Rıfat Ilgaz Mehmet Rıfat Ilgaz

Yazar 8,2/10 · 743 Oy · 50 kitap · 2779 okunma ·  409 beğeni

Yazarın Bilgileri

 • Yazarın Adı:
  Rıfat Ilgaz
 • Yazarın Tam Adı:
  Mehmet Rıfat Ilgaz
 • Unvan:
  Türk Şiir, Roman ve Öykü Yazarı
 • Doğum:
  Cide, Kastamonu 7 Mayıs 1911
 • Ölüm:
  İstanbul 7 Temmuz 1993
 • Yazar kitaplarını satın al Sponsorlu

Yazar İstatistikleri

409 okur beğendi.
743 puanlama · 331 alıntı
5 haber · 9.708 gösterim
2.779 okur kitaplarını okudu.
1.232 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
34 okur kitaplarını şu anda okuyor.
33 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Rıfat Ilgaz'ın Biyografisi

(Rıfat Ilgaz, 8 Mart 2015-14 Mart 2015 tarihleri arasında 1000Kitap'ta haftanın yazarı seçildi.)
1911 yılında Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğdu.7 Temmuz 1993 tarihinde öldü.Rıfat Ilgaz 1940’ların toplumcu-gerçekçi şairlerindendir. 1911 yılında Cide’de doğdu. Şiir yazmaya ortaokul öğrencilik yıllarında başladı. İlk şiiri 27 Temmuz 1927 ‘de, günlük Nazikter gazetesinde yayınlandı. Ayrıca; Açıkgöz(Kastamonu), Güzel İnebolu ve Güzel Tosya gazetelerinde şiirleri ve yazıları yayınlanmaya başladı. Lise yıllarında babasının ölümü sebebiyle buradan ayrıldı. Yatılı olarak Kastamonu Muallim Mektebi’nde öğrenim gördü. 1930 yılında mezun oldu.

Altı yıl süreyle Gerede, Akçakoca, Hendek ile Düzce arasında Gümüşova’da ilkokul öğretmenliği yaptı. Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünü 1938 ‘de bitirdi ve Adapazarı Ortaokulu Türkçe Öğretmenliğine atandı. 1939’da İstanbul Karagümrük Ortaokulu’nda Türkçe Öğretmenliğine başlayan Ilgaz’ın, yazı ve şiirleri dergilerde yayınlanmaya başladı. 1940 ‘da Çığır, Oluş, Ulus, Güneş, Yücel, Varlık, Hamle ve Yeni İnsanlık dergilerinde şiirleri çıktı ve aynı yıl Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne girdi. Ömer Faruk Toprak ile 9 Eylül 1942’de Yürüyüş Dergisi’ni çıkardılar. Bu dergide Orhan Kemal, Sait Faik, Cahit Irgat, A.Kadir, Nazım Hikmet (İbrahim Sabri) ile birlikte çalıştılar. 1943’te ilk kitabı "Yarenlik"i yayınladı. Şiirleri olağanüstü bir ilgi gördü. Ocak 1944’de "Sınıf" adlı şiir kitabı çıktı. Sıkıyönetim kararı ile toplatıldı. 1945’te Gün Dergisi çıktı. Bu dergide yazıları yayınlandı. Aziz Nesin’in Cumartesi Dergisine ortak oldu. Seçici kurulda çalıştı. 1946’da Esat Adil, Sabahattin Ali ve Aziz Nesin ile birlikte Gerçek Gazetesini çıkardılar. 1946 Ekim ayında Yığın Dergisi’ni Esat Adil ve Adil Yağcı ile birlikte çıkardılar. Öğretmenliğe yeniden döndükten sonra Boğazlayan-Yozgat’a tayini çıktı. Hastalığı nedeniyle Validebağ Sanatoryumunda yattı. Şubat 1947’de Sabahattin Ali, Aziz Nesin ve Mim Uykusuz’un çıkardığı Marko Paşa kadrosuna girdi. Sık sık kapatılan bu derginin daha sonraları sorumlu müdürlüğünü üstlendi. Malum Paşa, Merhum Paşa, Hür Marko Paşa gibi dergilerin adı sık sık değişiyordu. 1950’li yıllarda Ilgaz, gazetecilik yapmaya başladı. Sakıncalı olduğundan gazeteler ve dergiler imzalarına pek yer vermediler.

1952-1960’da Tan Gazetesi’nde dizgici-musahhih ve röportaj yazarı olarak çalıştı. Turhan ve İlhan Selçuk’un çıkardığı Dolmuş Dergisi’ne "Stepne" takma adıyla yazılar yazdı. Hababam Sınıfı, Pijamalar(Bizim Koğuş), Don Kişot İstanbul’da bu dergide dizi olarak yayınlandı. Hababam Sınıfı’nı da isminin sakıncalı olması nedeniyle "Stepne" (Yedek Lastik) takma adıyla yazdı. Ocak 1953’te Devam adlı şiir kitabını çıkardı ve bu kitap da toplatıldı. Rıfat Ilgaz Demokrat İzmir, Akbaba, Vatan, Yeni Gün, Yeni Ulus gibi yayın organlarında ve kimi edebiyat dergilerinde yazı yazdı. Sınıf Yayınları’nı kurdu ve kendi kitaplarını yayınlayabildi. 1970’te Basın Şeref Kartı’nı aldı. 1974’te emekli oldu. Doğum yeri olan Cide’ye yerleşti. 12 Eylül 1980 döneminde gözaltına alındı. 70 yaşında gerekçesiz sorguya çekildi ve gözaltında kaldı. Tutukluluğu sona erince İstanbul’da oğlu Aydın Ilgaz ile birlikte ölümüne kadar yaşadı. Bu olaylar "Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra" adlı kitabında anlatılır. Onu hepimiz Hababam Sınıfı’nın yazarı olarak bildik. Altmış kitabı olmasına rağmen onun şairliğini, romancılığını ve öykü yazarlığını unutmamamız gerekir. Rıfat Ilgaz 7 Temmuz 1993 günü öldü.

Rıfat Ilgaz'ın Kitapları Kitap Ekle

8,7/ 10  (141 Oy) ·  624 Okunma
8,3/ 10  (123 Oy) ·  431 Okunma
7,7/ 10  (112 Oy) ·  351 Okunma
7,3/ 10  (23 Oy) ·  89 Okunma
8,7/ 10  (29 Oy) ·  73 Okunma
7,6/ 10  (10 Oy) ·  47 Okunma
7,5/ 10  (19 Oy) ·  42 Okunma
6,9/ 10  (11 Oy) ·  35 Okunma
Bütün Kitapları Göster
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Laiklikten ne anlıyoruz, önce bunu açıklayalım. Laiklik, Atatürk'ün tüm ilkelerini sağlamlaştıran en önemli bir ilkedir. Laiklik devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine, inanışa değil de akla ve bilime dayandırılmasıdır."

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 35)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 35)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bilim yolu, akıl yolu öyle kolayına açılıvermemiş, uzun bir zamanın geçmesi gerekmiştir. Bu gerçeği algılayan din adamları gelişen insan zekasının önüne engeller koyarak kendi varlıklarını sürdürmeye çalışmışlardır."

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat IlgazHababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Kim istiyor anarşiyi, hangimiz! Demokrasiden yana olanlar mı yoksa karşısında olan tutucular, gericiler tarikatçı tekkeciler mi?

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 12)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 12)
ihtiyar, bir alıntı ekledi.
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · İnceledi

Üç odalı bir ev kiraladığım gün,
kurtulacak kitaplarım
merdiven altındaki şeker sandığından.
Belki de gün geçtikçe,
tabanında halı döşeli
bir kitaplığım olacak.
Benden söz açıldı mı
önce kitaplarımın sayısı söylenecek
sonra baremdeki derecem...
Bense her şeyden uzak,
kitaplarımın ortasında kendimi unutacağım!

Rıfat Ilgaz - Seçme Şiirler, Rıfat IlgazRıfat Ilgaz - Seçme Şiirler, Rıfat Ilgaz
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
 13 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Başka nasıl çıkabiliriz çağdaş uygarlık düzeyine. Sahnelerimizi mescide okullarımızı camiye çevirerek!.."

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 98 - Çınar - 2000)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 98 - Çınar - 2000)
Atarlı Bayan, bir alıntı ekledi.
11 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Belki bir gün...

Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 206 - Kültür Yayınları)Karartma Geceleri, Rıfat Ilgaz (Sayfa 206 - Kültür Yayınları)
Sadettin TANIK, bir alıntı ekledi.
09 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Biz anarşi değil demokrasi istiyoruz, hem de... Çoğulcu demokrasi!..

Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 14 - Çınar - 2000)Hababam Sınıfı İcraatın İçinde, Rıfat Ilgaz (Sayfa 14 - Çınar - 2000)
mithrandir21 | Uğur, bir alıntı ekledi.
25 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Edebiyat
Edebiyat hiçbir derse benzemez. Ona kendimi ne kadar versem, daha çoğunu ister.

Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 162)Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz (Sayfa 162)
Bütün Alıntıları Göster
Duru Ezel, Hababam Sınıfı'ı inceledi.
29 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Filmini izlediğimizde , kitabını okuduğumuzda tekrardan lise yıllarına dönmek istediğimiz ölümsüz bir eser. Her yaştaki insanın severek okuyacağı ve öğretmenlere şaka yaparak takılan öğrenciler yaramaz tembel ve hayta olsalar da asla öğretmenlerine saygısızlık yapmadıklarını el kaldırmadıklarını küfür etmediklerini görüyoruz. Türk insanın o dönemin profilini okuyoruz. Şimdiki profillerden çok uzak. Sevdiklerinize hediye edin bu kitabı. Okuyun okutun.

mithrandir21 | Uğur, Sarı Yazma'yı inceledi.
 09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Kastamonu'lu (Pınarbaşı) olarak, Koca Çınar'ın Cideli olduğunu bilir hatta Cide'ye tatile gittiğimde bile Çınar'ın evini görmeye gitmişimdir. Cide çok güzel bir ilçedir hatta kasabadır diyebiliriz. 11 - 12 km kumsalı ile Türkiye'nin en uzun kumsalına sahiptir ve en önemli değerlerinden biri de Cideli kadınların taktığı, bu kitaba da ismini veren sarı yazmadır. Nedir bu sarı yazma dersek, kitabın kapağında da koyu olarak gözüken bir başörtüsüdür. http://www.bulbulogluhelva.com/...50-large_default.jpg http://www.orencikkoyum.com/...File/sari_yazma1.jpg
Kastamonu'nun bir başka güzel geleneği de Kurban Bayram'ında kendi muhtarlıklarına bağlı köylerin, bayramın 4 gününü bölüşüp (ilk gün kurban kesimi), her gün bir köyün diğer köyleri misafir etmesi, tanıyan tanımayan misafirliğe gelen köylülerin misafirliğe gittikleri köyde sadece selam verip istediği eve girmesi ve önüne koyulan kurban eti ile yapılmış çokça çeşitli yemeklerden yemesi geleneğidir. Bu geleneği de kitabında yer vermesi beni ayrıca mutlu etti. #10901429 />

Sarı Yazma, Rıfat Ilgaz'ın otobiyografik romanıdır ve roman içinde hem Çınar'ın hayatına dair önemli olayları Ilgaz'ın eşsiz kalemi ile okurken hem de Türkiye gündemini yine Ilgaz'ın eşsiz kalemi ile okuyup hatta son derece zeki eleştirileri de okuyup bilgisine varabileceğimiz bir eser. Eser içinde neler yok ki, hem yazım ve içerik olarak son derece edebi değeri yüksek bir roman hem de içerik/konu olarak edebiyat ile çok çok ilgili bir roman. Zaten otobiyografik roman dememden de anlaşılacağı üzere Çınar'ın yazarlığa, şairliğe attığı ilk adımların anlatıldığı, çıkartılan edebiyat ve hiciv dergilerinin anlatıldığı ve basım ile dağıtım sürecinde yaşanılan zorlukların da anlatıldığı ve sonuçlarında maalesef ki yazarların yargı ile tanışıp, cezalandırılmalarına kadar giden süreçleri de okuyabileceğimiz bir eser. Edebiyat içeriği derken kimler yok ki kitapta, Ahmet Kutsi Tecer, Halil Lütfi Dördüncü, Halil Vedat Fıratlı, Orhan Veli, Hüseyin Nihal Atsız, Aziz Nesin, Hasan Ali Yücel ve tabii ki de Sabahattin Ali. Sol kesimli yazarların beraber çektiği süreçler anlatılırken, kısa da olsa Turancıların yani Atsız ve beraberindekiler ile girilen mücadele de anlatılıyor. Bu sürecin içinde Sabahattin Ali ile karşılıklı Rıfat Ilgaz'ın konuşmalarını okurken hatta Ali'nin Sırça Köşk hikaye kitabındaki "Kurtla Kuzu" isimli hikayesinin Aksaray'da oturan karakteri olan Rıfat'ın aslında Sabahattin Ali'nin Rıfat Ilgaz'dan esinlendiğini, onun görüşleri sayesinde böyle bir hikayenin ortaya çıktığını öğreniyoruz. Bu kadar çok Sabahattin Ali ile ilgili sayfalar okurken artık Rıfat Ilgaz beklenilen üzücü olayın geldiğini kalemi ile hissettiriyor ve kısa ama dolu dolu cümleler ile Sabahattin Ali'nin ölümünü de okutturuyor. #10788708 />

Hababam Sınıfı gibi bir yapımın yazarının bu derece fakirlikle uğraşması ve bu fakirlik beraber veremle mücadelesi, verem ile savaşırken halkın da derdini unutmadan Marko Paşa gibi dergilerde dile getirmesi ve olmayan adalet tarafından yargılanıp içeriye atılması maalesef ki devletin en büyük ayıplarından biridir. Bir baba düşünün ki oğluna gerçek manada simit alamasın, bir simit almaya bile para bulamasın, bir baba düşünün ki İkinci Dünya Savaşı döneminde devlet tarafından getirilen bir yasak tarafından fırınlardan simit çıkmamasına sevinebilsin. Seviniyor çünkü oğlu simit isterken o cebinde para olmadığı için simit alamayacak durumdayken oğluna simit alamamasının derdini devlete atabilsin, içinden iyi ki de simit yasak diyebilsin.

Elim birine değsin,
Isıtayım üşüdüyse,
Boşa gitmesin son sıcaklığım!
Son Şiirim

feylesof:, Sınıf'ı inceledi.
 02 Şub 13:48 · Kitabı okudu

ZİNDANA TIKILAN BİR ŞAİR |

Sınıf, Rıfat Ilgaz'ın bir şiir kitabı.
Rıfat Ilgaz'a ''Karartma Geceleri'' yaşatan şiir kitabı.
Karartılmış geceler yaşatan...
Yasaklanan bir şiir kitabı.
Şairini mahkum ettiren bir şiir kitabı.
40 sayfacıktır oysa ki.
*
Ilgaz, bir öğretmendir, aynı zamanda şair.
Yoksul çocukları, çalışmak zorunda kalan çocukları, kimsesiz çocukları anlatır Sınıf'ta.
Yoksulluğu, sefaleti, eşitsizliği...
*
Öğretmendir o.
Ama ''Sınıf'' ismi bir ideolojik rahatsızlık yaratır.
*
Kitap 1944 yılında, ikinci dünya harbi devam ederken Türkiye'deki ''Milli Şef'' döneminde yazılmıştır.
*
Ilgaz, Sınıf şiir kitabıyla başına gelenleri otobiyografik bir roman olan ''Karartma Geceleri''nde çok sonra anlatacaktır.
*
Şiir kitabı yazdığı için; yoksulluğu, çocukları anlattığı için aranan bir öğretmeni nefes nefes okursunuz Karartma Geceleri'nde.
Hastadır.
İşkenceler yapılmaktadır 1. Şubelerde.
O da kaçar.
Durmadan kaçar.
Sıkıyönetim vardır İstanbul'da.
Karartılan gecelerde karartılan hayatını yaşamak zorunda kalır bir başına.
Dostlar sırtını döner.
İnsanlar ''ne çok vatan haini öğretmen var'' diye söylencelere dalıp çıkar şehvetle.
(Bir keresinde kahvecinin biri ''bu kadar vatan haini öğretmenin olduğu bir ülke varlığını devam ettirebilir mi?'' diye susturur cahilin birini.)
O kaçar.
Şiir yazdığı için, yoksulluğun ve çocukların şiirini yazdığını için kaçmak zorundadır devletten.
Bu yüzden ''vatan haini''dir.
*
Sonunda yakalanır.
1944'ün 24 Mayıs'ında.
Tutuklanır.
*
Tutuklanan Rıfat Ilgaz'dır.
Yargılaması tutuklu yapılır.
Komünizm propagandası yaptığı iddiasıyla 6 ay hapis cezasına çarptırılır.
*
Gerekçeli mahkumiyet kararını okudum.
*
Sadece bir örnek gerekçeli kararı anlamak için kâfi gelecektir.
Çocukların aç ve yoksul olduklarını söylemek; ''Orta Asya'da konuştuk laf kıtlığında'' mısrasıyla ''milliyetçilere taş atmak'' iddiası (aynen mahkeme kararında ifade bu!) filan suç olarak gösterilmekte...
*
Gerekçeli karar bu şekilde uzayıp giderken sonunda ise; kitabın hükümetçe sakıncalı bulunduğu için şairin cezalandırıldığı açıkça yazılmakta ve sıkıyönetim mahkemesi vazifesini yaptığını gösterir mührü başkanın şahsında atmaktadır.
*
Rıfat Ilgaz'ı herkes Hababam Sınıfı'nın yazarı diye bilir, bilir de onun hayatının bu sebeplerden ötürü 5 yıl 5 ay 25 gününün zindanlarda geçtiğini kim bilir?

Muhammet TUNÇ, Halime Kaptan'ı inceledi.
04 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşı'nda erkekler cephede savaştılar ve onlara en büyük yardım da kadınlardan oldu. Cephane, erzak yolladılar, çocuğunun üstündeki battaniyeyi bile gönderdi fedakâr analarımız. Hepsinin mekanı cennet olsun.
Halime Kaptan da savaştaki kadınların fedakârlığının en güzel örneklerinden biri. Onun kişiliğini anneme benzettiğimden Halime Kaptan'ı sevdim. Kitap güzeldi. Tavsiye ederim.

Güler Bilkay Aygün, Garibin Horozu'yu inceledi.
19 Şub 16:41 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Yirmi bir adet kısa mizah öyküsünden oluşuyor. Sadece güldüren değil, aynı zamanda düşündüren, kolay okunan eğlenceli bir kitap. Ben en çok ''Bir Yaz Delikanlısı. '' isimli hikayeyi sevdim.

Muzaffer Akar, Sosyal Kadınlar Partisi'yi inceledi.
14 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ülkemiz için her zaman geçerli, şimdiye kadar değişmeyen bundan sonra da değişmeyecek sorunlar ve insan ilişkileriyle ilgili, kara mizahla sunulmuş birbirinden güzel öykülerden oluşuyor kitap. Bir günde okunabilecek "bizden" anlatılar.

Erdal Arslan, Şeker Kutusu'yu inceledi.
14 May 2017 · Beğendi · Puan vermedi

Rıfat Ilgaz'in okuduğum ilk kitabı şeker kutusu bir harika...Bir Öykü Yazarı olarak daha önce okumamış olmam büyük kayıp. Üstadın kitabındaki tüm öyküler hayattan birer parça koparılıp sunulmuş gibi realizm kokuyor. Gerçek yaşam öyküleri sevenlere tavsiye dir.

M. ϜϓſϞ ^-^, Karartma Geceleri'ni inceledi.
 13 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · 10/10 puan

Edebiyat öğretmeni ve aynı zamanda şair olan, yazdığı şiirlerle sistemi eleştiren Mustafa Ural toplatılan şiir kitabı nedeniyle aranmaktadır. Teslim olmak istemez, kaçmaya ve birkaç dostunun evinde saklanmaya başlar. Bu sırada ikinci dünya savaşı sürmektedir ve ülkede sıkı yönetim vardır.
Rıfat Ilgaz'dan okuduğum ilk kitaptı. Yazıldığı dönemi en iyi yansıtan kitaplardan biri. İçinde bol bol Sabahattin Ali ve Nâzım Hikmet barındıran.

Gamze, Halime Kaptan'ı inceledi.
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir Kastamonulu olarak Rıfat Ilgaz 'ı okumam gerek diye düşünerek Halime Kaptan' a başladım. Bir kadının ne kadar çok işler başarabileceğini de çok iyi göstermiş. Milli mücadele yıllarında denizcilerin ve kadınların katkılarına da sık sık dokunmuş bu eserinde Rıfat Ilgaz. Ama şunu da eklemem lazım sanırım; Cide'nin doğası, özellikle de küçük cennet yuvası Giderosun güzelliğinin betimlenmesi gerekirdi sanki.

Melek kapilar, Karartma Geceleri'ni inceledi.
 21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · Puan vermedi

Karartma geceleri ,Rıfat Ilgaz'ın karatılmış yıllarının güncesi niteliğinde otobiyografik bir roman.
Bir şiir kitabı nasıl sakıncalı bulunur ve toplatılır ?
Öğretmen olan yazarı hakkında nasıl olur da arama,yakalama kararı çıkartılır ?
Neden korkuyorlardı halkını kucaklayanlardan ?Tabii ki bu soruların cevabını,iktidarın hangi mantıkla şiire ve yazarına baktığında bulmak mümkün.
73 yıl geçmesine rağmen,hiç mi değişmez kaçanlarla kovalayanlar ?
Jurnalcilik,adam kayırma neden her devrin trendi olmuş ? Neden karanlığa ışık çakanları cezalandırmışız ?
Aydınlanma peşinde koşan bir avuç idealist yazarı,çizeri zindanlarda çürütmek,ülkenin aydınlık yarınlarını karanlıklara boğmak değil de nedir ?
2.Dünya savaşı yıllarındaki gibi çay olmadığından ıhlamur içilmiyor,karnesiz ekmek de var ama insanlık onuru ve düşündüğünü yazıp söyleyebilme özgürlüğü halen karaborsa.
Dupduru akan bir Türkçe ile kaleme almış yazar anılarını.
Vefanın,vefasızlığın,koşulsuzca sevmenin ve ekmeğini bölüşmenin,bir idealin peşinden koşarken pek çok bedel ödemek zorunda kalmışlığın örnekleri var paragraflar dolusu....
Yakın tarihimize ayna tutan bu değerli esere kitaplığınızda yer açın.
84 ekmek parasına öğretmenlik yapılan sıkıyönetim yıllarında,Toplumcu gerçekçi yazarlarımızın nasıl sindirilmeye çaşıldığını,entrikaları,muhatabının kaleminden okuyun.
Romanın finali bir iyi,bir de kötü sürpriz gelişme ile bitiyor.Okuyup yorumlamayı sizlere bırakıyorum.
Eser,MEB tarafından 100 temel arasına alınarak hak ettiği değere kavuşturuldu 2004 yılında.
Unutmayalım ki Şiirler boşuna değil.
Okuyalım 1000kitap dostları...

Bütün İncelemeleri Göster