Ağası Şen

Ağası Şen

Çevirmen
0.0/10
0 Kişi
·
26
Okunma
·
0
Beğeni
·
4
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
383 syf.
·7 günde·Puan vermedi
Gouzenko kitabında Sovyet İhtilalinin başlangıç yıllarından itibaren gelişen olayları ele almış. Kitap gerçek olayları anlatır ancak kahramanlardan birçoğunun isimlerini değiştirerek. Örneğin kitapta adı geçen yazar Mihail Alekseyeviç Gorin, Maksim Gorki’dir. Maksim Gorki’nin ihtilale katkıları herkes tarafından bilinmektedir ve halkın sevgisini kazanmış temiz kalpli idealist bir insandır. Stalin onu açık açık ortadan kaldıramaz. Kitap Gorki’nin sonunu hazırlayan entrikalar zincirini anlatır. Gorki için en korkuncu da bir dava uğruna bu kadar mücadele verip sonucunun bu kadar korkunç olmasına şahit olmaktır. Bu kitaptan çıkaracağınız sonuç rejimin ismi demokrasi olmuş, komünizm olmuş çok önemli değil, önemli olan insan vicdanı ve yönetim şekli her ne olursa olsun doğru ellerde olması.
383 syf.
·Beğendi·10/10
İlk okuduğum Rus romanıydı. Rus Çarlığının yıkılışını anlatıyor düşüncesiyle başlamıştım. Çok büyük keyif almıştım. Bu roman sonrasında diğer Rus yazarlarına doğru yelken açmıştım.
375 syf.
·7 günde·6/10
1945 yılında, 2. Dünya Savaşı’nın sona ermesinden 3 gün sonra, Sovyet Elçiliğinde şifreci olarak çalışırken Kanada’ya iltica edip, beraberinde getirdiği gizli bilgilerle Amerika ve Kanada’da yerleşik ajan ağının ortaya çıkmasına ve soğuk savaşın başlamasına sebep olan Igor Gouzenko’nun, 40 dile çevrilmiş bir eseri. Türkiye’de ilk basımı 1970 yılında MEB tarafından 1000 Temel Eser altında yapılmış. Yazar Stalin Dönemi Rusyası döneminden gerçek bir hikayeyi takma isimler kullanarak romanlaştırıyor. Tarihi bir roman olarak veya bir başyapıt olarak değerlendirmek doğru olmamakla birlikte o dönemin Rusyasını anlamamız için ışık tutacak nitelikte ve bir çırpıda okunabilecek bir eser. Karakterler iyi yaratılmış. Romanın konusu, Profesör Novikof ve kardeşi, Mihail Gorin, kızı ve oğlu, NKVD üyeleri (Veria, Dozgrod, Durov) etrafında gelişiyor. Novikof’un NKVD’den (eski KGB) aldığı görevle, ünlü yazar Mihail Gorin’le yakınlaşması ve onu devletin istediği şekilde yazılar yazması için etki altna alması üzerine yaşanan gelimeler üzerinde dönüyor. Profesör Novikof’tan ve Mihail Grorin’den bir yerde hoşlanırken, bir yerde nefret edebiliyorsunuz. Nefretin oluşmasına sebep Stalin rejimininden kaynaklanan bir durum. Devletin ön planda olup, bireylerin hayatlarının tamamen önemsiz oluşu, aleyhlerinde kullanılabilecek her olayın kaydının tutulması ve bir koz durumuna getirelerek devlet adına yapılabilecek pis işler için bu kozlarn kullanılmasını roman boyunca görebiliyorsunuz. Bana kalırsa yazarın edebi uslubunda bir tutarsızlık mevcut. Zaman zaman hikayeden kopukluklar yaşayabiliyorsunuz, ya da bölüm sonlarında yarım kalmışlık hissi yaşayabiliyorsunuz. Buna iki sebep olabilir. Birincisi çevirinin Rusça’dan değil de, İngilizce’den yapılmış olması, ikincisi ise romanın orjinalinin 600 sayfa iken yazarın veya basımevinin bunu daraltarak basması olabilir. Eğer fırsat olur da sahaflarda rastlarsanız alıp okumanızı öneririm.
383 syf.
·Puan vermedi
Gouzenko romanında Sovyet sisteminde insanların gündelik hayatında, Komünist Partisi yöneticileri de dahil olmak üzere, kimsenin geleceğinin garanti altında olmadığını farklı olayları ve kişileri anlatarak tasvir etmektedir. Mesela Profesör Novikof, Gorin’in kızına (Nina) âşık olur. İki genç birbirlerini sevmektedirler. Ancak Parti, profesörün duygusunu işine karıştırdığı için eleştirir, profesör özür diler hatasını hızla telafi edeceğini söyler. Bunu ispatlamak için de bir silah fabrikası müdürünün kızı ve aynı zamanda kendi öğrencisi olan Lida ile flört edip sonra da evlenir. Ancak bu sırada, meydana gelen bir patlama üzerine fabrika müdürünün sabotajcı olduğu gerekçesiyle tutuklanması üzerine derhal karısını terk eder. Zira bir sabotajcının kızıyla evlenmesi mümkün değil. Dünün fabrika müdürü, eşi ve kızı bir çalışma kampına sürülür. Novikof, Rostov Üniversitesi Rektörü olduğu halde karısının üniversiteden atılmasına ses çıkaramaz, artık eşi ve ailesi onun için yok hükmündedir.
Sovyet sisteminde herkesin bir hatası vardır ve insanların hatalarının açığa çıkmaması, bundan dolayı cezalandırılmamaları için Partinin her istediğini yapmaya zorlanırlar, yani şantaj en etkili iş yaptırma aracıdır. Novikof bir tartışma sırasında Rostov Eyaleti NKVD Şefi Drozd’un oğlu Oleg’i öldürür. Bu olaydan sonra Parti, işlediği cinayeti kullanarak Novikof’a her istediğini yaptırır. Ve bu Gorin'i (maksim gorki)'yi öldürmesiyle son bulur.

Yazarın biyografisi

Yazar istatistikleri

  • 26 okur okudu.
  • 14 okur okuyacak.