Sevda Türküsev

Sevda Türküsev

Yazar
7.4/10
39 Kişi
·
118
Okunma
·
19
Beğeni
·
1.151
Gösterim
Adı:
Sevda Türküsev
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 10 Haziran 1969
10 Haziran Istanbul doğumlu olup aslen Saray Bosna muhacirlerindendir. Boşnak bir ailenin üçüncü kızıdır.

18 yaşında tekstil sektöründe dizaynır (designer) olarak çalışmaya başlamış ve sonra sırasıyla üretim, planlama ve diğer bölümlerde görev yapmıştır. Kariyerini en iyi biçimde şekillendirerek gerek iş gerekse sosyal hayatta kendini üst düzey yönetici olarak bilgi beceri ve davranışlarıyla kabul ettirmiştir. Türkiye’de büyük sirketlerde genel müdürlük yapmıştır.
En son2004-2008 yıllarında yurt dışında büyük bir entegre tekstil fabrikasının genel müdürlügünü yapmıştır. Yabanci bir ülke de -hele bir kadin olarak- böyle bir görevi yapmaktan dolayi kendini Türkiye’dekinden çok daha basarili görmektedir.

Sevda Türküsev 19 yasinda evlendi ve bu evlikten bir erkek çocuğu oldu. Daha sonra 25 yaşında eşinden ayrılarak hayat mücadelesine oğluyla birlikte devam etti. Şimdi oğlu 25 yaşında. Sevda Türküsev’e en büyük basarısı sorulduğunda verdigi cevap “oğlum” olmaktadır.

Sevda TÜRKÜSEV’in hayatında ki en önemli iki erkekten biri oğlu ve diğeri babasi Hüseyin TÜRKÜSEV’dir. Sevda Türküsev bugünkü başarılarının tamamen babasından aldığı nasihatler ve ailesinden aldığı kültürden kaynaklandığını söylemeye çekinmemektedir.

Yazar hala kendisini ufak bir kız çocugu olarak nitelendirmektedir. Ona göre, yaşlanmamak için ve hayat mücadelesinde ayakta kalmak için hep çocuk kalmak gerekiyor. Etrafindakilere sürekli söylediği “İnsan içindeki çocugu öldürdügü zaman ölür, o zaman yaşlanır ve zorluklar karşısında dayanamaz. İçinizdeki çocuk sizi hayat bağlar, ayakta tutar. İşte bu yüzden, aman sakın ha, içindeki çocuğu öldürmeyin.

Sloganı “Akıl fen ilimleriyle ilerler, Vicdan din ilimleriyle ilerler” olan yazar hakikatlarimizi incitmeyelim diyerek edindiği ilkelerle yoluna devam etmektedir… Yazar, bir çok sosyal sorumluluk projesine destek verirken özellikle kadınlar ve çocuklar konusunda projelerin içinde yer almaktadır.

Sevda Türküsev, toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızın toplumun tamamını eğittiğini vurgulayarak iyi bir toplum için kadınlarımızın eğitiminin ne denli olduğunu ifade ederek bu konularda projeler üretmektedir…

“KADINIM OKUYORUM” Projesiyle “tahsil almamak kaderimiz olabilir ama kendimizi eğitmemek geliştirmemek kaderimiz değil” diyerek, kitap okuma alışkanlığını benimseterek kadınlarımıza kişisel gelişim- farkındalık- öz güven eğitimleri seminerleri vermektedir… Sosyal sorumluluk ve değerler eğitimi kapsamında çalışmalarına devam etmektedir…

ÜNİVERSİTELER VE OKULLARDA GENÇLERE “Kişisel Gelişim Başarı Motivasyon Liderlik” konulu paneller konferanslar vererek gençlerin yolunu açmanın tecrübeli insanların bir görevi olduğunu belirtmektedir.

Yazar halen “YAŞAM KOÇLUĞU- KİŞİSEL GELİŞİM PROFESYÖNELLİĞİ – KURUMSAL VE BİREYSEL DANIŞMANLIK” hizmetlerini de vermektedir. AİLE İÇİ İLETİŞİM- KADIN PANELLERİ- KİŞİSEL GELİŞİM- BAŞARI- Farkındalık- Değişim- Dönüşüm- İş Hayatında Başarı konularında seminerler, paneller konferanslar eğitimler vermeye devam etmektedir.
Uzun evliliğin sırlarının konuşulacağı bir konferansa 50. evlilik yıldönümünü kutlayacak olan bir profesör davet edilmiş. Profesör konuşmaya başlamış ve katılımcılara;
"Eşinizi ara sıra ödüllendireceksiniz, onlara jest yapacaksınız. Bakın ben 25. evlilik yıldönümümde karımı Amerika seyahatine götürdüm." demiş
Seyircilerden biri hemen sormuş:
Peki sayın profesör şimdi 50. yıldönümünüzde ne yapacaksınız?" diye sorunca profesör;
"Şimdi gidip karımı Amerika'dan alacağım." demiş...
Ve her erkek kadının bir melek olmasını ister... Ama meleklerin yaşaması için cennete ihtiyaçları vardır. Cennetini vermediğiniz bir kadından nasıl melek olmasını beklersiniz ki?
Erkek kadını "kendi bir şeyi" gibi görmeye devam ettiği sürece, kadın erkeğin hayatında "kendisi bir şey" olduğunu kanıtlamaya devam edecektir.
Çektiklerimiz için utanmak yerine, yendiğimiz zorlukları bir bir insanlara anlatacağız. Bu ayıp değil,bu bir başarı hikayesidir. Tüm ihtiyacımız olan güç; yüreğimizde, inançlarımızda ve yaşadıklarımızın bize öğrettiği gerçeklerdedir...
312 syf.
·1 günde·Puan vermedi
"Hayatımıza ne kadar çok önemli ve anlamlı başka eylemler katarsak o başımıza gelen önemsiz şey anlamını yitirir ve bizi eskisi kadar üzmez hatta bir süre sonra hiç üzmez."
256 syf.
Yazar vasıflı bir insanın, nasıl olması gerektiğini kendince anlatmış. Bazı noktalarda son derece isabetli tespitler yapmış. Mesela herşeyin, insanın kendisinde başladığını, sürekli ulaşılması gereken bir hedefin olması gerektiğini, insanın tüm isteklerine ulaşabilmesinin mümkün olmadığını, insanın her zaman sabırlı, şükürlü ve umutlu olması gerektiğini vb. güzel örneklerle ifade etmiş. Her zaman ve her yerde vicdanın ve kafanın rahat olması için nasıl davranılması gerektiğini açıklayıp bir çok öneri sunmuş. Genel itibariyle 'Her şeyin farkında ol, ama hiç bir şeyi umursama.' düşüncesini işlemiş. Ayrıca yaşadığımız iyi veya kötü durumları kadere bağlayıp boş durmamamız gerektiğini vurgulamış. Kısacası bu kitabı okuyarak teorik olarak iyi gaza gelirsiniz. Peki pratikte gerçekten bu profili nasıl çizip davranışlarımızı değiştirebiliriz veya geliştirebiliriz? Bunun cevabı burada verilmemiş.
Kitapta geçen şu cümleyi çok sıkıntılı buldum ve bana İbni Sina'nın sadece aklını kullanarak savunduğu sıkıntılı görüşü çağrıştırdı: 'Ahirette azap görecek ya da mükafat alacak olandan bedenlerimiz değil ruhlarımızdır.'
Son olarak yazarın değindiği olumlu noktalarda sürekli kendinden örnekler vermesi biraz itici olmuş.
304 syf.
·Puan vermedi
Suçlamak en kolayı kaderi, benim derdim kader değil
SÖYLEYEMEDİKLERİM...

Hayatta insana nasıl davranıp psikolojisini düzeltirsin kendini nasıl motive edersin. O çok baskın olan duygularınla nasıl başa çıkacaksın hepsi bu kitapta. Kişisel gelişim olduğu için bir anda oturup okuyamazsınız ama kendince akıcı ve hoş bir kitap. Sade bir dili ve ara ara değerlendirmeleri var.
Kitapla muhabbetle kalın.
256 syf.
·8 günde·3/10 puan
Yazar kitapta kendi hayatından kesitlerle yıkılmadım ayaktayım ruhunu yansıtmaya çalışmış . İzlenimleri incelemeleri farklı bakış açılar uyandırabilir fakat bazı bölümlerden sonra ; hani birine derdinizi anlatmaya başlarsınız ve o da cümleye aynısı bende de var bak şimdi anlatıyorum samimiyeti ile girer . Ardından kendi hikayesine dönüşür ya muhabbet , aynı öyle hissettiriyor . Ve bu da arkadaş tamam yeter diye aklınızdan geçirmenize sebep oluyor. Ama bu kitabın içindeki hassas noktalarin gerçekliğini değiştirmez . Bir yaşam örneği deyip payınıza düşeni almak isterseniz okuyabilirsiniz . Açıkçası benim tarzım değil . Çünkü beni yoruyor hep kendini anlatan kalıp cümleler şöyle ol böyle mutlu ol . Hayat izlenimleri bu şekilde değil benim penceremden
304 syf.
·Puan vermedi
Merhabalarrr @asyacablogg moderatörlüğünde @akiskitap tan çıkan @sevdaturkusevofficial kaleminden #kişiselbaşarı #okudumbi̇tti̇ Emeği geçen herkese teşekkür ederim.
#asyacabloggileokuyoruz .
.
.
.Bazı kitaplar sindire sindire yavaş okunmalı. Kisesel gelisim, siir, siyasi yada psikoloji türünden oluşan kitaplar daha dikkatli okunmalı diye düşünüyorum. Öyle elime alayım da okuyum bitsin diyerek değil, size katacakları ,öğretecekleri ;hayatınıza ışık tutmalı. Okurun duygu düşüncelerini sorgulatıp doğru/yanlış davranışları üzerine düşünmeye sevk etmeli ... Duyguların nasıl kontrol altına alınabileceği , güzel bir anlatım ile yaşanmışlıklar, hikayeler eşliğinde kaleme alınmış. Yazarımız özellikle okuru ile sohbet eşliğinde , kendi hayatından da yaşanmışlıklar üzerine örnekler vermesi ile keyifli ve öğretici bir başarıya ımza atmış ...
126 syf.
Bir kişisel gelişim gelişim kitabı olarak başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Başarılı olmak için bize 101 yol sunuluyor ve bu yolları uygulayabileceğimizi güzel bir dille sunarken örneklerle de destekliyor. Bu tarz kitaplarda önemli olanın kitabı okuduktan sonra uygulama olduğunu da ayrıca belirten yazarın kitabı okunabilir bir yapıda ve iyi tasarlanmış.
256 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Hayatta ki tüm zorluklara rağmen dimdik ayakta durabilmek, dipçik gibi sağlam olmak en büyük gayemiz olmalı gülümsemek masrafsız ve en güzel hediyedir demiş; Sevgili Sevda Türküsev ve biz kırıldıkça , üzüldükçe sağlam kalmayı dik durmayı öğreneceğiz. Sloganımız Kırıl- Değiş- Güçlen- Umursama ve Gülümse.
Hayatı zorluk çekmeden, takılmadan, düşmeden, darbe almadan, kırılmadan yaşamanın tadı tuzu olmaz. Gözyaşı çok şeyi temizler. Ve ardından gelen gülümsemelerin hepsi son nefesimize kadar bizimle olur. Bunlara rağmen ağlamanın ve gülümsemenin asaletini ve ardından gelen inanılmaz değişimi keşfederiz. Ve ardından gülümseyip geçmeyi öğreniriz. Biz durmadan ilerlerken onlar önümüzden çekilecekler. Durmak yok yola devam. İçimizde ki çocuğu öldürmeden her şeye rağmen gülümseyerek.
256 syf.
·Beğendi·8/10 puan
DUYGU KONTROLÜ İLE KİŞİSEL BAŞARI

Bu kitabımzda duygu kontrolü ile kişisel başarının sırlarını anlatıyor Sevda TÜRKÜSEV. Hayatının bölüm bölüm bize aktaran yazarımız kendi hayatından örneklerle kişisel başırının sırlarını anlatmış.
Farklı bir kişisel gelişim kitabı olmuş.

DUYGUNUN TARİFİ ;
Madem duygulardan yola çıktık biraz duygular üzerinde konuşmakta fayda var duyguları tarif etmek her zaman mümkün değildir ama duyguların sonuçlarını anlatmak veya duyguların neticesinde yaşadıklarımızı unutmak mümkün olmaya bilir .

BAŞARIYI MODELLEMEK ;
Başarılı olabilmenin en güzel yolu başarmış kişileri modellemekten geçer. Büyük şirketler hep ne yaparlar? Kendilerinden daha başarılı firmaların nasıl strateji uyguladıklarını araştırır ve onları modeller.

Bir de son sözler bölümü aslında kitabın vurucu noktası olan kısmı olmuş. İşte size ordan küçük bir alıntı;

Hayat bana bi çalım attı, bende hayata... Hayatla birlikte sendeledik, sarsıldık hatta bazen birbirimizi acıttık ama hiç kanatmadık. İşte hayat bu yüzden ben seni çok seviyorum.

Boş verdiğin kadar mutlu takmadığın kadar huzurlu, duygularını kontrol ettiğin kadar da başarılısın !

Keyifli okumalar o halde sevgili okur..

@sevdaturkusevofficial
@akiskitap
#duygukontrolüilekişiselbaşari
#tavsiyekitap #neokudum #okudumbitti #kitapönerisi #keşfetteyiz #keşfet #takipet #okumaközgürlüktür
#kitaplakal #okumakayrıcalıktır
#okuyucukadınlar #okumaeyleminekatıl #hobimphoto #hobimstyle
#hobimworld #hobimgruplar

Yazarın biyografisi

Adı:
Sevda Türküsev
Unvan:
Yazar
Doğum:
İstanbul, 10 Haziran 1969
10 Haziran Istanbul doğumlu olup aslen Saray Bosna muhacirlerindendir. Boşnak bir ailenin üçüncü kızıdır.

18 yaşında tekstil sektöründe dizaynır (designer) olarak çalışmaya başlamış ve sonra sırasıyla üretim, planlama ve diğer bölümlerde görev yapmıştır. Kariyerini en iyi biçimde şekillendirerek gerek iş gerekse sosyal hayatta kendini üst düzey yönetici olarak bilgi beceri ve davranışlarıyla kabul ettirmiştir. Türkiye’de büyük sirketlerde genel müdürlük yapmıştır.
En son2004-2008 yıllarında yurt dışında büyük bir entegre tekstil fabrikasının genel müdürlügünü yapmıştır. Yabanci bir ülke de -hele bir kadin olarak- böyle bir görevi yapmaktan dolayi kendini Türkiye’dekinden çok daha basarili görmektedir.

Sevda Türküsev 19 yasinda evlendi ve bu evlikten bir erkek çocuğu oldu. Daha sonra 25 yaşında eşinden ayrılarak hayat mücadelesine oğluyla birlikte devam etti. Şimdi oğlu 25 yaşında. Sevda Türküsev’e en büyük basarısı sorulduğunda verdigi cevap “oğlum” olmaktadır.

Sevda TÜRKÜSEV’in hayatında ki en önemli iki erkekten biri oğlu ve diğeri babasi Hüseyin TÜRKÜSEV’dir. Sevda Türküsev bugünkü başarılarının tamamen babasından aldığı nasihatler ve ailesinden aldığı kültürden kaynaklandığını söylemeye çekinmemektedir.

Yazar hala kendisini ufak bir kız çocugu olarak nitelendirmektedir. Ona göre, yaşlanmamak için ve hayat mücadelesinde ayakta kalmak için hep çocuk kalmak gerekiyor. Etrafindakilere sürekli söylediği “İnsan içindeki çocugu öldürdügü zaman ölür, o zaman yaşlanır ve zorluklar karşısında dayanamaz. İçinizdeki çocuk sizi hayat bağlar, ayakta tutar. İşte bu yüzden, aman sakın ha, içindeki çocuğu öldürmeyin.

Sloganı “Akıl fen ilimleriyle ilerler, Vicdan din ilimleriyle ilerler” olan yazar hakikatlarimizi incitmeyelim diyerek edindiği ilkelerle yoluna devam etmektedir… Yazar, bir çok sosyal sorumluluk projesine destek verirken özellikle kadınlar ve çocuklar konusunda projelerin içinde yer almaktadır.

Sevda Türküsev, toplumun yarısını oluşturan kadınlarımızın toplumun tamamını eğittiğini vurgulayarak iyi bir toplum için kadınlarımızın eğitiminin ne denli olduğunu ifade ederek bu konularda projeler üretmektedir…

“KADINIM OKUYORUM” Projesiyle “tahsil almamak kaderimiz olabilir ama kendimizi eğitmemek geliştirmemek kaderimiz değil” diyerek, kitap okuma alışkanlığını benimseterek kadınlarımıza kişisel gelişim- farkındalık- öz güven eğitimleri seminerleri vermektedir… Sosyal sorumluluk ve değerler eğitimi kapsamında çalışmalarına devam etmektedir…

ÜNİVERSİTELER VE OKULLARDA GENÇLERE “Kişisel Gelişim Başarı Motivasyon Liderlik” konulu paneller konferanslar vererek gençlerin yolunu açmanın tecrübeli insanların bir görevi olduğunu belirtmektedir.

Yazar halen “YAŞAM KOÇLUĞU- KİŞİSEL GELİŞİM PROFESYÖNELLİĞİ – KURUMSAL VE BİREYSEL DANIŞMANLIK” hizmetlerini de vermektedir. AİLE İÇİ İLETİŞİM- KADIN PANELLERİ- KİŞİSEL GELİŞİM- BAŞARI- Farkındalık- Değişim- Dönüşüm- İş Hayatında Başarı konularında seminerler, paneller konferanslar eğitimler vermeye devam etmektedir.

Yazar istatistikleri

  • 19 okur beğendi.
  • 118 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 88 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.