Ali Benjamin

Ali Benjamin

Yazar
8.4/10
342 Kişi
·
724
Okunma
·
10
Beğeni
·
1023
Gösterim
Adı:
Ali Benjamin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Ali Benjamin New York City’nin dışında, komşuların perili sandığı köhne, eski bir evde büyüdü. Çocukken sayısız saatlerini böcek ve kurbağa yakalayarak geçirdi. Hayalet Kalp, yazarın doğaya düşkünlüğünden doğmuştur.

HIV-pozitif genç Paige Rawl’ın anılarını anlattığı Positive’in, ayrıca Tim Howard’ın New York Times çoksatan kitaplarından olan The Keeper’ın ikinci yazarıdır. New England Science Writers derneğinin üyesidir. Massachusetts kırsalında kocası, iki çocuğu ve Mollie adlı, Avusturalya çoban köpeğiyle birlikte yaşamaktadır.
Bir şeyi çok iyi öğrendim: Bir insan yalnızca susarak görünmez olabilirmiş. Görünmeyi, insanın gözleriyle algıladığı bir şey sanırdım hep... Görünmek gözlerden çok kulaklara bağlıymış meğer.
Bazen bir şeylerin değişmesini öyle çok istersiniz ki her şeyin aynı kaldığı bir odada bulunmaya bile katlanamazsınız.
“Belki kalbiniz birkaç dakika sonra duracaktır da haberiniz bile yoktur. Çünkü bazı kalpler yalnızca dört yüz on iki milyon kez civarında atar.

Rakam büyük görünebilir. Oysa işin gerçeği, bu sayıyla on iki yaşınızı bile zor görürsünüz. “
Bayan Turton’ın dediğine göre, eğer kimsenin açıklayamadığı bir şey yaşanıyorsa insan bilgisinin sınırlarına toslamışsınız demektir. İşte o zaman bilime gerek duyarsınız. Bilim başka kimsenin size veremeyeceği açıklamalara ulaşma sürecidir.
Aslında herkesin sandığı gibi konuşmayı reddediyor değildim. Yalnızca, gerekmedikçe dünyayı sözcüklerle doldurmamaya karar vermiştim.
Ali Benjamin
Sayfa 16 - Yabancı Yayınları
312 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Deniz analarının beyni ve kalbi olmayan bir canlı olduğunu biliyor muydunuz ? Ya her beş saniyede bir 23 insanı soktuklarını ? Ben de bilmiyordum kitabımızın ana karakteri Zu söyledi.
Kitabımız Zu’nun en yakın arkadaşının boğulması ve ölmesi ile başlıyor.Zu da bu boğulmanın neye bağlı olduğunu araştırarak denizanalarını keşfediyor.Aslında deniz analarını araştırması ve bu konuda takıntılı olmasının bir nedeni var.Arkadaşının ölümünü kabullenememesi ve ona veda etmek istemiyor oluşu.Kitabımızın genel konusu böyle.Sadece bu kadar mı ? Hayır tabiki.Kitabımızda iki çeşit anlatım var.Franny ölmeden önceki arkadaşlıkları (Nasıl tanıştıkları vb) ve Franny öldükten sonra onun ölümünü araştırdığı ve hayatında sürekli zorbalığa uğradığı bölümler.
Kitap hakkındaki düşüncelerime gelecek olursak ben çok beğendim.Kitabın akıcılığı olsun karakterleri olsun,geçtiği mekanlar ve özellikle ana karakteri Zu’yu sevdim.Ana karakter Zu sizin aklınızda yer edecek kadar değişik biri hatta tuhaf.Franny öldükten sonra konuşmaması,normal kızların yapmadığı şeyleri yapmaması hatta ucu bucu olmayan bir hayal dünyası var Zu’nun.
Özellikle kitapta sevdiğim bir kısım var.Zu ve Franny’nin arkadaşlıklarının anlatıldığı bölümler.Size şu kadar söyleyeyim siz anlayın.
İlkokulda hatta anasınıfında tanıştığımız bir arkadaşımız hepimizin olmuştur.Onunla sonsuza dek arkadaş olacağımızı düşünür,her gün onu biraz daha severiz.Hatta onun için herkesi karşımıza alabiliriz.Ancak ergenliğe girdiğimizde yani 13-14 yaşlarımızda farklılaşırız ve o artık bizim sevdiğimiz arkadaşımız değildir.Arkadaş sandığımız kişinin yeni arkadaşları vardır ve bizim yüzümüze bile bakmaz.Bu herkesin başına gelmiştir,şahsen benim geldi.
Kitapta sevdiğim bir diğer noktada Zu’nun ailesi oldu.Annesi ile babasının onu ne kadar sevdiğini görünce gözlerimin yaşarmasına engel olamadım.Abisinin deli doluluğunu da bir o kadar sevdim.Kısacası ben bu kitabı fazla fazla sevdim.

Eğer psikolojik dram okumayı seviyorsanız ve okyanus canlılarına ilginiz varsa bu kitabı kaçırmayın.Elinizdeki kitabı bırakın gidin bu kitabı alın.Bana teşekkür edeceksiniz. :)
312 syf.
·2 günde·Beğendi
Bu ay dikkat dağınıklığı yaşıyorum ve kitap okurken sıkılıyorum. O yüzden yazarın akıcı dili benim kurtarıcım oldu ve keyifle okudum. Öncelikle kitap bir oturuşta bitebilecek bir kitap. Ağır kitaplar okuduysanız ve nefes almak istiyorsanız bu kitabı okuyabilirsiniz.

* syf-22 Herkesin öyküsü başından sonuna kadar farklıdır. Bir süreliğine ikisi birmiş gibi gözükse bile kimsenin öyküsü aslında kimseninkiyle birlikte gitmez.

* syf-56 Dünya baş döndürücü bir hızla dönüyor.

* syf-68 Yetişkinler herkes gibidir, aslında gerçek düşüncenizi söylemenizi istemezler.

* syf-132 İnsanlar konuşmasalardı, bir şey söylediklerinde, söylemeyi seçtikleri şeyler önem kazanırdı.

* syf-143 Kendimi, senin beni az önce gördüğün gözle görüyorum. Bu dünyaya yakışmıyorum.

* syf-235 "Yaşama yeniden başlamamızı sağlayan şey vedalardır."

* syf-258 Sessizlik sesten fazlasını söyleyebilir, aynı şekilde bir kimsenin yokluğu, varlığından bile çok yer kaplayabilir.

* syf-278 Olanaksız bir şeyin, nasıl tek olasılığa dönüşebileceğini anlamıyordu.

Spoiler İçerirKitabımız geçmiş ve günümüz olarak ilerliyor.
Suzzy en yakın arkadaşı Franny'in ölüm haberini aldıktan sonra derin bir sessizliğe gömülür. Çok iyi bir yüzücü olan arkadaşının nasıl boğulduğunu bir türlü anlayamaz.
Bir gün okulla birlikte gittikleri akvaryum gezisinde denizanaları ile ilgili bir sürü bilgi edinir. Denizanalarının ne kadar tehlikeli ve ölümcül olduğunu, dünyada her bir dakikada denizanaları tarafından bir sürü insanın zehirlendiğini öğrenir ve araştırmalar yapmaya başlar. Sonunda arkadaşının katilinin denizanaları olduğu sonucuna varır. Tüm bu çabası hayatta bazı şeylerin durup dururken olmadığını kanıtlamak içindir...


Ben Suzzy'i ve bilime olan ilgisini çok sevdim. Değişik bir şeyler okumak isteyenler için tavsiyemdir.
Bu kitabı okuyan herkes bir süre denizanaları ile ilgili bilgi toplayacak sanırım... Ben araştırmaya başladım bile :)


Herkese keyifli okumalar diliyorum...
312 syf.
·6 günde·9/10
Bu kitap beklentimi çok güzel karşıladı. Çok sevdiğim ve bir o kadar da üzüldüğüm bir kitap oldu.

Suzy adındaki ana karakterimizin altıncı ve yedinci sınıfta yaşadıklarını okurken hep kendimi gördüm onda. Zorbalık, arkadaşlık ve bilimin içinde çok güzel anlatıldığı bir kitaptı.

İmkansız zannettiğimiz çoğu şey üzerinde çabalayarak onu mümkün hale getireceğimizi güzel anlatmıştı.

Hemen her şey “durup dururken olmaz.” Buna bağlı kalan bu karakterle gurur duydum ve bağlandım.

Herkesin okuyup ders çıkarması gereken bir kitap. İçinde bilimsel kaynaklara yer verilmiş olması ve denizanalarıyla ilgili birçok bilgi içermesi denizanalarına ilgi duymamı sağladı.

Bir çocuk kitabından fazlasıydı. Ve bu puanı kesinlikle hakketti.

9/10
312 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Hayalet kalp için söyleyebileceklerimden bir tanesi herkese hitap etmemesi. Bir çocuğun dilinden yazılmış, fazlasıyla dokunaklı ve anlamlı bir kitap. Ortaokulda hissettiğim o güzel duyguları, hüzünleri, hayal kırıklıklarını kısacası o zamanlara dair olan her şeyi tekrar yaşamamı ve hatırlamamı sağladı. Okurken çoğu zaman gözlerimin dolduğunu hissettim. Eğer bir yerlerde hala içinizdeki o çocuğu yaşatıyorsanız kitabın içine kolaylıkla girebilirsiniz. Tavsiye ederim .
312 syf.
·8 günde·8/10
"Tuhaftır ki sözsüz iletişim bazen sözlü iletişimden daha iyi olabilir. Sessizlik sesten fazlasını söyleyebilir, aynı şekilde bir kimsenin yokluğu, varlığından bile çok yer kaplayabilir."

Öncelikle kitabı çok sevdiğimi söylemeliyim. Çok sıcak ve tatlı bir hikayesi vardı. Konusu hoş ve yazarın dili çok akıcıydı. Çabucak biten bir kitap oldu. Kısacıkkitaptan bahsedecek olursam, Kitap, Suzy'nin yakın arkadaşını kaybetmesi ile başlıyor. Suzy kendince teoriler üretip arkadaşının nasıl öldüğünü bulmaya çalışıyor. Kitapta hem bu kısımları hem de Suzy ve arkadaşının geçmiş zamanda başından geçenleri, neler yaşadıklarını okuyoruz.

Dediğim gibi kitabın konusu çok hoş ve iç ısıtan bir türde. Ben kitabın dilini, içindeki hikayeyi ve baş karakterin olaylara yaklaşımını çok beğendim. İçerisinde çok güzel sözler vardı.
Onun dışında kitap tasarımı çok güzeldi. İç ve dış tasarımını çok beğendim.

Çok büyük beklenti ile başlamak çok doğru olmayacak. Beklentisiz bir şekilde okursanız daha çok beğeneceğiniz bir kitap olacağına eminim. Ben okurken çok beğeneceğimi düşünmemiştim. Büyük bir beklenti ile başlamadım. Ama sonunda kitabı beğendim. Sizlerde okumak isterseniz tavsiye ederim..
312 syf.
·7/10
Kitabı okuduktan sonra kesinlikle duygu karışıklığı yaşıyorsunuz.Ben kitabı ilk bitirdiğimde kitabı beğenip beğenmediğimi anlamamıştım.Ama kesinlikle şans verilmesi gerekiyor.
312 syf.
·8/10
İlk sayfalarda kitaba çok fazla anlam verememiştim. Gerçekten nasıl oluyor da o yaştaki bir kız yaşıtlarından bu kadar olgun diye düşünmüştüm. Zu en yakın(!) arkadaşını kaybediyor ve Zu'nun hayatında bir süreliğine yolculuğa çıkıyoruz. Yazar kitabı Zu'nun ağzından anlatıyor. Geçmişteki olaylarıysa Zu arkadaşına hitap ediyormuş gibi yazmış. Bence bu çok güzel. Kitabın sonlarına doğru hikaye yapboz parçaları gibi oturunca daha net anladım. Kitapta deniz anaları ve onları araştıran kişilerle ilgili verilmiş bilgiler tamamen gerçek. Bu kitabı okuduktan sonra bir süre deniz anaları hakkında ciddi bir araştırma yaptım. Yazarın kaleminin güçlü olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlığın önemini, sevgiyi tekrardan anlıyoruz. Okuduğunuza pişman olmayacağınız bir kitap...
312 syf.
·Beğendi·9/10
Hızlı okunan bir kitaptı. Çocuk bakış açısından yazdığı halde duguları çok. İyi geçirdi bana saki bir çozuk kalemi eline alıp bu kitabı yazmış sandım. Sonu resmen cuk oturmuştu ve çoğu şeyin gerçek olması harikaydı kitabı bitirim hemen araştırdım. Yazarın öbür kitabını okumak için sabırsızlanıyorum Ali Benjamin Hayalet Kalp
312 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
An itibariyle kitabı bitirmiş bulunmaktayım.

Kesinlikle favorilerime giren bi kitap oldu. Beklentimi karşıladığını düşünüyorum. İç ısıtan , tatlı , dostlukla ilgili , akıcı ve bence her yaştan okura hitap eden bi kitap okumak istiyorsanız gözüm kapalı tavsiye ederim.
Baş karakterimiz suzy'i o kadar sevdim ki...

Kitabın konusundan bahsetmek gerekirse;
Suzy yakın arkadaşı Franny'i bi boğulma kazasında kaybetmişti. Oysa suzy franny'nin çok iyi yüzdüğünü düşünüyordu. İşte bu yüzden suzy arkadaşının bir denizanası sokması vakası olduğunu düşünür ve denizanalarını hunharca araştırmaya başlar. Bazı şeyler durup dururken olamayacağını düşünür. Kendi dünyasında bu olayı kanıtlayacağına inanır ve kendini kenara çekip sessizleşmeye başlar.

Kitapta denizanalarıyla ilgili bilimsel bilgiler verilmişti. Bu beni hiç sıkmadı. Yeni şeyler öğrenmeyi sevdiğim için birazdan denizanalarını araştırmaya başlayacağım.

Keyifli okumalar...
312 syf.
·8/10
Karşımda Suzy var. Son 1buçuk yıldır konuşmadığı ama çok özlediği en yakın arkadaşının, çocukluk arkadaşının yüzerken boğulduğu haberini alması üzerine yaşadıkları ve bu yas ile nasıl başa çıktığını anlatıyor. Başta çerez kitap olarak görsem de aslında herkesin yas ile başa çıkabilme tarzının başka olduğunu gösteriyor ve beni cidden etkiliyor. Suzy'nin tarzı susmak... Mantıklı da geliyor açıkcası.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Benjamin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Ali Benjamin New York City’nin dışında, komşuların perili sandığı köhne, eski bir evde büyüdü. Çocukken sayısız saatlerini böcek ve kurbağa yakalayarak geçirdi. Hayalet Kalp, yazarın doğaya düşkünlüğünden doğmuştur.

HIV-pozitif genç Paige Rawl’ın anılarını anlattığı Positive’in, ayrıca Tim Howard’ın New York Times çoksatan kitaplarından olan The Keeper’ın ikinci yazarıdır. New England Science Writers derneğinin üyesidir. Massachusetts kırsalında kocası, iki çocuğu ve Mollie adlı, Avusturalya çoban köpeğiyle birlikte yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 10 okur beğendi.
  • 724 okur okudu.
  • 28 okur okuyor.
  • 363 okur okuyacak.
  • 12 okur yarım bıraktı.