Simon Lewis

Simon Lewis

Yazar
7.0/10
19 Kişi
·
45
Okunma
·
0
Beğeni
·
922
Gösterim
Adı:
Simon Lewis
Unvan:
İngiliz Romancı ve Senaryo Yazarı
Doğum:
Newport , Monmouthshire , İngiltere, 1971
"Gençken bir fark yaratmak istiyordum. Aptal ve hatalıydım ama umursamaz değildim. Sosyalizmi inşa etmek istedim. Hepimiz istedik. Sonra farkına vardım ki, o da başka bir haraç düzeni ve sen de kodamanların piyonusun."
Kendi sınıfından insanların arasına kabul edilmek için fazla eğitimliydi. Eğitimli insanların arasına kabul edilmek içinse, yeterince eğitimli değildi. Hiçbir yere uymuyordu.
Umutsuzluk büyük bir kaya gibi içine oturmuştu; hareketsizdi, içinde yer etmeye ve yüreğini tıkamaya başlamıştı. Sakinleşemiyordu.
Kendisinin tek başına, onların ise dört kişi olmasına aldırış etmiyordu. Aldığı risk, yaşamak veya ölmek, umurunda değildi. Tek endişesi, içlerinden birisini bile öldüremeden durdurulmaktı.
İşte, ister köylü ister polis ya da yabancı olsun, tüm insanlığın paylaştığı bir şey vardı. Her biri boşlukta salınan aynı küçük kürenin sakinleri değil miydi?
Bir arkadaş, uzlaşmaya varabilen kimsedir. Anlaşmak, insanları arkadaş yapar. Ve bir arkadaş altından daha değerlidir.
Beklemeye koyuldu. Parası olmasa ne çıkardı. İçinde uyumak için bir araba çalacak, yemek için dilenecekti. Her ne pahasına olursa olsun fark etmezdi. Yolunda hiçbir engelin durmasına izin vermeyecekti. Başının belası kızını bulacaktı.
Dedektif Jian ,üniversite öğrenimi için İngiltere'ye giden ve neredeyse hiç ilgilenmediği kızından aldığı telefon ile ne yapacağını şaşırmış ve bir o kadar da endişelenmişti.İngiltere'ye gittiğin de ise kızının yaşadığı evde karşılaştığı manzara hiç hoşuna gitmemişti.İpucu bulmak için ne dili ne de İngiltere yasaları hakkında bilgisi vardı,ama söz konusu kızı olduğu için elinden gelenin fazlasını yapmaya başladı....Keyif ile okumuştum...
Kitabı okurken kendimi bir aksiyon filminde gibi hissettim. Chaki Chan, Jet Li ve Jason Statham gibi ünlü isimlerin yer aldığı bir film mesela. Ama anlattığı sadece boş bir aksiyon macerası değildi elbette. Çaresiz insanın her türlü şeyi yapabilme potansiyeline sahip olduğunu gördüm. Ve bir kez daha anladım ki insan hayatı çok değerli olduğu halde oldukça ucuza satılıyor...
Kitap oldukça sürükleyici, sayfalar kendiliğinden çevriliyor. İçinde güzel sosyal mesajlar var. Kopuk aile ilişkileri, insan kaçakçılığı, çaresizlik... Her şey insan için. Mecbur kalınca insanın belki de yapamayacağı şey yoktur.
Son olarak güzel, keyifli, sürükleyici bir kitap. Okumak isteyenlere tavsiye ederim.
Grangé'nin Sisle Gelen Yolcu kitabını okuduktan sonra bu kitabı okuyunca kitap bana basit geldi.Ama insan hayatının ne kadar değerli olduğunu bu kitapta bir kez daha anladım.Kitabın başları biraz sıkıcıydı.Ama son 50 sayfasında Çin yapımı aksiyon filmi izliyormuşum hissine kapıldım.Beklentinizi yüksek tutmadan okuyabileceğiniz bir kitap.
Konuya gelecek olursak Çin'in üst kademelerinden bir polis memuru olan Jian,kızının taşkınlıklarından sıkıldığı için okuması için kızını İngiltere'ye göndermiştir.Ve eşi öldüğünden beri kızıyla pek ilişkisi olmayan Jian bir gün kızından hiç beklemediği bir yardım çağrısı alır.Ve kızını bulmak için İngiltere'ye gider. İşin tuhaf yanı yek kelime bile ingilizce bilmemektedir.
Öte yandan eşiyle birlikte bir tırın arkasında gelen Ding Ming ve eşi Ye yepyeni bir hayata başlayacaklarını umuyorlardır.Bir sürü para kazanacak ve ülkelerine dönüp rahat içinde yaşayacaklardır.Acaba her şey umdukları gibi mi olacaktır?
Yolları sürekli kesişen iki çaresiz adam,hiç bilmedikleri kafa karıştırıcı bir ülkede acımasız suçlulara karşı mücadele birlikte mücadele edecektir.Acaba bu mücadeleden kim galip çıkacaktır?

Yazarın biyografisi

Adı:
Simon Lewis
Unvan:
İngiliz Romancı ve Senaryo Yazarı
Doğum:
Newport , Monmouthshire , İngiltere, 1971

Yazar istatistikleri

  • 45 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 20 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.