Abdulhamit Özer

Abdulhamit Özer

Çevirmen
8.7/10
17 Kişi
·
35
Okunma
·
0
Beğeni
·
1
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
76 syf.
·Beğendi·10/10
Kitap hakkında hiçbir yorumda bulunmayacağım. Yalnızca insan ihtiyaçlarının gün be gün artması, feodalite ve süregelen burjuvazi ve sömürü kavramlarını insanın içine içine işleyen bir kaç satırını sizlerle paylaşacağım...

1962 yılında Avrupa’da (ev ekonomisiyle ilgili) bir sergi vardı. Ben ev ekonomisi ile ilgili araç ve gereçlerin sayısı ne kadar ki uluslararası bir sergiyi gerektirsin diye düşünmüştüm?

Sonra ikinci sene bu mağazaya gittiğim zaman mutfak araçlarının sınırlı olduğunu gördüm. Araçlardan birisi tereyağı alma maşası idi. Bunun tek görevi bunların veya masa başında oturan hanımların, onunla tabağın içinden tereyağı alıp yiyeceğinin üzerine bırakması idi.

Tereyağı alma maşası geçen sene 3-4 çeşitten fazla değildi, ama bu sene 700 veya 800 çeşittir, bu sonuç insanı gerçekten şaşırtıyor. Serginin özel bir bölümü tereyağı alma maşalarına mahsus. Bu beyefendi ve hanım daha önce tereyağını kaşıkla (yemek yediği kaşıkla) alıyordu.

Ama şimdi, eğer tereyağı almak istiyorsan, bu maşayı alman gerekir. Eğer tereyağını ekmeğine veya yiyeceğine yıldız şeklinde sürmek istiyorsan, onu alman gerekir. Eğer nergis şekli vermek istiyorsan, bunu alman gerekir, baklava şekli vermek istiyorsan diğerini alman gerekir. Evet, kaç tane gül şekli ve geometrik şekil var?

Sayısız mı? O halde, bunladın tamamını satın almak gerekir, en azından 10,12 tanesini saun almanız gerekir. Eskiler gibi davranmak olmuyor, istekler var. Eskiden kaşıkla tereyağı alınıyordu, tereyağı alma maşası yoktu.

Burjuvazinin bize sadece tüketim ve masraf vermekle kalmadığını, aynı zamanda bize yeni ihtiyaçlar da verdiğini görüyoruz. Çünkü ilim onun emrinde, onun isteğine bağlı. Sosyoloji, psikoloji, teoloji, ahmak tanıma bilimi, edebiyat, propaganda, reklam, sanat... hepsi onun emrinde ve onun isteğine bağlıdır. Böylece durmadan ihtiyaç yaratıyor, yeni ihtiyaçla yeni insan tipi yapıyor, sonra onun ihtiyacını da kendisi gideriyor.
76 syf.
·6 günde·Puan vermedi
İdealini bulma yolunda ilerleyen ve hedefe ulaşmağı isteyen toplumu ileriye götüren zümre kuşkusuz aydınlardır. Ali Şeriati aydınların bu konuda kendilerini toplumun mücerret bir varlık olarak tanmlayarak dini,https://humayusubbayli.wordpress.com/...nilgisi-ali-seriati/

Yazarın biyografisi

Adı:
Abdulhamit Özer

Yazar istatistikleri

  • 35 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 39 okur okuyacak.