1000Kitap Logosu
Ahmet Özhan
Ahmet Özhan
Ahmet Özhan

Ahmet Özhan

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
9.5
6 Kişi
14
Okunma
4
Beğeni
628
Gösterim
Unvan
Türk Müzisyen
Doğum
Urfa, 1950
Yaşamı
1950’de Urfa’da doğdu. İlk müzik terbiyesini ailesinden aldı. Daha sonra İstanbul Belediye Konservatuarı ile Üsküdar Musikî Cemiyeti’nde değerli hoca Emin Ongan’dan müzik tahsilini tamamladı. 1991 yılında kurulan Kültür Bakanlığı İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu’na Genel Yönetmen olarak atandı. 1998 yılında Devlet Sanatçısı unvanını aldı. 1980 yılından beri iştirak ettiği Konya Mevlânâ İhtifalleri, 1984’den beri yer aldığı İstanbul Festivali ile “Güldeste” isimli klasik ve tasavvuf müziği konserleri ve Tokyo’dan San Francisco’ya kadar pek çok yurt dışı ve sayısız yurt içi konserleri ile müzik birikimlerini sanat severlere sundu. Özel bir televizyon kanalında dört yıl süreyle “Şarkılar Seni Söyler” isimli bir müzik programının yönetmenliğini, sunuculuğunu ve solistliğini yapan Ahmet Özhan evli ve iki çocuk babasıdır.
Sait Köşk
Şarkılar Seni Söyler'i inceledi.
204 syf.
·
10/10 puan
Soru: Mevlevîlikte “Allah derdini artırsın” diye bir söz var. O Nasıl bir durum? Cevap: Eğer hasret, vuslat ayrımının sadece hissiyatta olduğunu, hakikatte vuslatta hasret, hasrette vuslat gizli olduğu bilindiğinde o zaman o dert kalmaz. “Derdin artsın” sözü o derdi öğrenme yolundaki kuvvetin, o ayrılıktan doğan rahatsızlığın artsın ki, kendine ilaç arayasın, derdine dermân arayasın ve o ayrı zannedilen şeylerin “Bir” olduğunu bilesin anlamında sarfedilmiş bir kelâmdır.
Şarkılar Seni Söyler
OKUYACAKLARIMA EKLE
5
Murat kaymak
Şarkılar Seni Söyler'i inceledi.
204 syf.
Şarkılar neyi söyler? "Seni" "Sen'i bilmeden evvel " Ben'i" bilmek lazım. Ömer Tuğrul İNANCER ve Ahmet ÖZHAN'ın TRT' de yaptığı musikî programının kelimelere dökülmüş halidir kitap. Şarkı sözüne aldanmayalım bizim bildiğimiz şarkılar (!)dan ziyade Yunus Emre'lerin, Niyãz-i Mısrí'lerin ve nice Hakk' a meftun gönüllerin sözlerinin bestelenmiş halidir. "Bir tek şarkı vardır SEVMEK SEVMEK"
Şarkılar Seni Söyler
OKUYACAKLARIMA EKLE
5