Ali Karataş

Ali Karataş

Yazar
10.0/10
3 Kişi
·
5
Okunma
·
0
Beğeni
·
139
Gösterim
Adı:
Ali Karataş
Unvan:
Türk Yazar
direniş en başta birlik beraberlik kazandırdı bize, en başta bu. sosyal haklarımızı kazandırdı. insan olduğumuzu anladık. ne bileyim insanca yaşamayı öğrendik. pazar mazar çalışırdık önceleri. saati zamanı yoktu. hal kalmazdı bizde. mesai alamazdık. grevden sonra insan olduğumuzu anladık kısaca.
Ali Karataş
Sayfa 178 - evrensel basım yayın
işçi arkadaşlar, işçilerin neden bu kadar yoğun sömürüye maruz kaldıklarını merak ettiklerini söylüyorlardı. biz de bunun yaşadığımız ekonomik sistemden kapitalizmden olduğunu söylüyorduk. işçiler emek güçlerini patronlara, sermayedarlara satmaktaydı; ama patronların yani kapitalistlerin fabrikaların mülkiyetine sahip oldukları için, işçilerin ortaya çıkardığı bütün değerlere el koyabildiklerini belirtiyorduk.
toplumun iki temel sınıfa bölündüğünü, bir yanda emeğini satan ve var olan her şeyi üreten işçiler, öbür tarafta emeğe el koyan fabrika sahipleri olduğunu söylüyorduk.
Ali Karataş
Sayfa 137 - evrensel basım yayın
mesela ramazan ve kurban bayramlarından önce verilen bir bayram harçlığı vardır.
*
işyerinde, patrona bayram parası sorduğumuzda aynen şunu söylerdi:
"bizim böyle bir sözleşmemiz yoktur. illa bunu vereceğiz diye bir kural da yoktur. bu bizim zekatımızdır."
*
yani aslında biz dokuma işçisinin en temel hakkı olan bayram ikramiyesi bile, patronlarca zekat niteliğinde verilmiştir. ama aldıkları ücret kendilerine yetmediğinden, bu almış oldukları bayram harçlığı bile işçileri mutlu ederdi. bayram öncesi evlerine giderken ceplerinde en azındandan haftalığın dışında bir miktar para var diye sevinirlerdi.
Ali Karataş
Sayfa 36 - evrensel basım yayın
ayağımda ayakkabı falan kalmamıştı. üzerimdeki elbise parçalanmıştı. sanki dersin köpek parçalamış. sonra arkadaşlar benim bu durumumu gördü:
"kim seni bu hale getirdi?" diye sordular.
"ben ne bileyim. hepsi birbirine benziyor." dedim.
Ali Karataş
Sayfa 54 - evrensel basım yayın
328 syf.
·3 günde·10/10
Kitap, Antep-Ünaldı dokuma işçilerinin; sigorta, yıllık izin, 8 saatlik vardiya, iş kıyafeti, çalışma koşullarının iyileştirilmesi gibi nedenlerden dolayı 96'da yaptıkları grevi anlatıyor.
Tabii 96'dan önce de ufak çaplı direnişleri olmuş işçilerin, biraz zam alabilmişlerse de söz verilen sigorta asla yapılmamış.
En sonunda, birkaç partili işçi diğer işçileri de örgütlüyor, hatta sendika gibi işleyen bir dernek bile kuruyorlar. Bu dernekte diğer işçilere de aslında sahip oldukları haklardan bahsediliyor.
Greve katılan işçilerin ağzından dinlediğimiz bu direnişin perde arkası, Türkiye işçi sınıfının birleştiğinde neler başarabildiklerini bize anlatıyor. Oldukça güzel de bir anlatımı vardı, su gibi gidiyor. Muhakkak okunmalı. Kitabı bana veren erkek arkadaşıma da teşekkürlerimi sunuyorum :)

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Karataş
Unvan:
Türk Yazar

Yazar istatistikleri

  • 5 okur okudu.
  • 3 okur okuyacak.