Ünver Alibey

Ünver Alibey

YazarÇevirmen
7.9/10
32 Kişi
·
81
Okunma
·
0
Beğeni
·
674
Gösterim
Adı:
Ünver Alibey
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Limasol, Kıbrıs
Ünver Alibey Kıbrıs Limasol’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce Eğitim Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre lise ve üniversitelerde öğretmenlik yaptı. Editörlük yaparak girdiği yayıncılık dünyasında çevirmen olarak da çalıştı ve 2007 yılında ilk gençlik romanını yazdı. Serseri Mayın yazarın altıncı romanı. Kıbrıs-İstanbul-Londra arasında kedileri, köpekleri ve kitaplarıyla yaşıyor.
Belki de bazı şeyleri geride bırakma konusunda korkak olmamamız gerekiyor Çünkü gerçekten önemli olan şeyler hep bizimle kalır. İstemesek bile.
168 syf.
·1 günde·Beğendi·6/10
Amerikan asıllı Megan McDonald’ın kaleme aldığı sekiz kitaplık serinin ilk kitabıdır. Önsüzünde de bahsedildiği gibi hikâyelerin neredeyse tamamı, Megan ve dört ablasının başından geçen maceralardan esinlenerek yazılmıştır.

Judy o sabaha kötü bir gününde uyanmış ve okulun ilk günü olduğunu duyunca da daha bir huysuzlanmıştır. Okula vardığında artık üçüncü sınıf öğrencisidir ve yeni öğretmeniyle karşı karşıya gelir. İlk derste öğretmenleri öğrencilerinden “Ben Kimim Kolajı” adlı proje çalışmasını talep eder. Bundan sonra Judy’nin hikâyesi başlar.

Anlatılmak istenen ise kötü durumlardan iyi anlar çıkarmaktır. Var olan bir aksiliği daha da kötü bir duruma getirmek istemiyorsak, aksilik olan durumu kurtarmak adına pratik zekâyı kullanıp, nasıl lehimize çevireceğimizi görüyoruz hikâyede. Judy ise bu aksiliğin zekice üstesinde gelip, huysuzluğunu ve yaramazlığını unutturacak bir şova çeviriyor.

İkinci durum ise, önyargı. Biliriz ki önyargıyı parçalamak atomu parçalamak ile eş değer bir zorluktur. Kişi her daim kendi bildiğini okur. Judy hikâyede ismi geçen Frank’le hiç anlaşamaz. Bunu ise geçen sene gördüğü bir olay sonrası, araştırmadan kabul edip, arkadaşına o gözle bakmayı sürmüştür. Ta ki gitmek dahi istemediği Frank’ın doğum günün de onun dünyasına adım atana kadar. Frank’ın ne kadar güzel zevkleri ve hobileri olduğunu görür. Kafasında kurduğu Frank ile hiç alakası olmadığını görür ve istemeyerek günü noktalamak zorunda kalır. Lakin artık arkadaşlıkları daha da sağlamlaşmıştır.

Sayfa 129’da geçen “Kötü Cuma” vurgusu beni çok üzdü. Şahsen bu şekilde kaleme alınmış bir çocuk kitabında böyle bir misyonerliği üsteleneceğini hiç tahmin dahi etmezdim. Bilinir ki İngiltere, Avrupa ve Amerika başta olmak üzere bütün dünyaya yaymak istedikleri Kara Cuma* (Black Friday) İslam dinini hedef almaktadır. Ne olursa olsun kişilerin milli ya da dini değerlerine kimsenin karışma hakkını doğru bulmuyorum. Bu kişi Müslüman da olabilir diğer din gruplarından da… Lakin 147. sayfada yazar cumanın kötü değil de çok daha renkli ve iyi geçtiğini söyleyip, beni yeniden mutlu etmeyi başarmıştır.

Kitap içerisinde bir sürü bilgi de mevcuttur. Örneğin Elizabeht Blackwell’in ilk kadın doktor olduğu, kurbağaların hem suda hem karada yaşadıkları gibi… Küçük dostlarımızı Judy, Stink, Rocky ve Frank’le tanıştırın. Çok sevip, eğlenecekleri ve eğlenirken de bir şeyler öğrenecekleri aşikardır.

Konun özü, arı bir dille yazılmış bu çocuk kitabını ben sevdim. Hatta birçok yerinde tebessüm ile okudum. Aklıma deli deli sorularda bıraktı tabi ki de. Özellikle Venüs Sinekkapan Çiçeğini çok merak ediyorum. Bu bitkilerin hayvanı çenesine hapsedip ondan beslenmesi ve boşaltım sisteminin nasıl çalıştığı ise hala kafamda bir muamma. En kısa zamanda bu tür bitkiler hakkında araştırma yapıp öğreneceğim.

Küçük dostlarıma tavsiyemdir. Lütfen Judy ile tanışıp, onun eğlenceli dünyasında yerinizi alın. Siz büyükler size zaten bir şey demiyorum, her şeyin en iyisini siz bilirsiniz. Okunulası ve tavsiye edilesi bir kitap.

Sevgi ile kalın.

*Kara Cuma, Noel'den önceki son Cuma’ya verilen addır. İngiltere'de, Kara Cuma geleneksel olarak ofis partilerinin en yoğun olarak yapıldığı gündür. Bu yüzdendir ki bu gece restoranlar, diskolar, barlar ve sonuç olarak hastaneler de çok yoğundur. #Vikipedia
286 syf.
Demek ki neymiş efendim, istenildiğinde Türk yazarlar da harika fantastik kitaplar yazabiliyormuş :)


Kapak tasarımı çok hoş, İstanbul figürleri de beni oldukça etkiledi. Bizden bir hikayeyi böyle okumak gerçekten güzelmiş. Devamının gelmesini diliyorum. ^^
317 syf.
·Beğendi·10/10
Roman uzun zamansal bir dönemi kapsıyor 70 li yılların ortasında başlayan roman 2000li yılların başlarına uzanıyor. bu yıllar aslında bizim yaşadığımız döneme denk geldiği için romanı çok fazla geleceğe dair bir görü olarak okuyamıyoruz. Söylenen şeylerin birçoğu da şu ya da bu şekilde gerçekleştiği için romanın gerçekle olan bağlantısı çok yakın. Roman 70li yılların ortasında yoksulların yaşaması için yapılan ama insanların yaşamayı tercih etmediği büyük bir apartmanın çevresinde gerçekleşiyor. İnsanlar buradan uzaklaşınca kendi feminist komünlerini kurmak için buraya yerleşiyorlar ve bir zaman sonra burası özellikle Londra'da yaşayan feministlerin en önemli mekanı haline geliyor.
308 syf.
·6 günde·Beğendi·8/10
Öncelikle Dexter dizisinden bağımsız kurgusu var. Akıcılığı ve gidişatı müthiş en kısa zamanda diğer kitaba geçicem...
210 syf.
·21 günde·Beğendi·7/10
Amerikalı aristokrat bir kadın olan Susan Mary’ nin hayatını anlatan kitap aynı zamanda Amerika ve Avrupa tarihine de değiniyor.

Susan Mary’ nin tarih yazılırken her zaman ön sıralarda olmak için verdiği mücadeleyi, iki evliliğini, ünlü dostlarıyla ilişkisini ve güce verdiği önemi anlatıyor.

Yaşamının son yıllarında tarihçi olan ve yazarlığa başlayan Susan Mary’ in hayatı eminim okuyan herkese ilham verebilir.

Abd’ nin en soylu kadının tarihe tanıklık etmiş hikayesi zaman zaman kasvetli bir yazım diliyle anlatılsa da okumaya değer..
458 syf.
Eğlenceli yanları olsa da beklediğim gibi çıkmadı. Çok daha iyilerini okuyabilirsiniz. Benim için zaman kaybı olmanın ötesine geçemedi. Zamanınıza ve paranıza yazık.
290 syf.
·2 günde·7/10
Dünyaca ünlü Fransız markası Hermes’ in en büyük kabusu olarak lanse edilen kitap, İspanya’ nın, eBay’ in, aşkın, Hermes’ in rastlantıların ve markanın en ünlü zor ulaşılan Birkin çantasının yazarın hayatını nasıl tepe taklak ettiği hakkında.
Dünyanın ağzını sulandıran o arzu nesnesi çantayı kovarken yaşanan şantajı, rüşveti ve sahtekarlığıda tüm açıklığıyla anlatılıyor.

Bir adamın moda tutkunlarının Birkin saplantısını karlı bir kariyere dönüştürmesinin hikayesi...

Bir solukta okunan bu anı kitabı gerçek olmayacak kadar iyi. Yaşadığı evin kirasını internetten sattığı lüks eşyalarla öderken yazar. Micheal Tonello ünlü markanın çanta alma sırrını öğreniyor. Ve bu işi yüksek kazançlı bir mesleğe dönüştürüyor.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ünver Alibey
Unvan:
Türk Yazar
Doğum:
Limasol, Kıbrıs
Ünver Alibey Kıbrıs Limasol’de doğdu. İstanbul Üniversitesi İngilizce Eğitim Bölümü’nden mezun olduktan sonra bir süre lise ve üniversitelerde öğretmenlik yaptı. Editörlük yaparak girdiği yayıncılık dünyasında çevirmen olarak da çalıştı ve 2007 yılında ilk gençlik romanını yazdı. Serseri Mayın yazarın altıncı romanı. Kıbrıs-İstanbul-Londra arasında kedileri, köpekleri ve kitaplarıyla yaşıyor.

Yazar istatistikleri

  • 81 okur okudu.
  • 30 okur okuyacak.