Süreyya Karabulut

Süreyya Karabulut

Yazar
9.1/10
8 Kişi
·
14
Okunma
·
1
Beğeni
·
809
Gösterim
Adı:
Süreyya Karabulut
Unvan:
Yazar
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
352 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Kitabın konusu, aslında hepimizin bildiği bir trajediye dayanıyor. Kadına şiddet. Ve gerçek bir olayı anlatıyor. Münevver Karabulut'u hepimiz tanıyoruzdur. 2009 yılında Cem Garipoğlu tarafından vahşice katledilen genç bir kız olarak tanıdık kendisini. Keşke böyle şeyler yaşanmasaydı da, biz onu hiç tanımasaydık. Gerçekten büyük bir trajedi. Aslında bu konuda yazacak çok şeyim var ama ben konudan sapmak istemiyorum. Kitaba geçeceğim.
Kitabı Münevver'in babası Süreyya Karabulut yazmış. Ve içeriğinde olayın tüm iç yüzü var. Aklınıza gelebilecek tüm detaylar... Kitap, hayat dolu genç bir kızın hayatını haksız bir biçimde kaybetmesi ve bunun sonucunda yaşanan hukuki savaşları anlatıyor. Ve sanırım bu kitabı çekici kılan en önemli unsur da yaşanan her şeyin tam anlamıyla gerçek olması. Ve bu kitabı yazan bir yazar değil, acılı bir baba. Ben bu kitaba edebi özelliklerine bakarak yorum yapamayacağım, çok üzgünüm çünkü bu kitap edebi bir nitelik taşır veya taşımaz bu önemli değil. Bence bu kitabı herkes okumalı. Anneler, babalar, gençler, yetişkinler, herkes... Bu kitapta herkesin çıkarabileceği dersler var. Bu kitapta kızını kaybetmiş bir ailenin, Karabulut ailesinin yaşadığı büyük acıları ve sonrasında yaşanan hukuki savaşları okuyacaksınız.
Kızları öldürülmüş orta halli bir ailenin zengin bir aileyle karşı karşıya gelişi... Haksızlıklar, savaşlar, hatalar... Ve inanın bana Süreyya Bey gerçekten her şeyi çok objektif yansıtmış, kendi hatalarıyla beraber. Ve bu kitap, geliriyle Münevver'in adına bir okul yaptırma amacı güdüyor. Destek olmak isteyenler için iyi bir motivasyon bence. Her sayfasını ağlayarak okudum. Hatta 2. kez anneme okudum, ikimiz de gözyaşları içinde dinledik acı dolu bu aileyi. Ve sonra anladık ki, yaşadığımız şu hayat boyunca birbirimizin kıymetini bilmeliyiz. Anne babalar bence çocuklarıyla daha sık vakit geçirmeli, onlarla arkadaş olmayı öğrenmeli. Bunu bir klişe olduğu için öylesine söylemiyorum. Çünkü her aile çocuğuyla yeteri kadar vakit geçirse, onun dertlerini bilse aklındaki düşüncelere yakın olabilse, evladına güven ve sevgi aşılamayı başarabilse çocuklarımız ne katil olur ne de maktul. Aslında farkında olmadan eleştirdiğimiz bu insanlar, bizim aynamız. Ben Münevver'im mesela. Siz de öyle. Belki de tek farkımız, kaderlerimiz...
Daha fazla uzatıp duygusallaşmak istemiyorum. Gerçekten beğendiğim bir kitaptı. Herkes okumalı diye düşünüyorum.
352 syf.
·1 günde·7/10
Kızını kurban veren bir babanın haykırışı bu kitap... Bir kelebeğin yok oluşu haince katledilişi,henüz çok gençken başına gelenler oldukça sarsıcı,çoğu zaman gözlerimin dolduğu bazen çok sinirlendiğim ama elimden bir şey gelmeyerek okuduğum bir kitap...Evet Münevver Karabulut hepimizin yakinen tanıdığı bildiği bir olay belki de kadın cinayetlerinin artık canımıza tak ettiği olay...Bizler sadece 2 dakikalık şahit oluyoruz peki ya ailesi, arkadaşları onlar 2 dakika sonra da devam ediyorlar acı çekmeye, bizler kanalı değiştirildiğimizde acımızıda unutuyoruz...Belki de bu kitap sayesinde daha duyarlı insanlar oluruz empati kurabilmeyi öğreniriz çünkü bir babanın kelebeği (bunu kitapta daha iyi anlayacaksınız neden kelebek dediğimi ) yok oluyor , canı , biriciği, minik kızı...
352 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Kitabi bir kitap fuarında indirim reyonundan aldım. Hikaye zaten bildiğimiz aylarca basından zamanında takip ettiğimiz bir olay.
Benim anlatımında en sevdiğim yer de hem özeleştiride de bulunması oldu. Herşeyi en ince ayrıntıları ile her yönden bakış açısı ile anlatmış.
Uzun süre sonra okuyunca o günlerdeki haberler aklıma geldi. Ben bu yaşta canice cinayet Turkiye'de hiç duymadım. Ne yasadın 18 yılda da planlı programlı testereli cinayet işledin.
Eden mi buldu paran mı kaçırdı seni Turkiyeden bilemem ama bu olaydan sonra bir sürü devlet açıkları ortaya çıktı.Ama ne değişti deseniz aynı tas aynı hamam. Parayı veren düdüğü çalıyor arkadaş. ( maalesef fıkralarımiz bile zamana yenildi ne anlatıyor ne çıkıyor )
Ben bu kitap okumak istiyorum cunku yarim biraktim ama buraya bilmem nasil okunur ..turkce de iyi bilmiyorum makedonyada yasirorum ...bilen varsa gostersin bana ...

Yazarın biyografisi

Adı:
Süreyya Karabulut
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 14 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 14 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.