Torî Mehmet Kemal Işık

Yazar 0.0/10 · 0 Oy · 5 kitap ·  0 beğeni

Yazarın Bilgileri

Yazar İstatistikleri

0 okur beğendi.
0 puanlama · 3 alıntı
0 haber · 741 gösterim
3 okur kitaplarını okudu.
8 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
0 okur kitaplarını şu anda okuyor.
0 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Torî'un Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Torî'un Biyografisi

Gerçek adı Mehmet kemal Işık olan Tori 1931 yılında Mardin’in Midyat ilçesinde doğdu. Köy Enstitüsünün son mezunlarındandır. Uzun yıllar öğretmenlik yaptı. 12 Eylül’den sonra yurt dışına çıkmak zorunda kaldı. 1983 yılında Belçika’ya yerleşti. 1991 yılında geri dönüş yaparak İstanbul’da yaşamaya başladı.rnrnDaha çok dil, edebiyat ve tarih araştırmaları üzerine yazan Tori’nin ilk kitabı 1985 yılında Kürtçe yayınlandı. Tori, yaşamının son anına kadar üretti. Hastalığının son kertesinde bile üretmekten vazgeçmedi. Beyinde ur tespit edildiği sürede bile üretimden vazgeçmedi. Neredeyse ölümünden önceki son iki ay hariç, hep kalemi elinde, araştırmalarını yayına hazırlıyordu. 1985 yılında ilk olarak kısa öyküleri Kürtçe kaleme alan Tori’nin şimdiye kadar birçoğu tarih ve dil üzerine yazılan inceleme ve araştırma türünde olmak üzere toplam 27 kitabı yayımlanmış. Tori’nin şu anda basıma hazır 5’i Kürtçe 7 kitabı daha vardır. Tori’nin araştırmaları kitaplarının yanı sıra çokça gazete ve dergide de yayınlandı, Newroz, Rewşen, Deng, Zend gibi dergilerde yazıları yayımlanan Tori’nin makaleleri Azadi, Fıratta Yaşam, Dengê Azadi, Ronahi gibi gazetelerde de yayınlandı.rnrnEvli ve biri erkek 3 çocuk babası olan Torî, 18.10.2010 günü sabaha karşı saat 04.00 sıralarında İstanbul’da Merter Vatan Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 May 23:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Marul (Has) bitkisini kendimize haram ettik. Çünkü adı ' Hasiye Peygamber adına benzer. Fasulye ve mavi renkte bize haramdır. Yunan Peygamber hürmeti için balık yemeyiz. Ceylan, bir peygamberimizin koyunu olduğu için yemeyiz. Şeyh ve şagirtleri horoz etini yemezler. Çünkü adları geçen yedi tanrıdan biri olan Melek Tawus horoz şeklindedir. Şeyh ve şagirtleri kabak da yemezler. Ayakta işemek, edephanede suya dokunmak ve hamamda yıkanmak bize haramdır. Şeytan kelimesini söylemek caiz değil, çünkü tanrımızın adıdır. Hem de buna benzer kelimeleri de mesela kaytan, şat, şer telaffuz etmek caiz değil, ayrıyeten melun veya benzeri, mesela lane, nal gibi kelimeleri telaffuz etmek caiz değildir.

Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 141)Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 141)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 May 23:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Temizliği temsil eden Ateş, her türlü fenalığı ve pisliği ortadan kaldıran bir unsurdur. Ateşin yansıması, bir ailede hayatın varlığına kanıt oluşturur. Ocağın sönmesi ise o ailenin felaketinin ve yok oluşunun kanıtı sayılmaktadır.

Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 63)Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 63)
Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
18 May 23:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yezidiler ş ve t harflerini şeytandan ötü­rü kullanmazlar. Mavi rengi sevmezler. Ruhlarının beden değiştirdiğine inanırlar.

Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 59)Yezidilik ve Yezidiler, Torî (Sayfa 59)

Torî kitap incelemeleri

Henüz inceleme eklenmedi.