Adele Faber

Adele Faber

Yazar
9.2/10
40 Kişi
·
85
Okunma
·
5
Beğeni
·
240
Gösterim
Adı:
Adele Faber
Unvan:
Amerikalı İngiliz İletişim Uzmanı, Yazar
Doğum:
New York, ABD, 12 Ocak 1928
Adele Faber (12 Ocak 1928'de doğan) Amerikalı bir yazar. Ebeveynlik ve ailelerle ilgili kitaplar yazıyor ve yetişkinler ile çocuklar arasındaki iletişim konusunda uzman. Halen Long Island, New York'ta ikamet ediyor ve üç çocuğu var.

New York Times bestseller yazarıdır. Kitapları milyonlarca satmış, otuzun üstünde dile çevrilmiştir. Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun, Child dergisi tarafından aile ve eğitim konularında yılın en iyi kitabı seçilmiştir.
Çocuklarla yaşamak ve uğraşmak, zorlu ve yorucu bir süreçtir. Gönülden istemek, akılcı davranmak ve dayanıklı olmak gerekir.
Siz bir çocuğun mutsuzluk veren duygularını yok etmek için uğraştıkça, çocuk bu duygulara daha fazla saplanıp kalıyor. Siz onların kötü duygularını ne kadar kolay kabullenirseniz, çocuklarında bu duygularından arınmaları o kadar kolaylaşıyor...
Bana bir kez olsun,’’her zaman bu kadar iyi olmana gerek yok,anneni memnun etmek için bu kadar mükemmel olmak zorunda değilsin,insan bazen kötü,yaramaz dikkatsiz ve düşüncesizde olabilir,bu normal bişeydir.ne olursa olsun ben seni yinede hep çok severim’’desen ne kadar anlamlı olurdu biliyor musun Anne?
Siz bir çocuğun mutsuzluk veren duygularını yok etmek için uğraştıkça, çocuk bu duyguları daha fazla saplanıp kalıyor. Siz onların kötü duygularını ne kadar kolay kabullenirseniz, çocukların da bu duygulardan arınmaları o kadar kolaylaşıyor. Mutlu bir aileniz olsun istiyorsanız, mutsuzluk içeren pekçok ifadeyi kabullenmeye hazır olmalısınız.
Bir hayal et dedim kendi kendime,’’kardeşlerin birbirlerini incitmelerine izin verilmeyen ,çocukların öfkelerini ifade ettiği,her çocuğa bir birey olarak değer verilen ,rekabetin değil iş birliğinin normal kabul edildiği,kimsenin bir role hapsedilmediği,çocukların günlük sorunlarını çözme becerisi kazndığı evlerde büyüdüğünü hayal et...’’
Çocuklarım olmadan önce harika bir anneydim. Herkesin çocuklarıyla neden problem yaşadığı konusunda uzmandım. Sonra üç çocuğum oldu.
Çocuklarla yaşamak insanın enerjisini tüketebiliyor. Her sabah kendi kendime "Bugün farklı olcak" diyordum; ancak o sabah da öncekinin farklı bir versiyonu oluyordu:
"Ona benden daha fazla verdin!.."
"Bu pembe fincan. Ben mavi istiyorum.."
"Bu yulaf ezmesi kusmuğa benziyor.."
"O bana yumruk attı.."
"Ben ona dokunmadım bile!.."
"Odama gitmeyeceğim. Sen bana emir veremezsin.."
“Çocukların medeni bir tartışma yapabilme becerisi kazanmalarının yolu onlara örnek olmaktan geçtiği sonucuna vardık. Eğer çocukların birbirlerine vurması ya da hakaret etmesi dışında alternatifler bulmaları için ısrar edeceksek bizim de alternatifler bulmamız gerekiyordu.”
336 syf.
·5/10
Kitapta verilen örnekler benim ne kızıma ne herhangi bir çocuğa ne de bir yetişkine söyleyemeyeceğim cümleler. Bu cümlelerin olumlamalarının yapılmasının bana bir katkısı olmadı. 1980 lerde yazılmış bu kitap o dönemin anneliğinde kalmış bana kalırsa.
336 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Henüz bitmeyen bir kitapla ilgili ilk kez şiddetle bir şeyler yazmak istedim. Kitap anneliğimi gözden geçirmeme yardım ettiği gibi öğretmenliğimi de geliştirmeme yardım ediyor. Özellikle okuldaki veli görüşmelerimdeki bazı eksikliklerimi bana gösterdi. Beş yılın sonunda, çocukları eleştirmenin hiçbir şeyi düzeltmediğini, tam tersine aileleriyle iletişimlerini bozup davranışlarını düzeltmek için var olan motivasyonlarını yok ettiğini gördüm. Bunun yerine kitapta da bahsedilen övgüyü doğru şekilde kullanma yönteminin daha insani olduğuna karar verdim. Mesela çocukların olumsuz davranışlarından bahsetmek yerine ufakta olsa kendilerini düzeltmek için attıkları adımları övmek çok daha etkili bir iletişim şekli. Bu şekilde çocuk yaptığı şeylerin fark edildiğini takdir edildiğini anlayacaktır. Sınıfa hiç kitap defter getirmeyen bir öğrencinin son iki derse kitabını getirmesi fark edilmesi ve takdir edilmesi gereken bir davranıştır. Ama veliye “Çocuğunuz aynı düzensiz, sorumsuz lütfen evde daha çok ilgilenin”gibi bir ifade kullanırsak o çocukta davranış değişikliği gelişmesini engellemiş oluruz. Bir de sanırım anne babalardan çok şey bekliyoruz. Biz eğitimci olarak psikoloji dersler almamıza rağmen yanlış olduğunu bile bile yanlış yaklaşımlar sergilerken sadece kendi yetiştirildiği gibi çocuk yetiştiren ve alternatifi bilmeyen insanlardan mükemmel ebeveyn olmalarını beklemek çok adil değil. Kitap şimdiye kadar okuduğum tüm güzel ebeveynlik kitaplarını toparladı kafamda. Anneliğimin başında kitap okurken hissettiğim yetersizlik hissinin yerini “evet, ben de doğru şeyler yapıyorum.” onayı aldı. Artık bir iletişim şekli benimsediğimi bu yolda ilerlediğimi hissediyorum. Allah bu yolda ilerleyen ilme talip olan herkesin gayretini arttırsın.
336 syf.
·Beğendi·8/10
Çocuğunuzu tanımak,doğru iletişim kurmak,azarlama veya cezalandırmadan bir yol izlemek için eşsiz bir kaynak.Kitapta uygulamalı şekilde karikatürler,diyaloglar,boş kutucuklar şekilde örnekler mevcuttur.Özellikle ebeveynlerle birlikte eğitimciler için önerebileceğim bir kitap...
215 syf.
·10 günde·Beğendi·10/10
Kardeş kıskançlığının nasıl kontrol edilebileceği, bu durumlarda ebeveynlerin nasıl davranması gerektiği ile ilgili çok güzel bilgiler ve tavsiyeler veren bir kitap.

Yazarın biyografisi

Adı:
Adele Faber
Unvan:
Amerikalı İngiliz İletişim Uzmanı, Yazar
Doğum:
New York, ABD, 12 Ocak 1928
Adele Faber (12 Ocak 1928'de doğan) Amerikalı bir yazar. Ebeveynlik ve ailelerle ilgili kitaplar yazıyor ve yetişkinler ile çocuklar arasındaki iletişim konusunda uzman. Halen Long Island, New York'ta ikamet ediyor ve üç çocuğu var.

New York Times bestseller yazarıdır. Kitapları milyonlarca satmış, otuzun üstünde dile çevrilmiştir. Konuş ki Dinlesin Dinle ki Konuşsun, Child dergisi tarafından aile ve eğitim konularında yılın en iyi kitabı seçilmiştir.

Yazar istatistikleri

  • 5 okur beğendi.
  • 85 okur okudu.
  • 22 okur okuyor.
  • 81 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.