Osman Bahadır

Osman Bahadır

YazarÇevirmen
7.1/10
27 Kişi
·
78
Okunma
·
1
Beğeni
·
1060
Gösterim
Adı:
Osman Bahadır
Unvan:
Türk Yazar, Bilim Tarihçisi
Bilim tarihçisi, İTÜ Maden Fakültesi Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden yüksek lisans derecesi aldı. Deniz Diderot (Paris 7) Üniversitesi'nden bilim tarihinde DEA derecesi aldı. 1991-1994 yıllarında 30 sayı Bilim Tarihi dergisini çıkardı. Bilim tarihi konusunda 12 kitabı ve çeşlitli dergilerde yazıları yayınlandı.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
78 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle bölüm hocamın ödev verdiği bu kısa ama bi okadar anlamlı kitabına inceleme yapmadan geçmek istemediğimi belirtmek isterim.

David Arnold’un İngilizce olarak kaleme aldığı, Osman Bahadır’ın Türkçeye tercüme ettiği Coğrafi Keşifler Tarihi kitabı, cismi olarak küçük, anlam olarak 1400-1600 yılları ile ile keşfedilen yenidünyayı içine alan, geniş anlamlı bir anlatıma sahip. Deniz aşırı bir kıtanın keşfi ile 15. yüzyılda başlayan tarihi bir anlatımın içinde; ticari, ekonomik, kültürel ve coğrafi alanlarda örnekler verilmekte 15. yüzyıla kadar oluşan imparatorluklar arası ticari iletişim şeklinden, coğrafi keşifler ile milyonlarca insanın kıtalar arası yer değiştirmesine, keşiflerden sonra Avrupa’da oluşmaya başlayan kapitalizm ile yüzlerce bölgenin sömürge toprağı olarak kullanılmasından, bu topraklardaki yerli halkın köle olarak yaşantısına kadar pek çok meseleye yer verilmiştir. Okuyucuya deniz aşırı bir dünya temeli atmanın çok da kolay olmadığını hatırlatmaktadır.

Yerleşime geçilen bu yeni bölgenin sahip olduğu yer altı miraslarının keşfedilmesinin yanı sıra, bölgeye ekonomik, ticari, bilim, sanat, kültür vb. kaynakların aktarımının nasıl gerçekleştiğini düşündürecek örnekler verilmiştir. Okuyucuya da “bu aktarımlar yalnızca Avrupa’dan mı aktarılıyordu? Eğer böyle ise Avrupa kendine aktarımı nereden yapıyordu?” sorularını sordurmaktadır. Yazar, tarihsel açıdan keşiflerin uzun sürede gerçekleşmiş olduğunun gözükmesinin yanı sıra, kısa zaman içinde toplumlarda etkisini göstermesini neden, nasıl, ne amaçla olmuştu sorularıyla cevaplamaya çalışmaktadır.

Bu kadar çok amaçlı olmasından ziyade kesinlikle tarih ve coğrafya alanında bir başucu kitabı niteliği taşıyor.
78 syf.
·2 günde·8/10
Ezbere konuşmaktansa kitaptan bilgi alıp, havayi anlatımlarla, dünyaya insanlık dersi vermenin bir anlamı da yok. Coğrafi keşifler tarihi kitabının, kitap değil, minik ama heybetli bir eser demek daha doğru olur.

Kıtaların 15. 16. Yüzyılında nasil keşfedildiğini, ekonomiyi de dahil ederek, baharattan ticaretinden madeni (altın vs.) Ticarete kadar ve de Avrupalıların kendi iç savaslarından müslüman , Asya düşmanlığına kadar bir çok konuya yer vermiş bir anlatım.

Amerika kıtasını anlatırken, biraz daha detaya (yerli halk hakkında bilgi) girmesini isterdim açıkçası.

Başınızı "alıntı"larla şişirdim, fena mı oldu ? Bilgi edindik hep beraber..

Teşekkür ederim, güzel bilgilere benimle eşlik ettiniz. :)

Keyfli bilgiler...
140 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Kitabı ne zamandır okumak istiyordum, bir sahafta görüp İngilizce ilk basımını (Haziran 1989) almıştım ancak bir türlü sıra gelmemişti. Nihayet bugün okudum. Ancak ben ingilizce okuduğum için birebir çevirisi hakkında yorum yapamayacağım.. Kitaba gelince, Hawking benim ilgi alanım demeliyim. Bu nedenle Zamanın Kısa Tarihi'ni hem Türkçe hem de Ingilizce okudum. Öğrendiğim birçok bilgiyi, bu kitapta da gördüm. Bana yeni şeyler öğretti mi; hayır. Ancak okurken zevk aldım. Ama Zamanın Kısa Tarihi'ni okuyanlara önermiyorum. Çünkü Hawking tarafından yazılan kitabı okuduktan sonra sizin beklentilerinizi karşılamayacak..
78 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
78 sayfa gibi çok kısa bir anlatımı olan bu kitap coğrafi keşifler hakkında çok net,başarılı çıkarımları önümüze koyarak, kafamızda sade bir görüşümüzün oluşmasına neden oluyor. Kısalığı sebebiyle de arada dönüp tekrardan okunması lazım zira dünyayı şekillendiren çok önemli bir meseleden bahsediyor.
98 syf.
·2 günde·8/10
Avrupa kapitalizmi hakkında ilk bilgilerin verildiği tarih Coğrafya karışımı bir kitap. Kitap Kısa görünebilir ancak bu alanda yazılan ve hacim olarak daha büyük olan bir çok kitaptan daha bilgilendirici.
78 syf.
·1 günde·8/10
Coğrafi Keşifler hakkında detaylı bir bilgi edinmek isteyenlere faydalı bir kaynak olmuş. Hem sıkmıyor hemde öğretici bir kitap. Kısa kısa değinmiş özet niteliğinde bir eser ama dediğim gibi detaylı bilgilendirmiş.
78 syf.
·4 günde·8/10
Coğrafi Keşiflerle alakalı kısa ve öz bir kaynak eser olma niteliği taşıyor. Kıtanın keşfinin diğer avrupalı devletler yerine neden portekiz ve ispanyollar tarafından gerçekleştirilmiş olmasının sebeplerini çok güzel açıklamış. Temel olarak, keşfin 11 ve 12 yylarda başlayan hazırlıklara dayandığını ve günümüzde gerçekleşen hemen her olayın genel sebebinin doğrudan veya dolaylı coğrafi keşiflerin bir getirisi olduğu iddiasından yola çıkılmış. Yöntemler ve hazırlıklar son derece detaylı açıklanmış beni çok memnun eden bir kaynak oldu.
140 syf.
·8/10
Astornomiyle içli dışlı olmama rağmen bazı paragrafların ağır olduğunu itiraf etmeliyim.
Onun dışında stephen hawkingin düşüncelerine ortak olmak ve onun evrenini anlamak gerçekten büyüleyiciydi
78 syf.
·Puan vermedi
Sömürgeci Avrupa'nın kısa bir tarihi... Müslümanların elinde olan ticaret ve yollarla birlikte , yeni ticaret ve yol arayışına giren Avrupa; Asya, Afrika ve Amerika'yı sömürerek hem yeni zenginlikler hem de yeni sınıfların doğmasına neden oldu . Coğrafi keşiflerle birlikte Avrupalı bir dünya ekonomisi başlamış oldu. Coğrafi keşifler bütün dünyayı saran yeni olayların habercisi olacaktı . Burjuva sınıfı gibi gücüne güç katan dengeleri alt üst edecek bir sınıfı doğurdu.

Yazarın biyografisi

Adı:
Osman Bahadır
Unvan:
Türk Yazar, Bilim Tarihçisi
Bilim tarihçisi, İTÜ Maden Fakültesi Üniversitesi Petrol Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü'nden yüksek lisans derecesi aldı. Deniz Diderot (Paris 7) Üniversitesi'nden bilim tarihinde DEA derecesi aldı. 1991-1994 yıllarında 30 sayı Bilim Tarihi dergisini çıkardı. Bilim tarihi konusunda 12 kitabı ve çeşlitli dergilerde yazıları yayınlandı.

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 78 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 61 okur okuyacak.