl önce, beş yılda tamamlanmış olan Madam bovary,okunmayı hak eden bir başyapıt.
Iyi okumalar.
64 syf.
·Puan vermedi
Uzun yıllar önce okumuştum. Flaubert'in okuduğum tek kitabı. Roman kahramanı Emma'nın günün şartlarına göre sıra dışı yaşamının hikayesi. Güzel bir klasik.
64 syf.
·Puan vermedi
Asil duyguların basit kadını olmuş -olmayı seçmiş-Emma :) Hayal ettiği hayat uğruna her yolu mübah sayan bu kadının ahlak dışı çözümleri kabul edilemez ancak Emma gibi bir kadin kabullenmeyi ve beklemeyi de seçemezdi. Flaubert, romanında hiçbir karakteri salt iyi ya da kötü kategorisine sokmadan, ahlak dersi vermeden seçimlerden oluşan hayatlara vurgu yapıyor. Onceleri, okumakta geciktigimi düşündüğüm bu klasiği iyi ki şimdi gerektigi gibi okumusum diyorum.
64 syf.
·Beğendi·9/10
Gustave Flaubert'in okuduğum ilk kitabı. Ayrıntılar zaman zaman beni sıksa da Madam Bovary'de kendimden çok şey buldum. O karmaşık ruhu ve düşünceleri kendimi biraz daha iyi izlememi sağladı. Benim nazarımda okunması gereken klasiklere girmeyi başardı.
64 syf.
·Puan vermedi
Lise yıllarımda aldığım kitabı daha 13.Sayfasında kenara bırakmıştım. Yillar sonra geri dönüş sağlayıp 2 günde bitirmistim :) Kitap akıcı bunda problem yok, ama ahlaki yönüne gelirsek benim ahlaki yapıma ters, ama bana ters diyede bir kenara bırakılamaz. Kitap gayet normal hayatta her kadının içinden geçireceği duyguları işlemiş fakat bizim madam bovary içinden geçirmiyor sadece, uyguluyor. Yani teoride bırakmıyor pratige döküyor. Farklı bir deneyim, güzeldi. Her açidanda okunabilir nitelikte edebi değeri yüksek bir kitap.
64 syf.
·44 günde·Beğendi·8/10
Yaşım itibariyle (13) çok az ağır geldi. Ne yazık ki yayınevim yüzünden tadını doğru düzgün çıkaramadım. Gerçek tutkunun hayaliyle büyümüş bir kızın tutkusunu arayışını okuduğumu düşünüyorum.
383 syf.
·18 günde·Puan vermedi
Kitabın sonuna doğru o burukluğu hissettim gerçekten. Tutkularımız nasılda uçurumlara sürüklüyor bizi sürekli mutluluğu arayışımız ve bunu ulaşılması zor yerlerde fikirlerde yapmamız nasılda tüketiyor bizi Evet tutkularımız bir virüs gibi onlara karşı koymaysak yada sınırlamazsak bizi bizden ediceği bir gerçek İşte Flaubert bunu çok iyi kırgulamış...
64 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitap beee. Tam olarak klasik kitap denilince akla gelebilinecek kitap nedir denilirse işte cevabı bu kitap. Lisede arkadaşla beraber aynı zamanda okumaya başlayıp yorumluyorduk. Mutlaka okuyun.
64 syf.
·8/10
severek okuduğum bir kitap madam bovary şartlardan memnun olmayıp, kendi hayat şartları dışında hayaller kuran kişilerin ruh haline sahip olaylarda bunu etdafında gerçekleşiyor.
64 syf.
·Puan vermedi
Yasamdan zevk almakla, zevk icin yasamak arasindaki o ince ve tehlikeli cizgiyi gönüllüce geçiyor madam bovary..gercekler ruhunu besleyemediginde, kurgu imdada yetisiyor.. herseyin sebebi tutkuya yuklense de surekli artan bir yapayalnizlik ve aidiyete ulasamama hali aslinda ucuruma surukleyen onu.. kucuk bir akvaryuma sıkışan bir kopek balığı hikayesi..

Yazarın biyografisi

Adı:
Michel Janvier
Unvan:
Fransız tasarımcı, renkçi, yazı ve çizgi roman, illüstratör ve fotoğrafçı.
Doğum:
Meaux Fransa, 2 Ocak 1954

Yazar istatistikleri

  • 445 okur okudu.
  • 16 okur okuyor.
  • 213 okur okuyacak.
  • 16 okur yarım bıraktı.