Alan Durning

Alan Durning

Yazar
6.5/10
4 Kişi
·
12
Okunma
·
1
Beğeni
·
398
Gösterim
Adı:
Alan Durning
Unvan:
Amerikalı Sightline Institute'un Kurucusu ve Yöneticisi, Yazar
Doğum:
Seattle, Washington, ABD, 1 Ocak 1964
Belki de Henry David Thoreau, Walden Pond'un yanında defterine şunları karalarken haklıydı "Bir insan, kendi haline bırakmayı başarabildiği şeyler oranında zengindir."
Tokyo'daki Waseda Üniversitesi'nden Yorimoto Katsumi şöyle yazmaktadır: "Eski nesilden olanlar... her sayfa kağıdı ve her parça ipi gelecekte kullanmak üzere saklamaya dikkat ediyorlar."
çamaşır kurutucuları da şu anda kullanılan en yeterli modellerin yarısı kadar enerji ile çalışabilir; fakat şimdikinin yirmide biri kadar enerji ile çamaşır kurutmanın tek yolu çamaşır ipidir ki bu da tüketim toplumunun gözünde bir geri adımdır.
Bir şeyler satın almak hem kendini beğenmenin bir kanıtı (bir şampuan reklamında "Ben buna değerim" sözleri geçmektedir), hem de toplum tarafından kabul görmenin bir yoludur.
Bizler daha fazla çalışma, daha fazla tüketim maddesi ve dolayısıyla dünyanın daha fazla harap edilmesinden oluşan bir monotonluğa tutsak olmuş durumdayız.
"Bugün yaşam tarzlarımız çevremize yönelik olarak durmadan artan tehditlere her zamankinden daha fazla önem vermelidir. Bizce bu en iyi şekilde, bir şey satın almadan önce kendi kendimize buna gerçekten ihtiyaç duyup duymadığımızı sorarsak sağlanabilir. Bu yaklaşımla, tüketime ilişkin daha sağlıklı bir tutuma katkıda bulunmuş oluruz. Bir giyecek üreticisine bu düşünce ters gelebilir, fakat bu tür bir sorumluluk kısa sürede benimsenmezse, bu gezegen üzerindeki geri kalan her şeyi yok edebiliriz."
Coca-Cola genel müdürü Donald R. Keough şöyle demektedir "Endonezya'yı -Ekvator üzerinde 180 milyon nüfuslu, 18 yaş ortalamasına sahip ve alkolün Müslümanlık dinince yasak olduğu bir ülkeyi- düşündüğümde, cennetin neye benzediğini bildiğimi hissediyorum."
Elimde ekranı çatlamış bu yüzden arada dokunduğumu algılamayan bir telefon. Ekranı yaptırmak istesem 300-400 lirayı gözden çıkaracağım, yenisini alsam 500-600 TL'ye beni idare edecek bir şey alabilirim. Aslında yenisini almak daha mantıklı bunun garantisi bitti, 5 gb hafızası var, ön kameranın kendine hayrı yok... bla bla bla derken oldu mu sana en az 1000 tl.

İlk telefonumu özledim bu yüzden ilk gün duvara yapışmıştı, bir kaç ay sonra ise 3. Kattan serbest çakılmıştı da bana mısın dememişti. Hafızası yoktu ama dayanıklıydı. Şimdi ne mi oldu, daha fazla satın alalım diye ürünler dayanıksızlaştı sırf biraz daha zenginleşmek için yeni bir toplum yarattılar. Ekonomileri güçlensin diye, doğa yok oluyor umursamadan tüketici odaklı bir rüya...

Yazarın biyografisi

Adı:
Alan Durning
Unvan:
Amerikalı Sightline Institute'un Kurucusu ve Yöneticisi, Yazar
Doğum:
Seattle, Washington, ABD, 1 Ocak 1964

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 12 okur okudu.
  • 11 okur okuyacak.