1000Kitap Logosu
William Chittick

William Chittick

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.3
69 Kişi
221
Okunma
68
Beğeni
1.972
Gösterim
Tam adı
William C. Chittick
Unvan
Amerikalı Yazar
Doğum
Milford, Connecticut, ABD, 29 Haziran 1943
Yaşamı
William C. Chittick, New York Devlet Üniversitesi'nde, Karşılaştırmalı Araştırmalar Bölümü profesörüdür. Milford Connecticut'da doğup büyüyen William C. Chittick lisansını Ohio Wooster Koleji'nde tarih alanında tamamladıktan sonra doktorasını 1974'te Tahran Üniversitesi'nde Fars edebiyatı alanında tamamladı. Tahran'da Aryamehr Teknik Üniversitesi'de beşeri bilimler bölümünde karşılaştırmalı dinler alanında hocalık yaptı. İran İslam Devrimi'nden önce İran Kraliyet Felsefe Akademisi'nde yardımcı doçentti. 1979'da Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü ve dini araştırmalar alanında hocalığını sürdürdü. Yirmi beş kadar tercümesi ve İslam düşüncesi, tasavvuf, Şiilik ve Fars edebiyatı alanında çok sayıda makalesi olan ancak özellikle Muhyiddin Arabi ve Mevlana Celaleddin Rumi gibi sufi yazar ve şairlerinin yazılarını İngilizceye tercüme edip ve yorumladığı eserlerle tanınan Chittick, halen tasavvuf ve İslam felsefesi alanında çeşitli araştırma projelerinde çalışmakta ve İslam klasikleri, Hinduizm ve dini araştırmalar alanının diğer konularına dair dersler vermeye devam etmektedir.
Tasavvuf
OKUYACAKLARIMA EKLE
İslamın Vizyonu
OKUYACAKLARIMA EKLE
İbn Arabî
OKUYACAKLARIMA EKLE
Varolmanın Boyutları
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kozmos'taki Tek Hakikat
OKUYACAKLARIMA EKLE
Hayal Âlemleri
OKUYACAKLARIMA EKLE
İlahi Aşk
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sufi'nin Bilgi Yolu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Kur'an ve Çağımız
OKUYACAKLARIMA EKLE
Sûfi’nin Aşk Yolculuğu
OKUYACAKLARIMA EKLE
Aşığın Aynası
OKUYACAKLARIMA EKLE
13. yy. Sufi Metinlerinde İman ve Amel
OKUYACAKLARIMA EKLE
Gizem Özbender
İlahi Aşk'ı inceledi.
536 syf.
Tasavvuf üzerine yazılmış derin ve geniş kapsamlı bir inceleme kitabı Farsça ve Arapça alıntı çeviri ve yorumlar oldukça geniş yer kapsıyor Yazarın yabancı olmasi Farsça ve Arapçadan çevirilerin olmasi dili ve algıyı bazen zorlastirsada alıştıkça kavraması kolaylasiyor Bazen zorlanmamin dışında severek okudum Tasavvufla ilgili kesinlikle birşeyler katıyor.
İlahi Aşk
9.5/10
· 11 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
9
Ahenger
Kozmos'un Hakikatı'ı inceledi.
200 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Kozmos'un Hakikati derin bir kavrayışın mahsulü. Başı, ortası, sonu idrak olan seyrin ana vurgusu üzerinde yoğunlaşıyor.. İrfani bilgi, yani taklidi değil tahkiki bilgi. İnsan ancak kendine dair olan bilgiyi araçsız olarak kavrayabilirse buna İrfan diyebiliriz. Yoksa menkul bilginin dogmatik tarzda kabullendirilmeye çalışılması bir metodolojiye tekabül etmiyor. Matematikteki 2 artı 2'nin 4 ediyor olduğunun bilgisi için nasıl ki bir referansa ihtiyacımız yok. Bu kendi aklımızın kavrayış gücüyle elde edebileceğimiz bir bilgi türü olduğu gibi irfani bilgi için de menkul bilgiye ihtiyacımız olmadan aracısız olarak irfani bilgiye erebiliriz. Bunun için nefsimizi bilme yolculuğuna çıkmamız gerekiyor.
Kozmos'un Hakikatı
Okuyacaklarıma Ekle
3
muge yelmen
İslamın Vizyonu'yu inceledi.
568 syf.
·
7 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Her bir başlığı ayrı ayrı çok güzel. Kavramları sade ve basit bir dille anlatıyor ama o basitliğin verdiği bir etkileyiciliği var. Çevirisi de çok başarılı.Ben çok beğendim. Okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum..İSLAMIN YABANCI BİR YAZAR TARAFINDAN BU KADAR GÜZEL VE FARKLI BİR BAKIŞ AÇISIYLA ANLATILABİLECEĞİNİ BU KİTABI OKUMADAN ANLAYAMAZSINIZ
İslamın Vizyonu
Okuyacaklarıma Ekle
7