Ali Benjamin

Ali Benjamin

8.1/10
78 Kişi
·
135
Okunma
·
3
Beğeni
·
612
Gösterim
Adı:
Ali Benjamin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Ali Benjamin New York City’nin dışında, komşuların perili sandığı köhne, eski bir evde büyüdü. Çocukken sayısız saatlerini böcek ve kurbağa yakalayarak geçirdi. Hayalet Kalp, yazarın doğaya düşkünlüğünden doğmuştur.

HIV-pozitif genç Paige Rawl’ın anılarını anlattığı Positive’in, ayrıca Tim Howard’ın New York Times çoksatan kitaplarından olan The Keeper’ın ikinci yazarıdır. New England Science Writers derneğinin üyesidir. Massachusetts kırsalında kocası, iki çocuğu ve Mollie adlı, Avusturalya çoban köpeğiyle birlikte yaşamaktadır.
Bir şeyi çok iyi öğrendim: Bir insan yalnızca susarak görünmez olabilirmiş. Görünmeyi, insanın gözleriyle algıladığı bir şey sanırdım hep... Görünmek gözlerden çok kulaklara bağlıymış meğer.
Bazen bir şeylerin değişmesini öyle çok istersiniz ki her şeyin aynı kaldığı bir odada bulunmaya bile katlanamazsınız.
Sanki hem oradaydım hem de değildim. Sanki şimdiden bir hayalet olmuştum. Bir hayalet kalp.
"Sessizlik sesten fazlasını söyleyebilir, aynı şekilde bir kimsenin yokluğu, varlığından bile çok yer kaplayabilir."
Önemsediğimiz insanlarla zaman geçirmek bize verilmiş bir armağandır. Eksik kalsa da. Birlikte geçirdiğimiz süre, bizim umduğumuz biçimde veya umduğumuz zamanda sonlanmasa da. Hatta terk edilsek bile.
Ali Benjamin
Sayfa 236 - Yabancı Yayınları
"Google size 100.000 yanıt getirebilir ama bir kütüphaneci aradığınız yanıtı getirir" // Neil Gaiman
Ali Benjamin
Sayfa 310 - Yabancı Yayınları
Aslında herkesin sandığı gibi konuşmayı reddediyor değildim. Yalnızca, gerekmedikçe dünyayı sözcüklerle doldurmamaya karar vermiştim.
Ali Benjamin
Sayfa 16 - Yabancı Yayınları
Biraz çocuk kitabı tarzı fakat her insanın çocukluğunda kalbini kıran bir arkadaşı vardır. Ben bu kitabı okurken hep gözlerim doldu çünkü benden önce ergenliğe girince eğlence anlayışı sevdiği şeyler değiştiği için benden başkalarıylada arkadaş olan ilk göz ağrım kankamı kaybetmiştim. Sanırım hepimizin var böyle arkadaşları gerçekten bir solukta okudum kitabı bitirmedende başından kalkmadım beni fazlasıyla etkiledi
İlk sayfalarda kitaba çok fazla anlam verememiştim. Gerçekten nasıl oluyor da o yaştaki bir kız yaşıtlarından bu kadar olgun diye düşünmüştüm. Zu en yakın(!) arkadaşını kaybediyor ve Zu'nun hayatında bir süreliğine yolculuğa çıkıyoruz. Yazar kitabı Zu'nun ağzından anlatıyor. Geçmişteki olaylarıysa Zu arkadaşına hitap ediyormuş gibi yazmış. Bence bu çok güzel. Kitabın sonlarına doğru hikaye yapboz parçaları gibi oturunca daha net anladım. Kitapta deniz anaları ve onları araştıran kişilerle ilgili verilmiş bilgiler tamamen gerçek. Bu kitabı okuduktan sonra bir süre deniz anaları hakkında ciddi bir araştırma yaptım. Yazarın kaleminin güçlü olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlığın önemini, sevgiyi tekrardan anlıyoruz. Okuduğunuza pişman olmayacağınız bir kitap...
Bazen okuduğumuz kitaptan almak istediğimiz kadar oluyor aldıklarımız! Bu kitap da o tür kitaplardan. Nereden baktığınıza bağlı kitabın size kazandıracakları. Saçının nasıl göründüğünü evrensel tehditlerden daha çok umursayan insanları uyandırmak açısından kitap faydalı olabilir diye düşünüyorum. Sunduğu bir çok şaşırtıcı bilgi de cabası. Daha güzel olabilirdi kitap ancak dilinin akıcılığı, sunduğu bilgiler ve farkındalık yaratma gayreti-dolayısıyla başarısı- yorum yapmam gerekliliğini hissetmeme sebebiyet verdi. Okuyunuz kaybınız olmaz!
Beni kitapta etkileyen kısımlar olay örgüsünden ziyade duygular. . Arkadaşının boğularak öldüğünü bir türlü kabullenemeyen Suzy okulla birlikte gittiği bir gezide deniz anaları hakkında değişik bilgiler öğrenir ve Franny'nin ölümünün deniz analarıyla bir ilgisi olduğunu düşünür. Kitapta deniz anaları başta olmak üzere hayvanlar alemine dair çok ilginç bilgiler var mesela bir karınca günde sadece 8 saat uyur, salyangoz ise 3 yıl uyuyabilirmis, bence bu bilgilerin verilmesi kitabı ilgi çekici yapıyor. Peki Franny'nin ölümünün deniz analarıyla gerçekten bir ilgisi var mı? Suzy bunu kanıtlamak için didinip duruyor kitap boyunca.
Yazarın akıcı üslubu ile çok hızlı ilerleyen bir kitap. Tavsiye ederim.
Reading slumptayım ve kitap alışverişimdeki 15 kitaptan 11 i gerilim olduğundan hiç gerilime elim gitmedi ve gerilim olmayan tatlı bir kitap beklentisiyle başladım ve laf arası büyük alışveriş yapmayın arkadaşlar çok kitap olunca insan sapıtıyor bir kitaptan 10 sayfa okuyup hadi diğeriini okuyayım diyor en iyisi yapacaksanız maksimum 7 hadi bilemedin 8 kitap almak :)) neyse kitap iyiydi frannyden nefret ediyorum şuan yanımda olsa cidden saçını yolardım ama suzyi üzmiyicem arkadaş olucam diye 10 takla atardım kitabı cidden suzy için okudum o olmasa bırakırdım herhalde ama vasat bir kitap değil sonunda keşke bir neticeye varsaydı bıktım böyle sonlardan ana karakter bişeyin peşinde koşuyor yapıcam diyorrr sonra bir parti eğlence bişe oluyo sonra böyle melankolik ve hüngür hüngür ağlanası bir sözle bırakıyor öğretici bir kitap hem çocukların psikolojisini hemde denizanaları hakkındabilgi dinebilirsiniz ayrıca kitabı birkaç saate bitirdim :) o denli akıcı yani
O kadar tatlı bir kitaptı ki... Bir kızın arkadaşını kaybettikten sonraki acısı, geriye dönük anılardan gördüğümüz değişen arkadaşlık ilişkisi, amaçlar ve çabalar, çokça bilgi...
Sanırım biraz buruk hissettiren bir kitap olduğunu söylemekle başlamalıyım incelememe. Böyle yazılan kitapları seviyorum ancak. Konusundan söz etmek gerekirse dışlanmış bir çocuğun içinde geçenleri okuyoruz. Bir arkadaşının ölümünden sonra konuşmayı kesen Suzzy okul gezisinde bir ipucu bulur; hayalet kalpler aslında göründükleri kadar masum değildirler ona göre. Bu evrende ne kadar küçük olduğumuzun ayrımına da varır tabi ki. Ancak konuşmayı kesmiş ve daha 7. sınıfta olan bir çocuk farkına vardığı bu ipucunu diğerleriyle nasıl paylaşacak? Önemsiz görünen şeylerin ne kadar tehlikeli sonuçlara sebep olduğunu nasıl açıklayacak?

Konusu gerçekten güzeldi ama bazı satırlarda bolca bilgi aktarımı yapmış yazar. Bu benim için hiç sıkıntı değildi ancak okuduklarımdan kurgu hariç pek bir şey hatırlamıyorum. Yine de akıcı olduğunu söylemem gerek -tabi ilk 100 sayfada olayların içine girmede sıkıntı yaşamadım değil ama yine de güzeldi-. Kafa dağıtacak bir kitaptı, fakat bir şey fark ettim; çocuklarımız kendi aralarında zorbalıklara maruz kalıyorlar. Biz yetişkinler olarak nasıl davranmamız gerekiyor hiçbir fikrim yok. Bu konu hakkında ne yapmalıyız?
Hayalet Kalp • Alı Benjamin
Çok akıcı bir kitaptı bu. Eğlenceliydi, bilgirendiriciydi. Ana karakter 13 yaşında olduğu için düşünceleri çok masumdu. Aşk olmasa da ben ship yaptım. Manyağım ben. Arkadaşlık bağları çok güçlüydü. dosluktan yola çıkarak yazılmış harika bir kitap. Denizanaları hakkında çok bilgi edindim. Akıcıydı ve rs için süper bir kitap. 1 günde bitirdim. Çok hoşuma gitmesinin bir güzel sebebi de aynı yaşta olmasıydı. Öğretmenler, düşününenler çok duygulandırıcıydı. Geçmiş zaman anlatılan yerlerde gözlerim doldu kötü oldum yaa.
Her neyse puanım kesinlikle 5/5
@yabanciyayinlari
Kitap benim için muhteşemdi. Her dostluğun mükemmel olmayacağını, ne kadar öyle görünse de bir gün bozulabilecegini gösteriyordu. Açıkçası ben baş rolü çok sevdim. (Biraz da kendime benzettim desem yalan olmaz.) Ayrıca kitapta denizanaları hakkında çok fazla bilgi bulunuyordu. Ve baya ilgimi çektiler. Hatta birazdan bilgisayarın başına oturup denizanalarını araştırmayı düşünüyorum.

Yazarın dili de hoşuma gitti açıkçası. Gerçekten hafif ve akıcı bir dili vardı.

Not: Şu an kitabı gerçekten deli gibi beğenip, "Bu kitap kesinlikle 2017 favorilerime girdi!" dememe rağmen buraya yazacak hiç bir şey bulamıyorum. Size diyeceğim tek şey şu:

Bu kitabı okuyun. Kesinlikle ilk elinize geçtiği anda alın ve okuyun. Zaten çok kalın olmadığı ve akıcı olduğu için bir oturuşta bitebilecek bir kitap. Hele ki yaz tatilindeyken ve okumak için bol bol fırsat varken asla ertelemeyin. Benden bu kadar. Herkese iyi okumalar!
Ali Benjamin - Hayalet Kalp
Sayfa sayısı:312
Tür:Roman
▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
Suzy kendini, her şeye yabancı hissediyordu. Çünkü tek yakın arkadaşı Franny'yi bir kazada kaybetmişti. Franny boğulmuştu ve Suzy'nin kötü biten arkadaşlıklarını telafi etmek için başka bir şansı olmayacaktı. Suzy, bu trajedinin sebebinin nadir gerçekleşen bir denizanası sokması vakası olduğuna ve bazı şeylerin durup dururken olamayacağına ikna olmuştu. Bunun üzerine hayal dünyasında sessiz bir inzivaya çekilerek teorisini kanıtlamak için bir plan hazırlamıştı.

Bu plan Suzy'nin o güne kadar beslediği tüm korkularından sıyrılmasını ve önüne çıkan tüm engellere karşı koymasını sağlayacaktı. Önünde denizanalarıyla, evrene dair mucizelerle, yeni arkadaşlıklarla ve umutla dolu, kalpleri sızlatacak kadar içten bir yolculuk vardı.

Hayatı, ölümü ve evrenin hayret verici harikalarını… ve hemen yanı başınızdaki sevgi ve umut olasılıklarını fark etmek sandığımız kadar kolay olmayabilir mi?
▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫▫
Bu aralar okuduğum en iyi kitaptı diyebilirim öncelikle, bildiğim bilgileri tazelememe yardımcı olduğu için ve yenilerini öğrettiği için. İşte bu tarz kitaplara bayılıyorum, dedikodu gibi hissettirmeyen, içinden bir şeyler alıp ilerde bir muhabbette kullanabileceğim bilgiler içeren kitaplara.

Kitapta Suzy, arkadaşını kaybediyor, alelade bir boğulma belki ancak o yaşta ve aklı pırıl pırıl bir çocuk bunu öylece kabul edemeyeceği için kendince bir sebep buluyor ve bunun peşinden koşuyor. Bu sebep Denizanaları. Zombi Karıncalar'dan tutun da, Ölümsüz Denizanalarına kadar ufacık tadımlık bilgiler serpiştirmiş yazar kitaba, çok güzeldi. Çocukluğun acımasızlığı, yalnızlık hissi, birini kaybedişin beyine dalga dalga yavaşça ulaşması hepsini hissederek, hatırlayarak okudum. Bazı yorumlarda Suzy'nin yaşına göre çok fazla bilmiş davrandığını yazmışlardı, bana göre Suzy'nin konuşmaları okumayı söktüğünden beri Bilim Çocuk okuyan bir çocukla eşitti. Bir de Suzy ve abisi Aaron'un Rocco ile olan ilişkisinden yakınmışlar o yaşta bir çocuk bunu normal karşılamamalı diye. Bu tamamen yetiştirme tarzıyla alakalı eğer biz de eşcinselliğin normal olduğunu kavrayabilmiş olarak yetişseydik bu bize normal gelecekti. Teen Wolf'u veya o tarz dizileri izleyen 12-13 yaşında çocuklar var o dizide bunu normal karşılayabiliyorlar ama kitapta karşılayamamışlar. Bu homofobikliktir.
Boşverin, iki üç kere adları geçiyor zaten kitap dolu doluydu, o onu öpmüş, o ona sarılmış hop bitti değildi, fırsatınız varsa bulun okuyun tavsiyemdir.

#book #books #bookstagram #bookish #bookie #booking #kitap #read #hayaletkalp #alibenjamin #yabancıyayınları #denizanası

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Benjamin
Unvan:
Amerikalı Yazar
Doğum:
Amerika Birleşik Devletleri
Ali Benjamin New York City’nin dışında, komşuların perili sandığı köhne, eski bir evde büyüdü. Çocukken sayısız saatlerini böcek ve kurbağa yakalayarak geçirdi. Hayalet Kalp, yazarın doğaya düşkünlüğünden doğmuştur.

HIV-pozitif genç Paige Rawl’ın anılarını anlattığı Positive’in, ayrıca Tim Howard’ın New York Times çoksatan kitaplarından olan The Keeper’ın ikinci yazarıdır. New England Science Writers derneğinin üyesidir. Massachusetts kırsalında kocası, iki çocuğu ve Mollie adlı, Avusturalya çoban köpeğiyle birlikte yaşamaktadır.

Yazar istatistikleri

  • 3 okur beğendi.
  • 135 okur okudu.
  • 3 okur okuyor.
  • 44 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.