Sam Horn

Sam Horn

Yazar
8.3/10
721 Kişi
·
1.877
Okunma
·
77
Beğeni
·
6451
Gösterim
Adı:
Sam Horn
Unvan:
Yaşam Koçu, Yazar
Sam Horn Entrika Uzmanı, dünyaca ünlü Yazar, dünyanın en iyi girişimci ve yöneticilere koçluk yaptı. Konuşmacı ve iletişim stratejisti.
"Hayatta öğrenmesi en zor şey, hangi köprüden geçmek hangi köprüyü yakmak gerektiğine karar verebilmektir."
David Russell
289 syf.
Kitap kapağından da anlaşılacağı üzere sizlere sözlerin gücünü öğretiyor. Neyi ne zaman, nasıl kullanacağınızı, bir kelimeyi kullandığınızda nasıl sonuç vereceğini örneklerle pekiştiriyor ve size dil konusunda yardımcı olmaya çalışıyor.

Dil kullanımında yaptığınız hatalardan bahsediyor ve bunların üstüne çözüm odaklı bir şekilde gidiyor. Üstelik bu işlemi yaparken üslubu oldukça sade ve akıcı. Yediden yetmişe herkes Sam Horn'un üslubunu rahatlıkla anlayabilir.

Sevgili sitede kızlara yazan arkadaşlarım, bu kitabı sizlere çok öneriyorum. Bazılarınızın neden diye sorduğunu hisseder gibiyim. (Bu yazıyı okuduğunuzdan bile şüpheliyim ama neyse) Bu kitabın kapağı pembiş bi renk olduğu için metroda, kütüphanede, yolda yolakta her yerde illa birisi gelip kitabı soruyor ve aranızda bir diyalog oluşmuş oluyor bundan sonrasında top sizde :)

Kitabın fiyatı kitapcıdan alırsanız biraz tuzlu gelebilir peşinde 27 lira civarı internetten alırım ben diyorsanız en ucuz olarak bulduğum yer 19.18TL+kargo bedeli içeriyor onun linkini de buraya bırakayım

http://www.idefix.com/...urunno=0000000066647

Ben kitabı e-kitap olarak okumak istiyorum diyorsanız da

http://www.ekitapcilar.com/sam-horn-tongue-fu/
289 syf.
·14 günde·9/10
Kitabı bugün bitirdim. Yorumuma gelirsek uzun zamandır geçmiş hakkında düşünmeyen ya da düşündüğüm zamanda zaten ben haklıydım diye geçinen ben, bu kitabı okurken bir bir yaptığım hataları gördüm. Sürekli geçmişe döndüm ve acaba şunu şöyle söylemeseydim veya susmayı tercih etseydim ne olurdu diye düşünmekten kendimi alıkoyamadım.

Çok öğretici bir kitap. Ayrıca yazarın kitapta verdiği gerçek örnekler anlattıklarını hayatınızda nasıl uygulayacağınıza dair ufak ipuçları. Aynı zamanda her konu bitiminde anlattığı konuya dair yaptığımız konuşma yanlışlarını ve onları nasıl doğru şekilde kullanabilecğimizi anlatan ufak bir özet bulunuyor.

Eğer sizde benim gibi doğru bildiklerim her zaman doğrudur başka yol yoktur diye düşünenlerdenseniz bu kitabı okuyun derim çünkü bu kitap bana sükunetin ve doğru düşünmenin hazine olduğu gösterdi.
289 syf.
Günlük hayatta, okul hayatında ve iş hayatında sık sık yaşadığımız iletişim kopukluğu üzerine yazılmış bir kitap...
Konuşanların çok olduğu dinlemenin ise sadece işitmek olduğu,empatiden yoksun olan toplumun sorun ve çözümlerini sunuyor bize.

"Tongue Fu’nun (insanın iç gelişimini vurgulayan zihinsel bir sanat) amacı ise psikolojik bir saldırıyı etkisiz hale getirmek, silahsızlandırmak ya da caydırmaktır. Özsavunmanın sözlü biçimidir; acı sözler söylemek ya da susup kalmak yerine başvurulabilecek yapıcı bir seçenektir."

Bu kitabının hikayesi, 1989 yılında eğitim programları uzmanı Dr. Ray Oshiro’nun, Hawaii Üniversitesi adına zor insanlara nasıl davranmak gerektiği konusunda kamuya açık bir atölye çalışması için Sam Horn’dan yardım istemesiyle başlıyor. Bir süre sonra her kesimden ve meslekten çok sayıda kişi bu atölyelere ilgi gösteriyor. Bu kitapta bu atölyelerin içeriğinden oluşuyor.

Kitap dört ana bölümden oluşuyor:

Tepki değil yaklaşım gösterin

Unutulacak sözler, söylenecek sözler

Çatışmaları işbirliğine dönüştürün

İstediğinizi, ihtiyaç duyduğunuzu ve hak ettiğinizi fazlasıyla elde edin

Tongue Fu, sadece adil yada dürüst olmayan davranışlara karşı koymakla ilgili değil, aynı zamanda tüm sosyal ortamlarda herkesle daha iyi gecinmenize yardımcı olan bir iletişim tarzıdır.
Olaylara daha farklı bir bakış açısıyla yaklaşıp çözüm odaklı fikirler veriyor.
"Ben olsaydım ne düşünürdüm?"
"Onun yerinde ben olsaydım ne yapardım?"
Gibi kendimize sorduğumuz sorularla empati yapmanın, olumsuzluklara 180° etkisine değiniyor.
Yada tersi olarak, olumsuzluklar karşısında muhattabimiza "Senin fikrin nedir?"
"Sen olsan bu durumda ne yapardın?" gibi sorularla
empati yaptırıyor.

Tongue Fu ile öğrenebilecek teknikler ise şöyle;

Unutmamanız gereken sözler ve kullanmanız gereken sözler hangileridir?

‘’Haklısınız’’ demenin muazzam dönüştürücü gücünden nasıl yararlanabilirsiniz?

Sözel zorbalarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Başkaları bam telinize dokunduğunda ne yapabilirsiniz?

Onurunuzu koruyarak münakaşalardan nasıl sıyrılabilirsiniz?

Ne diyeceğinizi bilmediğinizde ne diyebilirsiniz?

Susmayı kendi yararınıza nasıl kullanabilirsiniz?

Duygularınızı nasıl kontrol edebilirsiniz?

Bu vb.sorulara verdiği eylem planlarında olumsuz ve olumlu sonuçları/teknikleri sunuyor.

Başucu değilde çantada yanımızda bulundurmamız gereken, herkesin ama özellikle de mavinin asi çocuklarının okuması gereken bir kitap...

Keyifli okumalar :)
289 syf.
Kitap aslında sihirli kelimeler ve yöntemlerle sizin anlaşılabilirliğinizi ve savunmanızı artırırken, anlatımın kolay ve akıcı olması klasik psikoloji kitaplarından ayrılmasına neden olmuştur tavsiye edeceğim kitaplar arasında
289 syf.
·4 günde·9/10
Münakaşalardan Zarif Bir Şekilde Sıyrılın:
"Hayatta mutluluk kısmen kavga vermekten değil kavgadan kaçınmaktan gelir.
Ustaca bir rica kendi başına bir seferdir"
289 syf.
·10/10
Sosyal ve iş hayatımızdakı konuşmalarımızda ne kadar olumsuz kelimeler kullandığımızı ve bu kelimelerin işlerimizin yolunda gitmemesini ne kadar çok engellediğini fark etdiğiniz oldu mu hiç?!
Bence, benim gibi sizde de olmamıştır.

Peki, hayatınızda münakaşalardan medenice nasıl kurtulacağınızı, arkadaşlarınızın dertlerini dinlerken onlara nasıl doğru tavsiye vermeniz gerektiğini biliyor muydunuz?

Kitap insanı sıkmayan bir üslupta tüm bu soruların cevabını kullanmanız gereken ve gerekmeyen cümleleri kıyaslamakla yanıtlamaktadır.

Ayrıca kitapta bir çok ünlü kişilerin alıntılarına ve yaşanmış olaylara da yer verilmektedir.
Keyifli okumalar!
432 syf.
·Beğendi·10/10
SPOİLER!!!

1:ÖZGUVENLİ BİREY OLMAYA ADIM ATMAK
1.ADIM:HAREKETE GEÇMEYE HAZIRLIK VE HAREKETE GEÇMEK
Harekete hazır olmak için bakış açınızı duzelterek kendi dunyanızı hakim olmak için cesaret edin.İletişim becerileri,yetenek hobilerinizi kullanarak hareket edin ve insanlarıda motive ederek harekete geçirin dunyanız ışıldasın

HAREKETE GEÇMEYE HAZIRLANIN


2:BAKIŞ AÇINIZI DÜZELTİN

2.ADIM:GEÇMİŞİ VE BAŞKALARINI SUÇLAMAK YERİNE SORUMLU ÖZGÜR OLUN
Kendinize acıma partisini bitirin.Başkalarını suçlamanız sizin kendi dunyanızın sorumluluklarından kaçtığınızı gösterir.Geçmiş başkaları şartlar sizin sorumluluktan kaçma için uydurduğunuz bahanelerdir.Özguvenli bireyler geçmişi şartları insanları suçlamakla vakit kaybetmek yerine kendine bakar

3.ADIM:KIYASLAMA TUZAĞINDAN ÖZGÜR OLUN
Kendinizi başkalarıyla kıyasladığınızda ya kibir ya aşağılık komplexine girersiniz.İnsanları kıskanmak yerine takdir edip sizde kendinizi aşmaya odaklanın.Hırs ve kıskançlık huzurun düşmanıdır.Rekabetçi insanlar size sataşsada siz kendinize bakınÖzguvenli bireyler kendilerini hırsa rakabete kıskançlığa kaptırmak yerine kendilerine bakarlar


4.ADIM:KİM OLDUĞUNUZU DÜŞÜNÜYORSUNUZ
Kendinize olumsuzmu olumlu bir bakış açınızmı var.Kendinize kötü davranıyorsanız insanların size kötü davranmasına şaşmamanız gerekir. Kendinizi kabullenin.Özguvenli bireyler kendine ve başkalarına saygı duyarlar


5.ADIM:BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİ BAŞKALARININ DÜŞÜNCELERİDİR
Başkalarının ne düşündüğü neler yaptığı sizinle ilgili neler düşündüklerini düşünmeniz gereksizdir.Önemli olan kendinizin ne düşündüğünüzdür. Başkalarını memnun etmekle uğraşmak yerine kendinize bakın.İnsanlardan fikir alabilirsiniz lakin tum kararlarınızı kendiniz verin.Özguvenli bireyler eleştiri ve övgulere bağımlı değildir.Kendi isteklerini yaparlar.

6.ADIM:BAŞARI SARMALI KURUN
Endişe panik ve kaygıda takılmak yerine yapacaklarınıza odaklanın ve yapın.Herhangi geri bildirimlerde ise kendinizi kahretmek yerine neyi düzeltebilirim sorusunun cevaplarını bulun ve onları yapın.Özguvenli bireyler herhangi bir terslikte pes etmezler sadece rotalarını düzeltip yeniden devam ederler
289 syf.
·9/10
Kitabın içeriğini beğendim. Ailemizle, çocuklarımızla, sosyal çevremizle, iş hayatımızdaki çevremizle nasıl daha iyi bir iletişim kurabiliriz; bu konuda bize oldukça faydalı önerilerde bulunuyor. Bana çok şey kattı. Bazı konular aklıma çok yatmasa da bir kısmını şimdiden denemeye başladım ve insanlarla gerçekten iyi iletişim kurabildiğimi gördüm.

Herkes okur ve hepsine uyarsa dünya harika bir yer olur sanıyorum. Ancak, ülkemizde kitap okuma oranının çok düşük olduğunu göz önünde bulundurunca, almamız gereken çok yol olduğunu hatırlayıp biraz üzüldüm.
Dünyayı değiştirmek için değişime kendimizden başlayalım düşüncesine uyarak bu kitaptan aldığım değerli bilgileri hayatıma uygulamaya başlayacağım. Umarım başarılı olurum.
Oldukça akıcı. Okurken sıkılmıyoruz. Verilen örneklerle anlatım pekiştirilmiş, bu yüzden de başarılı bir kitap. Bir bölümde verdiği taktiklerin eksik bir yönü varsa bunu bölümün sonunda, bir sonraki bölümde bu durumda ne yapacağınızı öğreneceksiniz, deyerek yönlendiriyor. Böylelikle aklımızda soru kalmıyor.
Herkesin kütüphanesinde bulunması gerektiğini düşünüyorum. Okunmalı ve okutulmalı.
Bol kitaplı günler dilerim. Bir sonraki incelemede görüşmek üzere. Hoşçakalın :)
289 syf.
·Puan vermedi
“Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor, kimse kendini değiştirmeyi akıl etmiyor. “

Aslında kısaca bu cümle ile özetleyebiliriz kitabı. Herkesin bir miktar kendini değiştirerek dünyayı güzelleştirebileceğimizi örnekleriyle gösteriyor. Karşılaştığınız insanların hayatlarını bilemezsiniz. Belki iki dk önce çok sevdiği bir yakınının ölüm haberini aldı, belki çok büyük ve ödeme zamanı gelmiş bir borcu var ve o an nasıl ödeyeceğini düşündüğü için çok dalgın, belki işten çıkartıldığı için o an çok sinirli... Özellikle bir daha karşılaşmama ihtimalimiz yüksek olan insanlarla kısa ama yıpratıcı tartışmalara her an girilebiliyoruz. Ya da çok sevdiğimiz , ailemizden biri ile ilişkimize ciddi zararlar verecek gereksiz konularda tartışmalar cıkartabiliyoruz, hatta uzatıyoruz. Oysa insanlar iletişimi yumuşatsa , biri bile o an kibarlık yapsa gerginlik bitiyor ve büyük bir tartışmadan çok kolay bir şekilde korunuluyor. Sanırım biraz çaba lazım :)

"Gelin birbirimize karşı daha nazik olalım."
Aldous Huxley


“Çoğu insan dinlemez, sadece kendi konuşma sırasının gelmesini bekler.”
Nathan Miller


"Düşmanımı dostum haline getirerek imha ederim."
Abraham Lincoln

Yazarın biyografisi

Adı:
Sam Horn
Unvan:
Yaşam Koçu, Yazar
Sam Horn Entrika Uzmanı, dünyaca ünlü Yazar, dünyanın en iyi girişimci ve yöneticilere koçluk yaptı. Konuşmacı ve iletişim stratejisti.

Yazar istatistikleri

  • 77 okur beğendi.
  • 1.877 okur okudu.
  • 313 okur okuyor.
  • 1.894 okur okuyacak.
  • 105 okur yarım bıraktı.

Yazarın sıralamaları