1000Kitap Logosu
Alice Oseman
Alice Oseman
Alice Oseman

Alice Oseman

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
8.8
826 Kişi
1.456
Okunma
14
Beğeni
975
Gösterim
Unvan
Yazar
Doğum
Kent, İngiltere, 1994
Silas
Kalp Çarpıntısı'nı inceledi.
288 syf.
·
1 günde
Kalplerimiz Yalnızca Sevgi ile Çarpsın!
Bu aralar yükselişte olan Kalp Çarpıntısı’nı ben de okumuştum ve son olan olaylar nedeniyle inceleme yazma gereği duydum. (Sırf baş karakterlerin cinsel tercihleri nedeniyle birçok yerde satıştan kaldırıldığı söyleniyor.) Elbette incelemeyi yazmadan önce diğer yorumları okudum. Yapılan eleştirilerin neredeyse hepsi birbirine benziyordu. Tek tek hepsini ele alamam ama bu konu hakkında kendi düşüncelerimi belirtebilirim. (Yakında bu hakkımı da elimden alacaklar gibi hissediyorum. Hadi hayırlısı…) Öncelikle bu kitap bir ‘çizgi roman’. Doğal olarak sayfaların çoğu çizimler, boşluklar ve o çizimleri anlaşılır kılan az sayıda cümle ile dolu. Bu yüzden de bu kitabı 30 dakikadan daha uzun bir sürede okuyan varsa şaşırırım. Çizgi romanların olayı hızlı ve kolay tüketilebilmeleri değil mi zaten? Bu kolaylık daha fazla mürekkebe ve sayfaya ihtiyaç duyduğu için fiyatı biraz tuzlu. Bunların hepsi olağan şeyler, bu noktalardan eleştirilmesi bana garip geldi. Kurgusunu eleştirmeden önce bir şeyi açıklığa kavuşturalım. Aşk aşktır. NOKTA. Bir başkasının tercihlerini, suç teşkil etmediği sürece, sohbetlerimin konusu haline getirmem. BL veya gay çiftin aşk hikayesi gibi etiketlerin kullanımına ise gıcık oluyorum. Bir kadın ve erkeğin ilişkisini anlatan kitapları tanımlarken BG ya da hetero bir aşk hikayesi denmiyor sonuçta. Bildiğin aşk hikayesi işte! Ben bu çizgi romanı bayıla bayıla okudum. Hemen bitmesin diye bazen bir kenara koymak istedim ama o kadar merak uyandırıcıydı ki kendime engel olamadım. Hemen bitti… Devam kitapları da tamamen çıktığında onları da alıp hemen bitireceğim maalesef. Okuyup okumama tercihiniz size kalmış ama okumadan yorum yapanlara sonsuza kadar sinir olacağım. Kitapların toplatılma konusu ise bence oldukça yaralayıcı. Nazi Almanya’sı mı burası? Utanmayın kitapların hepsini toplatıp, meydanlarda yakın. Hatta ibret olsun diye başlarına kolluk kuvvetleri dikin ve canlı yayın açarak resmi hesaplardan paylaşın. Lütfen bunları yaparken utanmayın çünkü eğer utanabilecek olsaydınız ben bu cümleleri şu an yazıyor olmazdım… Yazar hesabından destek paylaşımı yaptığında sizin yerinize ben utandım. Bu konunun gündemde kalıyor ve desteğe ihtiyaç duyuyor oluşu nedeniyle üzülüyorum. Normal olarak karşılanması gereken durumları neden büyüttüğümüzü bilmiyorum. Bunlarla uğraşmak yerine başka gezegenlerde koloni kurabilirdik; iyi bilim insanları yetiştiriyor hatta refah içinde yüzüyor olabilirdik. Onun yerine ülkemizi gururlandıran bir sporcunun tercihleri ile ilgileniyoruz. Günün birinde her birimizin yalnızca kendi hayatı ile ilgilendiği rahat günlerin geleceğini hayal ediyorum. (Bu yorumu H. N. ile birlikte yazdım.)
Kalp Çarpıntısı
8.9/10
· 401 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
9
106
tamadres
Sponsorlu
Haftanın Yazarı: Orhan Kemal %45'e Varan İndirim
Toplumsal gerçekçi romanın öncülerinden Türk edebiyatının ustalarından #OrhanKemal'in kitaplarında hafta boyunca %45'e varan indirim seni bekliyor.🥳 Hemen incele: bit.ly/3vEakkA Orhan Kemal
634
Luna
Kalp Çarpıntısı'nı inceledi.
288 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
8/10 puan
İç ısıtıcı bir çizgi roman
D&r ve idefix gibi mecralarda satışı durdurulduğu ve kitaplar toplantılmaya başladığı haberini aldığım icin destek olmak adına satın aldım. Çok iç ısıtan bir hikaye. Karakterler aşırı tatlı, çizimler çok başarılı. Türkçeye 2. ve 3. Kitap da çevrilmiş. Onlari da merak ettim. LGBT+ hikayeleri dilimize kazandırdığı için Yabancı Yayınlarına teşekkürler!
Kalp Çarpıntısı
8.9/10
· 401 okunma
OKUYACAKLARIMA EKLE
17
Özlem
Heartstopper: Volume 4'i inceledi.
320 syf.
·
1 günde
·
9/10 puan
HEARTWARMER youtube.com/watch?v=VaKzNtwPQxE (bu şarkı bu seriyle aynı enerjiyi veriyor <3) (serinin baştan itibaren genel incelemesi, uyarıya kadar spoiler yok) Bütün bir günü Nick ve Charlie ile geçirdim. Onların duygu değişimlerine, gelişimlerine, benliklerini keşfetmelerine şahit oldum. Serinin de bitmesiyle arkadaşlarımdan ayrılmış gibi hissettim :(. Heartstopper, -özellikle- yabancı bookstagram ve booktube hesaplarında büyük yankı uyandırdı. Sürekli paylaşılmasıyla ufaktan konusuna bakmıştım ve kapağının tatlılığıyla da ilgimi çekmişti. Esin Elif 'in de güzel incelemesi ve tavsiyesi ile önceliğe aldım. İyi ki de almışım! İlk okumaya başladığımda -ilk cildin yarısına kadar- abartıldığını düşündüm: ''Neden, bu kadar uzatılmış? Bu 'straight' bir ilişki olsaydı aynı etkiyi asla uyandırmazdı. Umarım dram yoktur...'' gibi düşünceler aklıma gelse de devam ettim. Yarısından sonraysa Nick duygularını keşfetmeye başladığında her şey o kadar doğal anlatılmıştı ki... Nick'in kafa karışıklığı, Charlie'nin utangaçlığı ve yanlış adım atmamaya çalışmamaları çok güzeldi. Bu kitabın neden bu kadar sevildiğini doğallığına bağlıyorum. Baskıcı, karşıt görüşlü, homofobik anne babalar, romantik klişeler - üçüncü ayırmaya çalışan bir kişi, sert tavırlar, gereksiz alınganlıklar, saçma tesadüfler- yoktu, gerçek problemler vardı. Bu kitabı birisi kendisi yaşamış gibi anlatsa 'yok artık' demezdim. Uzun zamandır bu kadar tatlı, doğal, hayattan bir ilişki okumuyordum. Küçük kusurları yok muydu? Elbette vardı ama incelememi çiçek, böceklerle donatmak istiyorum. Kusurları, ufak da olsa puanlarıma yansıttım zaten. Netflix uyarlamasını dört gözle bekliyorum, umarım bu masum ilişkiyi bozmazlar ve uzun sürsün diye ekstra olaylar eklemezler... -ufak spoiler- Serinin bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri dediğim gibi doğal olmasından, bir diğer nedeniyse yazarın parmak bastığı noktalardan dolayı. Yeme bozukluğu ve mental rahatsızlığı atlatma süreci çok başarılı yansıtmış. Nick ve annesinin ilişkisini zaten çok beğeniyordum ki beraber nasıl Charlie'ye yardım edebilecekleri için araştırmalar yapmaları çok tatlıydı. Nick'in çaresizce düşünmeleri, tatildeyken aklının Nick'de olması, Charlie'nin defalarca yazmaya çalışıp yazamaması bu ilişkinin gücünü arttırıyordu. ---------- Tatlı bir hikaye.
Heartstopper: Volume 4
OKUYACAKLARIMA EKLE
14