Ali Hanbay

Ali Hanbay

Yazar
8.5/10
2 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
303
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
456 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10
Kesinlikle Okumaya Değer...

Roman, tuhaf başlangıcı, üç anlatıcılı (I,II ve III. Tekil şahıslar!) dili, Malatya'da geçmesi, Hurufilik gibi en mistik inançlardan birini merkezine alması ve derin dini ve psikolojik yapısı ve çok katmanlı, karmaşık anlatımıyla hiç şüphesiz edebiyatımızın en şaşırtıcı örnekleri arasına girmeye namzet, benden söylemesi.
Aslında böyle bir kitabı bir iki paragrafla özetlemek pek mümkün değil. Çünkü nerdeyse her karakterin söyleyecek bir sözü, ortalığı bulandıracak bir eylemi, kafa karıştıracak bir hikayesi var. Romanda gerçek ile kurmacanın bu denli iyi harmanlanmış olması hakikaten dikkat çekici. Kitap bir ütopya hatta bir kara ütopya örneği de sayılabilir sanırım. İyi bir kitap, okuru zorluyor, bilinmezlik labirentlerinde dolaştırıyor ve garip sorular sorduruyorsa güzeldir değil mi? Bu kitabı okuyan biri, Marut adlı karakterin sorduğu "Ben kimim?" sorusunun peşine düşecek, tıpkı karakterlerin yaptığı gibi aynalarda kendini arayacak, şaşıracak, üzülecek ve bir bilinmezlikte girdaplar, sarmallar içinde kaybolup gidecektir.
Kitabın arkasında da yazdığı gibi, sürekli yağan kar, gece yarıları sokaklara çıkıp köpekleri öldüren bir tarikatın müritleri, şehre korku salan gri bir köpek hayaleti, Mehdi olduğuna inanılan ve hakikati harflerde arayan gizem dolu bir rüya yorumcusu, iki lanetli ve aşık melek, mutsuzluk, yalnızlık ve umut, hayal kırıklıkları, tebdile girenlerin anlattıkları tebdil-i kıyafet hikayeleri, Benzerler ve kitabın isminden de anlaşılacağı üzere dinmek bilmeyen bir arayış ve sıra dışı bir son veya sonsuzluk, romanın tuhaf temaları arasında...
Bu roman bence postmodern edebiyatın kayda değer örneklerinden biri. Bir kitap için hele de bir ilk roman için bu cümleleri çok mu iddialı buldunuz; öyleyse okuyun, kararı siz verin, derim. Kitabın arkasında yazan o "iddialı" okurlardan biri olduğum için yazarın da kaybolduğu o labirentlerde gri hayalete yakalanmadan yolumu zor da olsa bulabildim ben. İşiniz hiç kolay değil ona göre. İşaretlere dikkat edin ve gördüğünüz her aynada yüzünüzü okumaya, sırları çözmeye çalışın ki yolu bulabilesiniz. Şimdiden kolay gelsin... Yalnız karakterlerin birden fazla isminin olmasının ve bazı ara sözlerle bazı uzun cümlelerin biraz can sıktığını da belirteyim.
456 syf.
·10 günde·Beğendi·8/10
Okurken ilginç ruh haline bürünüp aynı zamanda da kafa karıştıran tuhaf bir kitap. Daha önce böyle manyak bir kitap okumuş olamazsınız. Nasıl bir kitap bu? İçinde kayboldum hakkaten. Labirent dolu vallahi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Hanbay
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.