1000Kitap Logosu
Alpaslan Demir
Alpaslan Demir
Alpaslan Demir

Alpaslan Demir

Yazar
BEĞEN
TAKİP ET
7.7
3 Kişi
3
Okunma
2
Beğeni
18
Gösterim
Ömür Berat ÇALIK
Osmanlı’da Ölmek'i inceledi.
140 syf.
·
2 günde
·
7/10 puan
Osmanlı'da Ölmek
Yazarın bir önceki kitabında (Osmanlı'da Yaşamak) olduğu gibi bu kitapta da kısa bölümler halinde konular ele alınmış. Kitabın adından da anlaşılacağı gibi gerek bazı devlet adamlarının gerekse halktan ilgi çekici ölüm hadiselerinden bahsedilmiş. Kitabı güvenilir kılan en güzel şey ise, yazarın arşiv belgelerinden faydalanmış olması. Kitap kısa ve tarihe ilgisi olmayanların bile sıkılmadan okuyabileceği tarzda.
Osmanlı’da Ölmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
13
Muhammet İkbal
Osmanlı’da Ölmek'i inceledi.
140 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
“Tarih kitaplarından sadır olan devlet ricalinden ibaret! Peki bu devletin tebası olan halk, hiç mi yaşamadı mazide? Yahut genetik hafıza hiç mi taşımadı anıları?” istifhamıyla kaleme alınmış akademik bir çalışmayı sunuyoruz sizlere. Daha önce bir benzerini, tarihi roman türünde Büyük Yazar Bekir Büyükarkın ‘ın üslubunda müşahede ettiğimiz fikriyat, Alparslan Demir Hoca’da da vücut bulmuş ve halkın mazisi sadedinde husule gelmiş. Öyle ki bir çok tarihçinin devlet ricaline indirgediği tarih, asıl hüviyetine kavuşarak halktan haber vermiş. Bu irfana üstadın kalemi de refakat edince, biz okuyuculara zaman makinesine teslim olmaktan başka yol kalmamış. ... Eser, akademik bir çalışma olup sınırlarını osmanlı dönemi olarak belirtmiş. Dolayısıyla bu sınırlar içerisinde meydana gelen ve genetik hafızada hâlâ varlığını koruyan bir çok vakaya ev sahipliği yapmış. Zira eseri okurken, bazı hadiselerin halk nazarında hâlâ dolaylı olarak yaşadığına, bazılarının ise -hakikatine erişim zorluğundan kaynaklı- mahiyetinin yahut sonuçlarının farklı tasavvurlara sebebiyet verdiğine şahit olmamız, bu tespitimize delalet etmektedir. Bu eserin mahiyetini ancak kamil bir türkçeyle şöyle izah edebiliriz: “Eser maziden bugüne uzanan zamanın, arka odalarını resmediyor.” ... Tarih kitaplarının en kuytu yerlerinde kaybolmuş, rafların en tozlu bölümlerinde yaşam mücadelesi veren küçük olayları müşahede etmeyi arzulayan bütün kitap severlere eseri muhakkak tavsiye ediyor ve okuyucularına da keyifli okumalar diliyoruz.
Osmanlı’da Ölmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
15
Abdulkadir YÜCEDAĞ
Osmanlı’da Ölmek'i inceledi.
140 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Şuana kadar bize hep sultan, şehzade, paşaların hayatlarını anlatılırdı. Devlet denilen mekanizmanın asıl sahibi olan yönetilen sınıf reayadan bahsedilmezdi ama bu eserde devletin asıl sahibi olan reayadan küçük bir kesitte olsa onların nasıl öldüklerini anlatılıyor. Bu güzel eser için Üniversite de hocam olan Alparslan Demir'e teşekkür eder ve herkese bu güzel eseri alıp okumalarını ve kendi kütüphanelerinde bulundurmalarını tavsiye ediyorum.
Osmanlı’da Ölmek
OKUYACAKLARIMA EKLE
3