Ali Haydar Taner

Ali Haydar Taner

Çevirmen
9.1/10
96 Kişi
·
Okunma
·
0
Beğeni
·
37
Gösterim
Adı:
Ali Haydar Taner
Unvan:
Türk Eğitimci, Yazar ve Çevirmen
Doğum:
Bulgaristan, 1883
Ölüm:
30 Aralık 1956
Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye’de eğitim alanında etkin rol oynamış bir eğitimcidir. Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu'nun hazırlanması, orta okul ve liselerin üçer yıllık ayrı birer bölüm hâline getirilmesi, öğretmen okullarının düzenlenmesi, ilkokul öğretim programlarının geliştirilmesi, Talim ve Terbiye Dairesinin kurulması katkıda bulunduğu konulardan bazılarıdır.
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tıpkı gökyüzünde varolduğuna inandığımız cennet gibi yeryüzünü de cennete dönüştürmek mümkün. Beyaz Zambaklar Ülkesinde eseri bunun mümkün olduğunun ispatı.
Kitapta Finlandiya'nın uygarlık seviyesini nasıl yakalamakta olduğunu, Snelman'ın yüksek ilham kaynağı konuşmalarının en uyuşuk ve durgun akılları uyandırıp kalpleri ateşlemesi, bir halkın uyanışı için liderlere ihtiyacımız olmadığını halkın kendine yetebileceğini, milli iradeyi ve milli uyanışı ancak kendi toplumunun başarabileceği ve sorunlardan kaçınmak yerine onların üzerine gidip elbirliğiyle çözümlenebileceği oldukça sade, akıcı ve anlaşılır örneklerle anlatılmaktadır.
Beyaz Zambaklar Ülkesinde, kesinlikle her kesimden insanın defalarca okuması gereken bir eser olarak görülmelidir...
208 syf.
·Beğendi·10/10
Beyaz Zambaklar Ülkesi kitabı her kesimden her eğitim seviyesindeki insanın okuması gereken bir kitap. Çocuktan başlayıp toplumun en üst yapılanması olan devlete kadar; çocuğun, ailenin, devletin nasıl gelişeceğini nasıl refaha ulaşacağını anlatan bir başucu eser. Atatürk tarafından Türkçe'ye tercüme ettirilen bu eser bugünlerde çok aradığımız toplumsal huzur ve mutluluğa ulaşmak için ilkokullardan itibaren öğrencilere tekrar tekrar okutulması gereken bir kitap. Kesinlikle okuduktan sonra pişman olunmayacak bir eser.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Arkadaşlar gerçekten bugün başlayıp hiç sıkılmadan okuduğum ilk kitaptır.
İsveçlerin himayesinden Rusya himayesine girmeden 1917'ye kadar bağımsız olmayan Finler diğer ülkelerden çok geri kalan bir millettir ta ki Snelman gibi pek nadir gelen aydınla değişmiştir Fin halkı

Suomi halkının ne kadar bataklıkta olduğunu gören Snelman bu olaydan rahatsızlık duyar ve şu karara varır gencinden yaşlısına herkese nasıl çalışmak gerektiğini çocuklatan nasıl sağlıklı olabileceği ve mutlu bir aile nasıl olur gibi... konuları oranın aydınlarına diyerek bu konuları öğretir.Karşısına çıkan herkesle sohbet eder kitap,nasihat gibi öğütler veren snelman halkı aydınlatır.
Sonra karokenin hikayesinden tutunda,reçel kralı,kundura kralı ve tabikide kahramın doktorun hikayesini anlatan bir kitaptır.
Bu hikqyeleri siz okuyuncada etkileneceğinize eminim

Neyse fazla konuştuk ama kitap hakkımda sizinle paylaşmasam içimde kalırdı doğrusu keyifli okumalar:):)
136 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Uzaklarda, soğuk diyarlardan biri, İsveç ve Rusya egemenliğinde zayıflamış, birliğini ve dirliğini kaybetmiş bir toplumun öyküsü, Suomilerin yani Finlerin ibretlik hikayesi. Şimdi eğitim sisteminin başarılarını gıpta ile andığımız, bu millet bu aşamaya sancısız ve birdenbire mi geldi acaba? Snelmanlar, Jarvinenler bir milleti nasıl bilinçlendirip kalkindirdilar, batakliklarla dolu bir ülke nasıl Beyaz Zambaklar Ülkesi haline getirildi, ülkelerin topraklarının genişlemesi mi halkın yüceltilmesi mi daha mühimdir sorularının cevabını Grigory Petrov'un bu güzel eserinde bulacaksınız.
136 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Kitap Finlandiya'nin nasıl bugünlere geldiğini halkın kendini kendinden güç alarak nasıl ayağa kalktığını anlatıyor. Yaklaşık yüz yıl öncesinin bizim şu anki halimize benzemesi gerçekten insanın canını sıkıyor ancak bu halimizi düzelmesi için izlenmesi gereken yolu ayrıntılarıyla anlatıyor. Hatta kitapta bazi yerler bana Köy Enstitülerini anımsattı. Belki de bu kitaptan örnek alınarak yapılan bir girişimdir ki bence onların kapatılması en büyük hatalardan biridir. Kitaba dönersek Atatürk'ün tavsiye ettiği bu kitap okullarda zorunlu okutulmalı diye düşünüyorum.
136 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
Bir ülke nasıl ayağa kalkar? Ne olursa ülke ülke olmaktan çıkar? Ülkemizi yüceltmek için gençlere neler düşüyor? Ümitsiz durumdan herkese umut saçan bir ülke haline nasıl gelinir? sorularına yanıt veren, insanları düşünceye sevk eden, sorgulatan harika bir kitap. Okuyun, okutun !
149 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Kültürü baltalanmış,erozyona uğratılmış olan bir devletin asimile olmamak ve büyük devletlerin sömürüsünden kurtulmak için ilk adım attığı alanları ve bunu nerden başlanılacağını ve nasıl uygulanacağını anlatan kısa ama müthiş bir eser.
Kesinle okunması gereken bir kitap.
149 syf.
·6 günde·Puan vermedi
Beyaz Zambaklar Ülkesinde’yi okumak için niye bu kadar geç kaldım bilmiyorum. Halbuki bir öğretmen olarak çok daha öncesinde kesişmeliydi yollarımız. Lakin kısmet şimdiyeymiş.
Malum Beyaz Zambaklar Ülkesinde 1928 yılında Atatürk tarafından tercüme ettirilip, eğitim müfredatına dahil edilmiş. Kitabı okuyunca Atatürk’ün bu kitaba neden bu denli değer atfettiği hemen idrak ediliyor. Zira kitap bir toplumun en dipten muasır bir medeniyet seviyesine nasıl çıkabileceğinin yaşanmış bir örneğini baz alarak anlatıyor. Fin halkının sömürülerle geçmiş yaşantılarını sayılı aydınlar vesilesiyle sağlam temeller ve güçlü adımlarla inşa edişleri tüm insanlığa örnek olacak cinsten. Aydınlara yüklediği anlam ve toplumda vesile oldukları olumlu değişiklikler, Yakup Kadri’nin Yaban’ında aydınlara yönelttiği eleştirinin ne kadar yerinde olduğunu ispatlıyor.
Başta eğitimcilerin ve de ideali olan yada ideal oluşturmak isteyen tüm gençlerin okumasını salık verir, iyi okumalar dilerim...
224 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Harika bir tarif kitabı adeta. Aydın kesimin bir ülkenin yükselişinde nasıl zincirleme müthiş bir etki yaratabileceğinin kanıtını sunmaktadır. Kitap üzerine keyifli bir sohbet ve inceleme videosu için tavsiye ederim buyrun :)

https://youtu.be/H8bvWdfPehA
149 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Yazar gerçektende ortaya iyi bir eser sermiş.
Bir insanın ülkesinin kalkınması gelişmesi için verdiği mücadeleyi ormandan bataklıktan çıkan uygarlık finlandiya. Mükemmel bir hhikaye

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Haydar Taner
Unvan:
Türk Eğitimci, Yazar ve Çevirmen
Doğum:
Bulgaristan, 1883
Ölüm:
30 Aralık 1956
Cumhuriyetin ilanından sonra Türkiye’de eğitim alanında etkin rol oynamış bir eğitimcidir. Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu'nun hazırlanması, orta okul ve liselerin üçer yıllık ayrı birer bölüm hâline getirilmesi, öğretmen okullarının düzenlenmesi, ilkokul öğretim programlarının geliştirilmesi, Talim ve Terbiye Dairesinin kurulması katkıda bulunduğu konulardan bazılarıdır.