Pamuk Yıldız

Yazar 8,3/10 · 4 Oy · 3 kitap · 6 okunma ·  1 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

1 okur beğendi.
4 puanlama · 0 alıntı
0 haber · 883 gösterim
6 okur kitaplarını okudu.
15 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Pamuk Yıldız'ın Biyografisi

Pamuk Yıldız, 1962 Çorum doğumlu. Üç kardeşin ortancası. O üç yaşındayken ailece Ankara'nın gecekondu semti Tuzluçayır'a taşındılar. Babası bakkal, annesi ev kadını. Gittiği Tuzluçayır Lisesi sol görüşlülerin egemenliğindeydi.

Pamuk Yıldız, 12 Eylül 1980 askeri darbesi olduğunda, Devrimci Yol sempatizanı 17 yaşında bir lise öğrencisiydi. 29 Ekim gecesi polisler onu gözaltına aldı. Akdere Devrimci Yol Davası`nda idamla yargılandı.

Emniyet'in 12 Eylül sonrası meşhur olan sorgu ve işkence merkezi DAL'da başlayıp Mamak Askeri Ceza ve Tutukevi'nde 6 yıl 7 ay boyunca yaşadığı şiddeti, 20 yıl sonra "O Hep Aklımda" kitabında anlattı.

Cezaevinden çıktıktan sonra mücadelesini İnsan Hakları Derneği`nin aktivisti olarak sürdürdü. İnşaat Mühendisleri Odası`nda çalıştı ve sendikal çalışmaları nedeniyle işten atıldı.

Pamuk Yıldız'ın Kitapları Kitap Ekle

1. O Hep Aklımda (Bir Mamak Cezaevi Tanıklığı)
9,0/ 10  (2 Oy) ·  4 Okunma

Pamuk Yıldız sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

Henüz alıntı eklenmedi.

Pamuk Yıldız kitap incelemeleri

Murat yanar, O Hep Aklımda'yı inceledi.
 20 Oca 03:22 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kitap 1980 darbesi Sonrası tutuklanan solcu bir kadının kendi ve o dönemi yaşayanların başından geçenleri anlatıyor. Emniyetteki haftalarça süren işkençeleri, elektriğe vermelerini, işkençeye dayanamayıp ölenleri, dosyaları kapatmak için işkenceyle her şucu kabul ettirdiklerini anlatıyor. Yazar, Mahkemece tutuklananları Mamak cezaevine yolladıklarını orda da yıllarça insanlık dışı işkençelerin devam ettiğini anlatıyor ve kendi anılarını paylaşıyor. Ülkemizin yüz karası Kenan Evren’in sebep oldu bir faciayı anlatan bir kitap.