Simon Sebag Montefiore

Simon Sebag Montefiore

Yazar
8.7/10
23 Kişi
·
58
Okunma
·
8
Beğeni
·
833
Gösterim
Adı:
Simon Sebag Montefiore
Unvan:
İngiliz Popüler Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Londra, 1965
"Dünyanın sığınağı Suriye...Suriyenin sığınağı Filistin'dir....
Filistin'in sığınağı Kudüs, Kudüs 'ün sığınağı Tapınak dagı'dır ...Tapınak dağının sığınağı ibadet yeri ,ibadet yerinin sığınağı da Kubbetüs Sahra'dır...
Simon Sebag Montefiore
Sayfa 1 - Pegasus yayınları
“Tapınak hala Yohanan’ın elindeydi ama Zealotlar kendisine karşı ayaklanıp Tapınak’ın iç kısmını ele geçirince, Tacitus’a göre, ‘tek şehir için savaşan üç general ve üç ordu ortaya çıkmış oldu’ - Romalılar adım adım yaklaşıyor olsa da.”
“Eğer birisi bir hacıyı öldürmekle suçlanırsa o kişinin elleri ve ayakları bağlanıp suta atılırdı. Eğer batarsa masum olduğu anlaşılır ve eğer su üzerinde kalırsa suçlu olduğu kabul edilir ve Usame’nin dediğine göre ‘gözlerine mil çekilerek kör edilirdi’ “
Yöneticiler çoğu kez acımasızlıkları değil, tutarsızlıkları yüzünden öldürülürler. Çarlar saray görevlilerinde güven ve saygı, onları "Küçük Baba" olarak gören ve uyruklarının yüzde 90'lık kesimini oluşturan köylülerde ise huşu uyandırmak zorundaydı. Kendi memurlarına karşı sert ama köylü "çocuk"larına karşı sevecen olmaları beklenirdi: "Çar iyi, soylular kötü" derdi köylüler.
Simon Sebag Montefiore
Sayfa 13 - Yapı Kredi Yayınları
“Kudüs, yaşlı ya da hasta hacıların ölmekten ve dirilişe kadar gömülü kalmaktan mutluluk duyacağı bir ölüler şehriydi.”
Osmanlılar için bu acı tadı bir zaferdi çünkü kendi topraklarını korumak için Hristiyan askerlerinin yardımına muhtaç kalmıştı. Hem minnettarlığını göstermek hem de Batıyı olabildiğince uzak tutabilmek için Abdülmecit, Islahat olarak bilinen reformlara girişerek idareyi merkezileştirdi, dinine bakılmaksızın tüm azınlıklara eşit haklar tanıdı ve Avrupalılara önceden düşünülmeyen her türden özgürlüğü tanıdı. Selahaddin medresesine çevrilmiş Haçlı kilisesi olan Aziz Anne Kilisesi'ni III. Napoleon'a verdi. Mart 1855'te B rabant Dükü, Geleceğin Belçika kralı ve Kongo'nun sömürücüsü il. Leopold, Tapınak Dağı'nı ziyaret etmesine izin verilen ilk Avrupalı oldu. Muhafızları -Darfur' dan gelen lobut taşıyan Sudanlılar- kafirlere saldırabilirler korkusuyla odalarına kilitlendiler. Haziran' da Habsburg İmparatorluğu'nun varisi -ve akıbeti kötü olan müstakbel Meksika İmparatoru - Arşidük Maximillan sancak gemisi ve maiyetiyle birlikte geldi. Avrupalılar Kudüs'te çok büyük binalar inşa etmeye başladılar. Osmanlı devlet adamları rahatsız olup Müslümanlar tepki göstermeye başlasa da Kırım Savaşı'ndan sonra Batı, Kudüs'ü
terk etmeyecek kadar fazla yatırım yapmaya başlamıştı.
680 syf.
·209 günde·Beğendi·Puan vermedi
Kudüs biz müslümanları olduğu kadar diğer dinleride bünyesinde barındırmış yıllar boyu birçok medeniyetin ilgisini cezbetmiş önemli bir merkez Kudüsün gizemli geçmişini bilmek ve Yaşanmış ve Efsanelenmiş gizli hatıralarını okutukca sizi daha bi cezbetecek önemini daha bi kavrayacağınız meraklıları için biraz kalın ama bir okadar da sürükleyici bir kitap
680 syf.
Şu anda Kudüs'te şafağın sökmesine bir saat var. Kubbetüs Sahra açık: Müslü­ manlar ibadet ediyor. Duvar açık: Yahudiler ibadet ediyor. Kutsal Kabir Kilisesi açık: Hristiyanlar farklı dillerde ibadet ediyor. Kudüs üzerinde doğan güneşin huzmeleri -iki bin yıl önce Josephus'un tarif ettiği gibi- Duvar'ın Hirodes taşla­ rının üzerine vuruyor ve ardından Kubbetüs Sahra'nın muhteşem altın kubbesine çarpıp geldikleri yere geri dönüyorlar. Yerin gökle, Tanrı'nın insanla buluştuğu kutsal giriş hala insan kartografisinin dışında. Bunu ancak güneş ışınları yapabilir ve sonunda ışık Kudüs'teki en sıra dışı ve gizemli yapıya erişiyor. Güneş ışıkları altında yıkanıp parlayarak ismini hak eden bir yer. Ama Altın Kapı kilitli, Ahir Zaman gelene dek de öyle kalacak.


Museviliğin, Hristiyanlığın ve İslamiyetin gelişi Peygamberlerin yaşadıklarını merak edenler ve bu gün Arap İsrail arasındaki husumetin sebebini merak edenlere tavsiye ederim . Lakin kişileri karıştımamak adına kimin kim olduğunu öğrenmek için sürekli Google dan bakmanız gerekecek.

İyi okumalar...
680 syf.
·8/10
Baskı kalitesi, görsel malzemesi iyi bir kitap, biraz kalın okuması zor oluyor olsun, hem kalın kitap okuyorum havasıda yapılır, renkli resimler araya güzel olmuş, haritalar eklenmiş İçeriğe gelirsek, yazar epeyce bir konu uzmanı ile görüşmüş, burada da kaynakları ile aktarmış, Kitap bu anlamda tam bir Kudüs indeksi olmuş, kent hakkında bilgiyi kentte yaşayanlardan aldığını belirten yazar herkesin görüşünü kendisine göre yazdığını söylüyor, yani tarafsız kalmaya çalışmış, tarih dönemi olarak da kuruluşundan 1967’ye kadar ki zaman işlenmiş, bence keyifle okunur, diğer kaynaklara bakılabilir, sonrasında da Kudüs konusunda daha tutarlı ve düzgün bilgilere sahip olabilirsiniz, Hayırlı okumalar, Tabi unutmadan bize ne yaa Kudüsten demeyin, okuyunca anlayacaksınız Kudüs'ü Anlamak Dünyayı Anlamaktır ne demek.
680 syf.
·Beğendi·3/10
Bu kitap bizim en temel eksiklerimizden birisinin somutlaşmış örneği; kendi hikayemizi yazmamak.
Evet, kitap objektif değil; bildiğimiz yancı medya...

Oysaki şimdiye kadar okuduğum Kudüs kitaplarından en ayrıntılı olanıydı.

Şehrin biyografisi Yahudilik, Paganizm, Hristiyanlık, İslam, Osmanlı gibi dönemlere bölüp her bölümde dönemlerin en başından alması çok güzeldi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Simon Sebag Montefiore
Unvan:
İngiliz Popüler Tarihçi ve Yazar
Doğum:
Londra, 1965

Yazar istatistikleri

  • 8 okur beğendi.
  • 58 okur okudu.
  • 12 okur okuyor.
  • 114 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.