Ali Benjamin

Ali Benjamin

Yazar
8.1/10
90 Kişi
·
156
Okunma
·
2
Beğeni
·
627
Gösterim
Adı:
Ali Benjamin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Ali Benjamin New York City’nin dışında, komşuların perili sandığı köhne, eski bir evde büyüdü. Çocukken sayısız saatlerini böcek ve kurbağa yakalayarak geçirdi. Hayalet Kalp, yazarın doğaya düşkünlüğünden doğmuştur.

HIV-pozitif genç Paige Rawl’ın anılarını anlattığı Positive’in, ayrıca Tim Howard’ın New York Times çoksatan kitaplarından olan The Keeper’ın ikinci yazarıdır. New England Science Writers derneğinin üyesidir. Massachusetts kırsalında kocası, iki çocuğu ve Mollie adlı, Avusturalya çoban köpeğiyle birlikte yaşamaktadır.
Bir şeyi çok iyi öğrendim: Bir insan yalnızca susarak görünmez olabilirmiş. Görünmeyi, insanın gözleriyle algıladığı bir şey sanırdım hep... Görünmek gözlerden çok kulaklara bağlıymış meğer.
Bazen bir şeylerin değişmesini öyle çok istersiniz ki her şeyin aynı kaldığı bir odada bulunmaya bile katlanamazsınız.
"Sessizlik sesten fazlasını söyleyebilir, aynı şekilde bir kimsenin yokluğu, varlığından bile çok yer kaplayabilir."
Önemsediğimiz insanlarla zaman geçirmek bize verilmiş bir armağandır. Eksik kalsa da. Birlikte geçirdiğimiz süre, bizim umduğumuz biçimde veya umduğumuz zamanda sonlanmasa da. Hatta terk edilsek bile.
Ali Benjamin
Sayfa 236 - Yabancı Yayınları
"Google size 100.000 yanıt getirebilir ama bir kütüphaneci aradığınız yanıtı getirir" // Neil Gaiman
Ali Benjamin
Sayfa 310 - Yabancı Yayınları
Aslında herkesin sandığı gibi konuşmayı reddediyor değildim. Yalnızca, gerekmedikçe dünyayı sözcüklerle doldurmamaya karar vermiştim.
Ali Benjamin
Sayfa 16 - Yabancı Yayınları
Tuhaftır ki sözsüz iletişim bazen sözlü iletişimden daha iyi olabilir.Sessizlik sesten fazlasını söyleyebilir, aynı şekilde bir kimsenin yokluğu, varlığından bile çok yer kaplayabilir.
Ali Benjamin
Sayfa 258 - Yabancı Yayınevi
Biraz çocuk kitabı tarzı fakat her insanın çocukluğunda kalbini kıran bir arkadaşı vardır. Ben bu kitabı okurken hep gözlerim doldu çünkü benden önce ergenliğe girince eğlence anlayışı sevdiği şeyler değiştiği için benden başkalarıylada arkadaş olan ilk göz ağrım kankamı kaybetmiştim. Sanırım hepimizin var böyle arkadaşları gerçekten bir solukta okudum kitabı bitirmedende başından kalkmadım beni fazlasıyla etkiledi
Hayalet kalp için söyleyebileceklerimden bir tanesi herkese hitap etmemesi. Bir çocuğun dilinden yazılmış, fazlasıyla dokunaklı ve anlamlı bir kitap. Ortaokulda hissettiğim o güzel duyguları, hüzünleri, hayal kırıklıklarını kısacası o zamanlara dair olan her şeyi tekrar yaşamamı ve hatırlamamı sağladı. Okurken çoğu zaman gözlerimin dolduğunu hissettim. Eğer bir yerlerde hala içinizdeki o çocuğu yaşatıyorsanız kitabın içine kolaylıkla girebilirsiniz. Tavsiye ederim .
İlk sayfalarda kitaba çok fazla anlam verememiştim. Gerçekten nasıl oluyor da o yaştaki bir kız yaşıtlarından bu kadar olgun diye düşünmüştüm. Zu en yakın(!) arkadaşını kaybediyor ve Zu'nun hayatında bir süreliğine yolculuğa çıkıyoruz. Yazar kitabı Zu'nun ağzından anlatıyor. Geçmişteki olaylarıysa Zu arkadaşına hitap ediyormuş gibi yazmış. Bence bu çok güzel. Kitabın sonlarına doğru hikaye yapboz parçaları gibi oturunca daha net anladım. Kitapta deniz anaları ve onları araştıran kişilerle ilgili verilmiş bilgiler tamamen gerçek. Bu kitabı okuduktan sonra bir süre deniz anaları hakkında ciddi bir araştırma yaptım. Yazarın kaleminin güçlü olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlığın önemini, sevgiyi tekrardan anlıyoruz. Okuduğunuza pişman olmayacağınız bir kitap...
Bazen okuduğumuz kitaptan almak istediğimiz kadar oluyor aldıklarımız! Bu kitap da o tür kitaplardan. Nereden baktığınıza bağlı kitabın size kazandıracakları. Saçının nasıl göründüğünü evrensel tehditlerden daha çok umursayan insanları uyandırmak açısından kitap faydalı olabilir diye düşünüyorum. Sunduğu bir çok şaşırtıcı bilgi de cabası. Daha güzel olabilirdi kitap ancak dilinin akıcılığı, sunduğu bilgiler ve farkındalık yaratma gayreti-dolayısıyla başarısı- yorum yapmam gerekliliğini hissetmeme sebebiyet verdi. Okuyunuz kaybınız olmaz!
Beni kitapta etkileyen kısımlar olay örgüsünden ziyade duygular. . Arkadaşının boğularak öldüğünü bir türlü kabullenemeyen Suzy okulla birlikte gittiği bir gezide deniz anaları hakkında değişik bilgiler öğrenir ve Franny'nin ölümünün deniz analarıyla bir ilgisi olduğunu düşünür. Kitapta deniz anaları başta olmak üzere hayvanlar alemine dair çok ilginç bilgiler var mesela bir karınca günde sadece 8 saat uyur, salyangoz ise 3 yıl uyuyabilirmis, bence bu bilgilerin verilmesi kitabı ilgi çekici yapıyor. Peki Franny'nin ölümünün deniz analarıyla gerçekten bir ilgisi var mı? Suzy bunu kanıtlamak için didinip duruyor kitap boyunca.
Yazarın akıcı üslubu ile çok hızlı ilerleyen bir kitap. Tavsiye ederim.
Reading slumptayım ve kitap alışverişimdeki 15 kitaptan 11 i gerilim olduğundan hiç gerilime elim gitmedi ve gerilim olmayan tatlı bir kitap beklentisiyle başladım ve laf arası büyük alışveriş yapmayın arkadaşlar çok kitap olunca insan sapıtıyor bir kitaptan 10 sayfa okuyup hadi diğeriini okuyayım diyor en iyisi yapacaksanız maksimum 7 hadi bilemedin 8 kitap almak :)) neyse kitap iyiydi frannyden nefret ediyorum şuan yanımda olsa cidden saçını yolardım ama suzyi üzmiyicem arkadaş olucam diye 10 takla atardım kitabı cidden suzy için okudum o olmasa bırakırdım herhalde ama vasat bir kitap değil sonunda keşke bir neticeye varsaydı bıktım böyle sonlardan ana karakter bişeyin peşinde koşuyor yapıcam diyorrr sonra bir parti eğlence bişe oluyo sonra böyle melankolik ve hüngür hüngür ağlanası bir sözle bırakıyor öğretici bir kitap hem çocukların psikolojisini hemde denizanaları hakkındabilgi dinebilirsiniz ayrıca kitabı birkaç saate bitirdim :) o denli akıcı yani
O kadar tatlı bir kitaptı ki... Bir kızın arkadaşını kaybettikten sonraki acısı, geriye dönük anılardan gördüğümüz değişen arkadaşlık ilişkisi, amaçlar ve çabalar, çokça bilgi...
Sanırım biraz buruk hissettiren bir kitap olduğunu söylemekle başlamalıyım incelememe. Böyle yazılan kitapları seviyorum ancak. Konusundan söz etmek gerekirse dışlanmış bir çocuğun içinde geçenleri okuyoruz. Bir arkadaşının ölümünden sonra konuşmayı kesen Suzzy okul gezisinde bir ipucu bulur; hayalet kalpler aslında göründükleri kadar masum değildirler ona göre. Bu evrende ne kadar küçük olduğumuzun ayrımına da varır tabi ki. Ancak konuşmayı kesmiş ve daha 7. sınıfta olan bir çocuk farkına vardığı bu ipucunu diğerleriyle nasıl paylaşacak? Önemsiz görünen şeylerin ne kadar tehlikeli sonuçlara sebep olduğunu nasıl açıklayacak?

Konusu gerçekten güzeldi ama bazı satırlarda bolca bilgi aktarımı yapmış yazar. Bu benim için hiç sıkıntı değildi ancak okuduklarımdan kurgu hariç pek bir şey hatırlamıyorum. Yine de akıcı olduğunu söylemem gerek -tabi ilk 100 sayfada olayların içine girmede sıkıntı yaşamadım değil ama yine de güzeldi-. Kafa dağıtacak bir kitaptı, fakat bir şey fark ettim; çocuklarımız kendi aralarında zorbalıklara maruz kalıyorlar. Biz yetişkinler olarak nasıl davranmamız gerekiyor hiçbir fikrim yok. Bu konu hakkında ne yapmalıyız?
Çabuk okunan, ama zor anlaşılan bir kitaptı. Nasıl anlatmam gerektiğini bile bilmiyorum. Ortaokula giden bir kızımız var ve arkadaşının ölümüyle bir daha konuşmaz. Kendini denizanalarının araştırmasına verir. Kısacası kitap, sadece denizanaları ile ilgili bilgi veriyor. Öğrendiğim bilgiler hariç başka da bir şey anlamadım zaten. Ama şu var denizanalarını gözümüzde çok hafife almışız haberiniz olsun.
Ortaokul hayatımızın en berbat dönemidir. O dönemde eğer doğruysanız yanlışların içinde ezilirsiniz ve geriye sadece yalnızlığınız ve herkesten farklı düşünen siz kalırsınız.
Okurken kendimden bir parça bulduğum romanlar benim en sevdiklerimdir. Suzy 7.sınıfa geçerken arkadaşı Franny'i kaybeder ve onun ölümünü kabullenemez. Bunun nedenlerini kendisi bulmaya çalışır ve cesaretiyle birçok şeyi başarmaya çalışır. 12 yaşındaki, arkadaşını çok seven bu kızın kendi başına yarattığı öykü bambaşkadır.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Benjamin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Ali Benjamin New York City’nin dışında, komşuların perili sandığı köhne, eski bir evde büyüdü. Çocukken sayısız saatlerini böcek ve kurbağa yakalayarak geçirdi. Hayalet Kalp, yazarın doğaya düşkünlüğünden doğmuştur.

HIV-pozitif genç Paige Rawl’ın anılarını anlattığı Positive’in, ayrıca Tim Howard’ın New York Times çoksatan kitaplarından olan The Keeper’ın ikinci yazarıdır. New England Science Writers derneğinin üyesidir. Massachusetts kırsalında kocası, iki çocuğu ve Mollie adlı, Avusturalya çoban köpeğiyle birlikte yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 2 okur beğendi.
  • 156 okur okudu.
  • 4 okur okuyor.
  • 59 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.