A. Kerem Kaban

A. Kerem Kaban

Yazar
6.0/10
3 Kişi
·
7
Okunma
·
0
Beğeni
·
21
Gösterim
Birçok insan filmlere gitmenin güzel ve eğlenceli bir zaman olduğunu biliyor olsa da, çoğu kişi aslında bunun bir terapi olabileceğinin farkında değil.
A. Kerem Kaban
Sayfa 9 - Librum Kitap, 1.Baskı, Kasım 2018
Dürüstlük ve sadakat, toplumun standartlarının kusurlarına, eksikliğine ve tutarsızlıklarına rağmen (erdemli/erdemle) yaşama yeteneği anlamına gelir.
A. Kerem Kaban
Sayfa 30 - Librum Kitap, 1.Baskı, Kasım 2018
Ergenler, idealize ettikleri şeyleri, siyah-beyaz görme eğiliminden dolayı bazen etraflarına başkalarını toplayıp, kendi inançlarını ve yaşam tarzlarını değiştirebilirler. İşte bu ergenler, yetişkinler dünyasındaki üyeliklerini reddediyor görünürler. Daha da önemlisi bir kimliğe duydukları gereksinimi reddederler.

Bazı gençler, bir grupla -özellikle de kimliğinizin ayrıntılarını sunmaya istekli olan türde bir grupla- kaynaşırlar. Dini yapılar, militarist örgütler, nefrete dayalı gruplar ile kendilerini ana akımın taleplerinden ayıranlar gibi. Topluma zarar verici faaliyetlere, uyuşturuculara, alkole veya çeşitli fantezilere kendilerini kaptırabilirler. İşte tüm bunlar kimlik eksikliğinin reddine işarettir.
A. Kerem Kaban
Sayfa 30 - Librum Kitap, 1.Baskı, Kasım 2018
Filmleri izleyerek ve hikayeleri tartışarak belirli filmlerde kişinin ve terapistlerin sunduğu karakter mücadeleleri ve ahlaki ikilemler; kişiler için anlamlı metafor(*) içeriğine erişebilir. Belirli filmleri izlemek, kişinin kendi deneyimini doğrulamaya yardımcı olabilir.
___________________________________
(*) İletişimde verilmek istenen mesajın etkisini ve akılda kalıcılığını artırmak için kullanılan hikaye, ilüstrasyon, benzetme, mecaz, fıkra, masal, şiir, şarkı sözleri, film replikleri, alıntılar, abartma vb. enstrümanlar
A. Kerem Kaban
Sayfa 51 - Librum Kitap, 1.Baskı, Kasım 2018
... Eğer çocuğa çok fazla baskı uygulamaya çalışılırsa ve buna karşılık olarak da çocuk da bu baskıyı kaldıramazsa, bir suçluluk duygusu ile kendi kendine şüphe ve inisiyatif eksikliği yaşar.

Çok fazla inisiyatif veçok az suçluluk ise duygusuz bir eğilime yol açar. Acı olan, çocuklar hedeflerine ulaşmak için artık kimseye önem vermeyen yetişkinler haline gelebilir. 'Suçlu duygular, zayıflar içindir' düşüncesiyle artık acımasızlığın uç noktası olan bir sosyo-patiye dönüştürür...
A. Kerem Kaban
Sayfa 28 - Librum Kitap, 1.Baskı, Kasım 2018
Bilinmelidir ki, olumlu duygu ile öğrenme arasında hep bir sinerji vardır. Mutluluk, yetenek ve becerilerin daha çabuk gelişmesini sağlar.
A. Kerem Kaban
Sayfa 77 - Librum Kitap, 1.Baskı, Kasım 2018
144 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Film izlemenin vakit geçirme ve zevk alma dışında terapi maksatlı da kullanılabileceğini anlatan güzel bir kitap önereceğim sizlere; A.Kerem Kaban tarafından yazılmış olan Don Kişot Efekti.

Biblio terapinin (kitap okuyarak terapi) bir uzantısı olarak ve bir akademisyen gözüyle ele alınmış film terapi. Eh, bu haliyle kitap yer yer sıkıcı veya okuması zor olabilir ancak çocuk gelişimine, film izlemenin öğrenmeye, duygusal ve ruhsal gelişime olan katkılarına ilgi duyuyorsanız; bu kitaba şöyle bir göz atmak bile fayda sağlayabilir.

Kitapta yer alan konular kısaca şunlar:
- Film terapisi ve biblio terapi,
- Baskının ve çok fazla inisiyatifin çocuğun kişilik gelişimine etkisi,
- Klasik film terapi yöntemleri,
- Film izlemenin deneyimlemeye yardımcı olduğu 7 zeka türü,
- Film terapisinin amaçları,
- Filmler terapi bağlamında neleri anlatır,
- Don Kişot Efekti (gerçeğin yıkıcı etkisini aşmak için hayal gücünü kullanmak),
- Karakter gücü bağlamında film örnekleri,
- Çocuklar ve ergenler için film örnekleri.

Bu kitabı okuduktan sonra faydalı kazanımlar elde edebilir, vakit geçirme aracı olarak yapageldiğiniz veya kabul ettiğiniz etkinliklere bakış açınızı değiştirebilir, kendi kendinize, çocuğunuzla veya ailenizle birlikte (veya bir eğitimci olarak öğrencilerinizle birlikte) izleyeceğiniz filmlerle terapi sürecinin bir aktörü olabilirsiniz.

Belki de filmlerde izlediğiniz roller dışında, kişilik gelişimi sürecinde sizin de bir rol oynamanızın vakti gelmiştir.

Keyifli okumalar, iyi seyirler...
144 syf.
·4/10
Kişisel gelişim kitaplarına mesafeli duran, herhangi bir hakikate pek işaret ettiklerini düşünmeyen birisi olarak; psikoloji ve terapi teknikleri yönüyle faydalı olacağını düşünerek aldığım bir kitaptı. Lakin yazar anladığım kadarıyla seminere, sunuma giderken kullanmak üzere düzenlediği metinleri kitap haline getirmiş. Sürekli tekrara düşen, yazım hatalarının yanısıra bağlam ve anlam kopukluklarıyla da illallah dedirten bir metin ortaya çıkmış. Oldukça özensiz hazırlanmış, yalap şalap okuyucunun önüne koyulmuş bir kitap.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 7 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.