Amy Gentry

Amy Gentry

Yazar
7.0/10
37 Kişi
·
64
Okunma
·
1
Beğeni
·
93
Gösterim
Adı:
Amy Gentry
Unvan:
Yazar
Bana, “Şunu asla unutma,” demişti ve unutmadım, “insanlar seni daima hayal kırıklığına uğratacaklardır.
Amy Gentry
Sayfa 233 - Yabancı
Başlarda, her annenin çocuğuna isteyeceği gibi, Julie için dünyaları arzulamıştım. Ardından, çok uzun süre, sadece gömebileceğim bir beden istedim.
"Bence yeterli olurdu, Anna. Ama artık asla bilemeyeceğiz. Hiçbirimiz bu olay olmasaydı nasıl insanlar olurduk, bilemeyeceğiz,"
Amy Gentry
Sayfa 253 - Anna
264 syf.
·1 günde·4/10
Güzel bir kitap nasıl kötü hale getirilire iyi bir örnek Kayıp... Kitabın konusu içinize işleyecek yüreğinizi dağlayacak bir hikaye olmasına rağmen okurken hiç bir şey hissetmiyorsunuz.... Yazarın anlatımı , çeviri hataları derken tüm duygular silinip gitmiş ....Etkileyici olması beklenen bu tarz bir kitap için diyebileceğim tek şey beni hiç etkilemedi ve maalesef olmadı ....
264 syf.
·5 günde·7/10
Kitabın konusu çok güzeldi. Çocukların iç dünyasının annelerin düşündüğü gibi olmayabilecegine ama ne olursa olsun aralarındaki bağın varlığına çok güzel bir ornek olacaktı ki cevirmene takılmış . Bu kadar devrik ve anlamsız cümle okuduğum ilk kitaptı. Bu kadar emek için çok üzücü. Profosyonel bir yayınevinin daha dikkatli olması gerekirdi. Kayıp
264 syf.
·Beğendi·9/10
Kitap cidden şaşıtıcıydı. Hiç beklemediğim bir sonla bitti. Konusu Jullie nin odasından kaçırılması ve 8 yıl sonra gelmesiydi. Annenin ağzından anlatılıyor. Ben çok beğendim. Herkese tavsiye ederim güzel bir kitap :)
264 syf.
·6/10
Julie 13 yaşındayken bir gece odasından kaçırılıyor. Anne, baba ve küçük kız kardeş için büyük bir yıkıma neden oluyor. Seneler sonra Julie bir gün sapasağlam kapıda beliriyor. Julie’nin annesi Anna mutlu olmasına rağmen içinde şüphe kırıntıları biriktirmeye başlıyor. Ansızın çıkıp gelen kız gerçekten Julie mi? .
.
Öncelikle yazar öyle bir konu seçmiş, öyle bir kurgulamış ki, okudukça içinize işleyecek, ciğerinizi dağlayacak bir kitap bekliyorsunuz. Baştan sona kadar kurgu çok iyi. Ama .. Ama ... Ama... Kitabı anlamak için büyük çaba sarfetmek gerekiyor. Yazar farklı bir anlatım, dil kullanayım derken kitabın duygusunu çekmiş almış. Etkileyiciliğini kaybetmiş. Bu durumda editör ve çevirmenin de katkısını görmezden gelmek mümkün değil tabiki.
Çok merak ettiğim ve beklentimin yüksek olduğu, beni etkileyeceğini düşündüğüm bir kitap olmasına rağmen, istediğim duyguyu yakalayamadım maalesef. .
264 syf.
·5/10
Vasat bir gerilim romanıydı bence gerilim diye geçmesi bile saçma ufacık bir sahnede dahi germedi öyle bir amacı da yoktu bence kitabın polisiye kategorisinde de sayılmaz ne diye nitelendireceğime karar veremedim.
264 syf.
·15 günde·Puan vermedi
Şubat polisiye etkinlik kitabı
Kayıp -Amy Gentry
Yabancı Yayınları
Beğenmedim ‍️‍️‍️
13 yaşında bir gece yarısı boğazına bıçak dayanarak kaçırılan Julie ve bu olaya tanıklık eden dolap içinde saklanan kız kardeşi.
Yıllar boyunca ailesi tarafından aranan , arama çalışmaları yapılırken oluşturulan fonlar ve buna rağmen bulunamayan bir kız.
8 sene sonra bir akşam kapının hızlıca çalındığını duyan Anna açmasıyla kızını karşında görmesi. Kızıyla eski günleri geri getirmek adına alışverişler etkinlikler vs . Fakat Anna hep içinde bir şüphe acaba gerçekten o mu ? Yoksa fondaki parayı duyup yardıma muhtaç biri mi ? Diye kendi kendin e düşünürken yolu hastane karşılaştığı dedektifle karşılaşır . Ve dedektif tüm ayrıntıları gözler önüne serer.
kızın başına gelenler akıl almaz sebepler ve sebep ne Ailesi.
Bir sürü ismin geçtiği kim kimdi diye ayırt edemeyeceğiniz bir kitap. Olay örgüsü güzel. Ama çok fazla uzatılmış ve gereksiz olduğunu düşündüğüm yerler var. Kafam çok karıştı. Anlayamadım çok fazla kitabı açıkçası o kızı kim niye neden kaçırmış pek çözemedim
Kitabın son kısmında etkileyen bir bölüm oldu sadece
🦋Anne , Julie'ye sordu" neden bu kadar yıldır bize ulaşabileceğini bildiğin halde dönmedin ?
🦋🦋Seni özledim Anne 🦋🦋
264 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Her çocuğun bir sırrı vardır.
Her anne yalan söyler.


Yine ve yine güzel bir kitap ile karşınızdayım.
Kayıp kitabı tür bakımından bilindik olsa da ele aldığı konuları beni etkileyen bir kitap oldu.

On üç yaşındaki Julie Whitaker gecenin bir yarısı evinden kaçırılır. Bu kaçırılmayı gören tek tanık ise kız kardeşi Jane'dir. Kızlarının kaçırılması üzerine Anna ve Tom onu aramaya başlarlar ama bir türlü bulamazlar. Sekiz yıl sonra bir akşam yemeği sırasında, zilin çalması ve karşılarında kendisinin Julie diye sayıklayan bir kız çıkana kadar. Sizce bu kız Anna'nın kız Julie midir yoksa yalancının biri midir?

Bu kitap yılın favorisi ne girdi. Anne ve baba olan kişilerin çocuklarına karşı aldığı tavır, öğrettikleri konular olsun aslında düşünüp ona göre davranmamız gerektiğini gösteriyor. Anne-baba olmak zor ki çocuklarınıza karşı iyi bir ebeveyn olmak daha da zor. Bu kitabın ele aldığı diğer bir konu ise, küçük çocukların beyninin yenmesi ve bunun sonucunda kandırıp kaçırılması, cidden eğer bir abla, abi, anne, baba iseniz çoğunuzun size sorduğu herşeyi güzel bir şekilde anlatmak olsun her zaman. Küçük çocukların başka kişiler tarafından kandırılmasını hiçbir zaman istemeyiz ama olan gerçekler böyle değil. Lütfen onlara başkasının ders vermesindense kendimiz elimizden geldiğince anlatmak daha makul her zaman. Kimin ne olacağı belli değil.

Kitabın okurken hep tahmin yürüttüm ama gelin görün ki çıkmadı :) ben böyle beklemiyordum. Hani böyle kitaplar okudum mu evet onlara benzer zannettim o da olmadı. Cidden o son ile beni etkiledi. Başlardı çok karmaşık ve bazı bölümler de başka kişileri anlatsa da aslında kitabın sonunda bunun neden olduğunu öğrenmiş oluyoruz.
Yazarın dili birinci ve üçüncü tekil şahıs ağzından anlatmaya çalışırken çok karışıklık olduğuydu sadece. Bazı yerler de çok karıştırdı. Yazar hatalı ama keşke çevirmende dikkat etseydi.
Bu kitabı OKUYUN, OKUTTURUN.

Yeni bir kitap serüvenin görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın kitap dolu günleriniz olsun.
264 syf.
·6 günde·6/10
1. On üç yaşındaki Julie bir gece yarısı evinden kaçırılır. Tek görgü tanığı kız kardeşidir. Yapılan aramalara rağmen bulunamayan Julie mucizevi bir şekilde 8 yıl sonra tekrar eve döner. Fakat Julie'nin garip davranışları, annesinin ise kuşkuları vardır. Julie gibi ansızın ortaya çıkan bir dedektif anne ile beraber gerçeği bulmaya çalışır.
2. Bir bölüm Julie'nin kaybolmasını ve sonrasını anlatırken diğer bölüm Julie'nin yaptıklarını anlatması bana karışık geldi. Kişi kalabalığı olduğu için Kimin kim olduğunu anlamakta zorlandım. Kitabi bitirdikten sonra hissettiğim, Anne babalar kendilerini evlat yetiştirmede mükemmel olarak görürken aslında birde çocukların gözünden kendilerini değerlendirmeleri gerektiğini anladım.
264 syf.
·3/10
Kitap Yorumu//Kayıp-Amy Gentry
.
On üç yaşındaki Julie Whitaker gecenin bir yarısı odasından kaçırılmıştı. Buna tanık olan tek kişi ise kız kardeşiydi. Ailesi bu kaybın ardından mahvolmuş olsa da bir arada kalmayı başarmıştı ve Julie’nin hâlâ hayatta olduğunu umuyorlardı. Sonra bir akşam sıradan olmasına rağmen devamında herkesi sarsacak bir şey oldu: Kapı çaldı. Julie dönmüştü. Mucizevi bir şekilde hâlâ yaşıyordu. Herkes mutlu olsa da Julie’nin annesi Anna’da şüphe kırıntıları uyanmaya başladı. O içini kemiren soruları susturamıyordu. Artık özel dedektiflik yapan emekli bir polis, Anna ile iletişime geçince acı dolu bir arayışa adım atacaklardı. Kapılarında ansızın beliren genç kız gerçekten Julie miydi?
.
Kitabın çevirisi o kadar kötüydü ki, çoğu cümleyi anlamak için başa dönmek zorunda kalıyorsunuz. Anlatım bozukluğu ve anlamsız cümlelerle dolu kitap. Yazarın orijinal metninde de sıkıntılar var anlarım, tamam da çeviren çevirirken kelime dizilimine kadar aynı mı çevirdi? Hadi o, o şekilde çevirdi de editör cümleleri hiç mi düzeltme gereği görmedi @yabanciyayinlari kitaplarını okurken bu durumla o kadar çok karşılaşıyorum ki artık. Cümle anlamaya çalışmaktan olay örgüsüne girilmiyor resmen. İstisnasız bu yayınevinden ne zaman kitap okusam çeviri ve editleme faciası beni benden alıyor her seferinde. .
.
Kitap ilk sayfadan itibaren merakı ve tempoyu ayakta tutuyor. Kitabın ilk 150-200 sayfası bir geçmiş bir şimdi ile aklınızı karıştırabilir. Tabi cümlelerin anlaşılmazlığı da buna katkıda bulunuyor epey. Orijinal ve vurucu bir kitap nasıl berbat edilir üç elden (yazar-çevirmen-editör) bunu canlı canlı görebilirsiniz. Okuyan herkese öncelikle sabır diliyorum.
264 syf.
·Puan vermedi
Kitabın kurgusu karakterleri ve konusu çok iyi işlenmiş akıci bir dili var şaşırtan bir son sizi karşılıyo bize verdigi mesaj da cok iyiydi bence zor günler gelip geçicidir ne kadar bitmez gözükselerde sonunda biterler ve biz elde ettiğimiz şetin değerini daha çok anlarız.

Yazarın biyografisi

Adı:
Amy Gentry
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 64 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 38 okur okuyacak.
  • 3 okur yarım bıraktı.