Ahmed Cad

Ahmed Cad

Yazar
9.0/10
9 Kişi
·
19
Okunma
·
0
Beğeni
·
24
Gösterim
Adı:
Ahmed Cad
Unvan:
Yazar
192 syf.
·Beğendi·10/10
Esselamü aleyküm ve rahmetullah
Bu kitap hakkında ne yazsam eksik kalacakmış gibi hissediyorum. Aslında kitapçıda görüp fiyatı çok uygun olduğu için beklentim yüksek olmayarak almıştım. Okuyunca iyi ki almışım dedim.
Kitap yedi konu başlığıyla kadınlara nasihatler veriyor. Konu başlıkları kendi aralarında da detaylandırılmış. Bu nasihatlerin tamamı hadis-i şerif, detayları da sahabeden hatıralar. Bütün hadisler kaynaklı ve çoğu sahih hadis. Sıhhatinde sıkıntı olan hadisler sayfa sonlarında detaylıca açıklanmış. Hüküm içeren meselelerde mezhep imamlarının görüşlerine yer verilmiş. Açıklamaya ihtiyaç duyulan ya da şüpheye götürebilecek kavram ya da meselelere doyurucu detaylar eklenmiş. Konu ya da hadis sonlarında burdan nasıl dersler çıkarabiliriz diye başlık açılmış. Şerhli Riyazüs Salihin ve birkaç şerhli hadis külliyatından bol bol alıntılar yapılmış. Yazar bunla alakalı önsözde şöyle diyor: “İnsanların kültür seviyesinin azaldığı, belli seviyede dini bilgi birikimine sahip kadın ve erkeklerin parmakla gösterildiği çağımızda hadisleri sadece sıralayıp geçmenin yeterli olmayacağı kanaatindeyim.” “Saygıdeğer hanım kardeşlerim! Yine bu eserimde, zikrettiğim hadislerin ve açıklamaların kaynaklarını sunma ve hadis alimlerinin sözlerine de yer verme konusunda titiz davrandım ki okuduklarına kalbin yatışsın.” Daha ne olsun Muazzam bir eser ortaya çıkmış. Hakikaten çok beğendim. Allah yazarından razı olsun. Her hanım ertelemeden okumalı. Dönüp dönüp bakmaya ihtiyaç duyulacak bir kitap. Hanım ortamlarında da sohbet, ders ortamlarında da çok faydalı olur. Yanımdan ayırmayı düşünmüyorum :) İstifadeniz bol olsun
192 syf.
·Beğendi·10/10
İçin de sahih hadisler eşliğinde Peygamber Efendimizin hanımlara nasihatlarini bulabileceğiniz bir kitap...

Ve bazı yanlış yorumlanan hadislerin gerçek anlamları...
Dili sade ve anlaşılır.
192 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Kitap adından da anlaşılacağı gibi hanımlara sünnet üzerinden dersler veriyor. 7 bölümden 63 konudan ve 131 hadisi Şerif’ten oluşuyor. 7 bölümde bir çok hadislerle konuları açıklıyor. İslamda kadının düştüğü yanlışlıklar neler ? Nasıl olmalı? Neler yapmalı? Bir kadın sünnet üzere yaşaması gerekenler neler ? Gibi şeylere cevap veriyor. Tamamen kadın hakkında bilgiler veriliyor diyemem ama bir çok konuya değinilmiş olduğunu söyliyebilirim. Kadınların okumasını tavsiye ederim.
Evlenmeden önce okumanızı tavsiye eder ve kadın olarak nelere dikkat etmenizi öğrenmenizi isterim. Mesela kadınlar olarak en sevdiğimiz süslenme durumu nasıl olmasını gerektiğini hadislerle çok güzel öğreniyorsunuz. Malum biraz tesettür teberrüc dönüştürdükte..

Yazarın biyografisi

Adı:
Ahmed Cad
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 19 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 27 okur okuyacak.