Alan Barnard

Alan Barnard

Yazar
5.0/10
3 Kişi
·
13
Okunma
·
1
Beğeni
·
64
Gösterim
Adı:
Alan Barnard
Unvan:
Güney Afrika Antropolojisi Profesörü
Doğum:
22 Şubat 1949
Harari muhtemelen pek çok konuda yanılıyordu, ama hem avcı-toplayıcı zamanında hem de sonrasında mitin işbirliğini mümkün kılma bakımından taşıdığı önem konusunda haklıydı.
George Peter Murdock'ın kattığı ayrıntılar faydalıdır. Kültürün yedi özelliğinin her biri hakkında neredeyse bir sayfa yazmıştır :1. Kültür öğrenilir. Kültür, iç güdüsel değildir., doğuştan gelmez ya da biyolojik olarak aktarılmaz, alışkanlıklardan oluşur... 2. Kültür aşılanır. Tüm hayvanlar öğrenebilir, fakat sadece insanlar, kayda değer bir ölçüde, edindiği alışkanlıkları yavrularına aktarabilir. 3. Kültür toplumsaldır...4. Kültür düşünseldir. Kayda değer bir oranda, kültürü meydana getiren grup alışkanlıkları ideal normlar olarak kavramsallaştırır. 5. Kültür memnuniyet vericidir. Kültür daima ve illa ki temel biyolojik gereksinimleri tatmin eder... 6. Kültür uyumsaldır. 7. Kültür bütünleştiricidir.
Bütün kültürel fenomenler içinde hayli gelişen ilk biçimin dil olduğu ve özünde mükemmelliği ulaşmasının kültürün tamamının gelişimi açısından bir ön şart olduğu tahmini akla yatkındır.
Foley ve Gamble, insan evriminde beş büyük dönüşüm olduğunu ileri süre. Yakın bir şekilde söylemek gerekirse, australopithecusların dahil olduğu ilki, iki ayak üzerinde yürümeyi, toplumsal grupların etrafa dağılmasını, bölünüp birleşmesini içeriyor. İlk Homoları ilgilendiren ikincisinde, aletler, et yeme alışkanlığı ve nihayetinde güçlü erkek-dişi bağları ortaya çıkmış. H. Heidelbergensisle birlikte üçüncü dönüşüm, ateşin ehlilleştirmesine, besinleri pişirmeye ve topluluk içinde aileler dahil farklı toplumsal yapı katmanlarının ortaya çıkışına yol açmış. H. Neanderthalensis ve H. Sapiensle birlikte dördüncüsü, toplumsal beyinleri ve topluluğun ötesine geçen toplumsal birimler dahil daha büyük toplumsal yapıları yaratmış. H. Sapiensi ilgilendiren beşinci dönüşüm, ekolojik yoğunlaşma ve nihayetinde evcilleştirilmeyle birlikte, kaynak mülkiyetini ve gruplar arası ilişkileri doğurmuş.
Kurucu etkisinden (founder effect) dolayı, diller, daha küçük nüfuslar konuşmaya başlayınca sesbirim kaybına uğrar.
İyirmi birinci Əsr

Bu günə qədər, XXI əsrdə ən maraqlı kəşf 2003-cü ildə, Şərqi İndoneziyadakı Flores adasında tapılan kiçik "Hobbit" ,Homo floresiensisdir (Brown və dig., 2004). Daha sonrakı tapıntılar göstərir ki, bu Hominin 12 min il əvvəl yaşamışdı. H. Sapiens Flores adasına 35-55 min il əvvəl çatdığını nəzərə alsaq, bu tapıntı iki növün təmasda olduqlarını və ya ən azından bir-birinin varlığından xəbərdar olduqlarını bildirir.

Sosial antropoloji kəşflər baxımından daha da vacibi olan Cənubi Afrikadakı yeni tapıntılardır ; bu kəşflər sənətin, bədən bəzəyinin, simvolizmin və simvolik davranışların geniş spektrinin ipuclarını bizə təqdim edir. Cənubi Afrikada Hind okean sahillərindəki Blombos mağarası xüsusilə, diqqətəlayiqdir. Bu qazıntı sahəsində qırmızı torpaq boyası ilə boyadılmış əşyalar tapılmışdır; onlar yalnızca bəzədilməmiş, eyni zamanda başqa yerdən gətirilərək yığılmışdı. İlk olaraq, 77.000 illik əşyalar elan edildi (Henshilwood və dig, 2002), lakin, bəzi yeni tapıntılar bunlara bənzəyirdi və təxminən 100.000 illik olduğu irəli sürüldü. Bu tapıntılar ən azı 23.000 il davam edən sənət ənənəsini ifadə edir. Bundan əlavə, ən erkən muncuq işləri Blombos'ta tapıldı: qırx bir dəlikli balıqqulağı aşınma nümunələri, bunların dəmir və ya paltar ilə təmasda olduğunu göstərirdi. Bu balıqqulaqları təxminən 75 min il əvvələ aiddir. (Henshilwood və dig., 2004).

Alan Barnard, Sosial antropologiya və insanın mənşəyi.
Homo ergaster Afrika da en az 500.000 yıl yaşadı, Asya'ya, Ortadoğu'ya ve nihayetinde Avrupa'ya göç etti. Bu işi mümkün kılan, sırf alet yapma becerileri değil, birbiriyle iletişim kurma becerileri de etkili olmuştur.
Neden bir avcı toplayıcı halk, 24 fiil önekine ve en az 14 çoğul yapma usulüne gereksinim duysun ki? Yanıt basit: Gerçekte hiç de ilkel insanlar değildiler. Onlar "biziz".
220 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Tarihöncesinde Dil'i an itibariyle bitirdim. Kitabın yazarı dilbilimci değil, sosyal antropolog. Bu durum bir yönden iyi çünkü farklı disiplinlerin "dilin kökenine" bakışlarını görebiliyoruz. Kitap biraz karışık. Yazar birçok kuramı dağınık biçimde bize veriyor, araya kendi düşüncelerini de serpiştiriyor. Bundan dolayı okurken dikkat ve özveri isteyen bir kitap. Farklı disiplinleri de açıklıyor. Bundan dolayı kitap sadece bir dil tarihi değil. (Aslında iyi bir dil tarihi sadece dil tarihi değildir!) Son bölümde ise sonuçları tek tek gösteriyor. Farklı kuramları karşılaştırmasının da "sosyal antropoloji"nin özelliği olduğunu söylüyor. Ben genel manada kitabı beğendim. Lafı fazla uzatmayacağım. Kitabın son iki cümlesini verip yazıyı bitiriyorum.
"Dilin şafağı, İngold'un (2000:374-6) bisikletine benzer. İnsanların sürmeye hazır olduğu bir şey olarak vücut bulmuştur: Ne tamamen içgüdü ne de tamamen icattır, ikisinden de bir şeyler barındırır." Tarihöncesinde Dil Alan Barnard

Yazarın biyografisi

Adı:
Alan Barnard
Unvan:
Güney Afrika Antropolojisi Profesörü
Doğum:
22 Şubat 1949

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 13 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 42 okur okuyacak.
  • 1 okur yarım bıraktı.