Muriel Maufroy

Muriel Maufroy

Yazar
7.4/10
39 Kişi
·
146
Okunma
·
1
Beğeni
·
964
Gösterim
Adı:
Muriel Maufroy
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fransa
Fransa'da doğdu. Çocukluğu burada geçti. Uzun yıllardır, BBC'de gazeteci olarak çalışıyor. İran ve doğubilimleri hakkında araştırmalar yapmakta. Yazar, yaşamını Londra'da sürdürüyor.
Hep aynı şey oluyordu. İnsanlar hiçbir şey bilmedikleri konularda konuşup fikir yürütüyor, yargıda bulunuyorlardı.
Muriel Maufroy
Koridor Yayıncılık - 2005
Şu gülü görüyor musun,
yaşam veren sudan en çok o aldığı için
diğerlerinden daha fazla açmış
ama ne yazık ki bunun sonucu olarak
diğerlerinden daha erken kuruyacak.

Mevlana Celaleddin Rumi
"Gül göze görünmeye bilir, ama rüzgâr yine de kokusunu taşır. Kalp ne hissederse hissetsin ruhların durmaksızın sohbet ettiğini bilmiyor musun?
"Özlemini duyduğum şey çok güçlü, çok ama çok güçlü."
"Peki özlemini çektiğin ve bu kadar güçlü olan şey ne?"
"İçimde."
"D-o-s-t," dedi Ahmet. "Dost," diye tekrarladı gözlerini kapatarak.
Kelime sanki bir okşama gibiydi. "Anlamı ne?" diye sordu Kimya.
Anlamı, "arkadaş" dedi Ahmet. "Sevdiğim kişi," "Özlediğim kişi."
272 syf.
·4 günde·6/10
Şems ile Mevlana Celaleddin Rumi'nin hikayesini biraz da olsa bilmeyen yoktur. Bu kitapta ise Şems ve Mevlana'dan ziyade, Şems'in eşi olan Kimya hatuna yoğunluk verilmiş. Çocukluğundan ölümüne dek, sıradışı bir hayatı olmuştur Kimya hatunun. Beklediği hep birşey, onunla konuşan hep bir ses vardır.
Işin açığı beni coşkun sellere kaptırmadı kitap. Ahmet Ümit' in Bab-i Esrar kitabında daha etkileyici, heyecanlı ve doyumun üst seviyede olduğu bir anlatım vardı. Bu kitapta ise biraz "yavan" kalmış. Ama illa yabancı bir yazardan Şems, Mevlana ve Kimya hatunu dinlemek isterseniz buyrunuz efenim tavsiyemdir. Keyifli okumalar dilerim
248 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Mevlana'ya evlat olarak verilen Kimya'nın hayatının anlatıldığı bir kitaptı. Aynı zamanda Kimya,Şems'in de eşi ve Mevlana'nın başarılı öğrencisidir. Sessizliğin dilini bilenler konuşmaya ihtiyaç duymazlar. Kitap okunmaya değer kitaplardan ve Mevlana'ya Şems'e ilginiz varsa mutlaka okumalısınız. Yazıları küçük olmasına rağmen çok sürükleyici bir kitap sonunda keşke ölüm olmasaydı,keşke Kimya Şems'inden ayrılmasaydı diye düşündüm ama ayrılık ölümle değil ki onlar ayrılmadı ve Kimya'nın hem hayranlık duyduğu hem de onu ilahi aşka çağıran adama duyduğu sevgiyi kitaptan bile anlamak mümkündü... Ölümü manasız kılan ondan daha etkili güç varsa sevgidir. Kitaptan öğrendiğim çok güzel bilgiler oldu, sevgi anlatılarak ya da sözlerle olmaz. Hissetmek gerekir. Bunu hisseden Kimya ve Şems'e sonsuz sevgilerimle...

Yazarın biyografisi

Adı:
Muriel Maufroy
Unvan:
Yazar
Doğum:
Fransa
Fransa'da doğdu. Çocukluğu burada geçti. Uzun yıllardır, BBC'de gazeteci olarak çalışıyor. İran ve doğubilimleri hakkında araştırmalar yapmakta. Yazar, yaşamını Londra'da sürdürüyor.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 146 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.