Ali Rıza Kaşeli

Ali Rıza Kaşeli

DerleyenÇevirmen
10.0/10
6 Kişi
·
17
Okunma
·
0
Beğeni
·
22
Gösterim
Adı:
Ali Rıza Kaşeli
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
782 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Geçtiğimiz haftalarda vefat eden çok kıymetli Hüseyin Yelek Hocam bir sohbetinde bu kitaptan bir hikaye anlattı. Sonra "bu kitabın Arapçası var bende bilmiyorum tercüme edildi mi "dedi. Hemen inernette araştırdım. Baktım kitap tercüme edilmiş. Hem kendime hem de Hüseyin Yelek Hocama ve birkaç arkadaşa sipariş verdim. Çok harika bir kitap. Okuduktan sonra tekrar okumak istiyorsun. Öğüt almak isteyenlere gönülden ders ve nasihat veriyor. Beğendim tavsiye ederim
782 syf.
·Beğendi·10/10
imam yafii'nin (1298-1367) 500 farklı menkıbeyi derlediği güzel kitabı.

kitap zaten çok kalın olmakla birlikte sağolsun yayınevi de kütük gibi yapmaktan geri kalmamış. resimde göreceğiniz gibi her sayfanın kenarına aynı resmi koymuşlar. ölçtüm. 780 sayfalık kitabın %20'si ediyor.

bu yüzden bir ay boyunca her gün metrobüste taşıyıp durmaktan kollarıma ağrılar girdi. bu da sadece metrobüste okuyarak bitirdiğim kitaplardan biri oldu tabi.

gelelim içeriğine. içindeki hikayeler klasik menkıbe kaynaklarından alınmış. kimi zaman hikayeler kısmen kısaltılmış.

okuduktan sonra menkıbelere doymuş oluyorsunuz. okumayı sevmeyenler ibretlik hikaye niyetine okuyabilir. pek çok hikaye bir sayfadan bile az.

müslüman kul Allah dostlarını sever. sevmelidir de. onların hikayelerini okudukça da bu sevgisi artar. nitekim bunu alimler de söylüyor. zaten kitabın yazılış amacı da buymuş.

konu evliyalar olunca haliyle kerametler öne çıkıyor. kitabın hemen her yerinde hikmetler ve kerametler anlatılmakta. tabi bu konuya bakış açımızın nasıl olması gerektiği de öğretiliyor.

hikayelerin birinde derecesini yükseltmemiş bir kul azarlanıyordu. yani bir mümin nasıl olur da derecesini yükseltmesine mani olan, geçici dünya hayatına dalar! nasıl olur da keramete eremez! bu hikayeden sonra ben de kendime kızdım. size de kızdım tabi!

tabii ki kul keramet için değil Allah rızası için çalışmalıdır. hatta evliyalık yolunda ilerlemek için mağaraya kapanıp sadece ibadet eden bir arkadaş grubunu, keramet ehlinden bir zat bu konuda uyarmış ve onlar da bu hatalarından dönmüşlerdir.

hemen her hikayede anlatılmak istenen şey, insanın kendi nefsinin ve dünyanın peşinde gitmemesi, sadece Allah'ın rızası için çalışması gerektiğidir. zaten bunu yapınca derece kendiliğinden artar ve kerametler de kendiliğinden gelir. kaldı ki evliyalar kendi kerametlerini hakir görmüşler, buna tenezzül bile etmemişlerdir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Ali Rıza Kaşeli

Yazar istatistikleri

  • 17 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 7 okur okuyacak.