Richard Brodie

Richard Brodie

Yazar
7.7/10
3 Kişi
·
10
Okunma
·
0
Beğeni
·
730
Gösterim
Adı:
Richard Brodie
Tam adı:
Richard Reeves Brodie
Unvan:
Amerikalı bilgisayar programcısı ve yazar
Doğum:
Newton, Massachusetts, ABD, 10 Kasım 1959
Ne yazık ki insan içgüdüleri uzun zaman önce evrime uğrayarak hayatta kalmamızı destekler oldular ama bugün içinde olduğumuz dünyayı hesaba katmadılar.
- Elitizm (Seçkincilik). Başkalarından daha iyi imkanlara, ayrıcalıklara veya muameleye layık olduklarını düşünen grupların yaşama ve kıtlık zamanı genlerini yayma şansları daha yüksektir.
Fakat merak ediyorum dilin icadından ne kadar zaman sonra ilk dalavereci bir tehlike yalanıyla ilk safı yiyeceğinden ayırdı:
''Hey, Og! Yemek bıraktığın mağaraya kılıç dişli bir kaplanın girdiğini gördüm! Sakın içeri girme! He he he.''
İnsan ömrü birkaç sene ve çocuk yapmamayı tercih edenlerin DNA'ları onlarla beraber yok olup gidecek. Birkaç çocuğu olanlar ise çok çocuk yapmışlar tarafından yenilecek.
Bütün kültür kurumları, başlangıçtaki tasarımları veya (varsa) niyetleri ne olursa olsun, ancak bir amaca doğru evrilirler: Kendilerini devam ettirmek.
İnançlar keçi yolu gibidir. Bir yolu sıklıkla kullandığınız vakit o yol size doğru yol gibi görünür.
İnsanları bir inanç sistemine bağladığınızda ve fikirlerini değiştirmelerine engel olduğunuzda onların hayat ve enerjilerini verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.
Etrafımızdaki dünyayı anlamak için muazzam bir açlık duyarız. Dünya basit ve daha ziyade ödül ve tehlikelerden oluşuyorken bu çok faydalı bir şeydi. Fakat mem toplumlarında bizler devamlı surette hiçbir anlamı olmayan şeyleri anlamlandırmaya çalışıyoruz.
Dinler bir bakıma belli bazı gelenekler içlerine yerleştiği için yaşadılar. Kuvvetli gelenekleri olmayan dinlerin ayakta kalma şansları düşüktür.
288 syf.
·79 günde·Beğendi·7/10
Richard Dawkins'in Bencil gen kitabının sonlarında bir bölüm olarak geçen "mem" kavramı üzerine yazılmış kitap. Ancak konuyu genişletip, modern hayata yedireceğim diyerek çok fazla sulandırmış. Konuya giriş yaptıktan sonra, kendinizi kişisel gelişim kitabı okur gibi hissediyorsunuz. Memetik kavramına ilginiz varsa okuyabilir, konunun hayatımızdaki örnekleri hakkında bilgilenebilirsiniz. Ancak bilimsel olarak beni hayal kırıklığına uğrattı. Daha fazla bilgi isteyenler için Susan Blacmore'un mem makinası'nı tavsiye ederim.

Yazarın biyografisi

Adı:
Richard Brodie
Tam adı:
Richard Reeves Brodie
Unvan:
Amerikalı bilgisayar programcısı ve yazar
Doğum:
Newton, Massachusetts, ABD, 10 Kasım 1959

Yazar istatistikleri

  • 10 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 19 okur okuyacak.