Andrew Leatherbarrow

Andrew Leatherbarrow

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
3
Okunma
·
0
Beğeni
·
13
Gösterim
Tam o noktada görünüşleri değişmeye başlıyor... Kıyafetle korunmayan derileri kızarıyor, yüzleriyle elleri şişiyor. Alınlarında, saç diplerinde kan benekleri beliriyor. İki saat için de onları tanıyamaz hale gelmiştik. Bu insanlar, korkunç şekilde acı çekerek öldüler. Bilinçleri açıktı. Konuşamıyorlardı. Sadece fısıldayabiliyorlardı. Onları öldürmemiz için bize yalvardılar.
Dyatlov bu stajyerleri ölüme yollamıştı...Stajyerler, tahrip olan odalar ve asansörlerin yanından ilerleyerek devasa reaktör odasına ulaştıklarında burada sadece bir dakika kaldılar-gördükleri akıllarını başlarından almıştı- ama bu bile yeterliydi. Bir kaç hafta sonra hayatlarını kaybettiler.Maruz kaldıkları devasa miktarda radyasyondan koyu kahverengiye dönmüş halde Ünite 4'ün kumanda odasına geldiklerinde , ikili reaktörün artık orada olmadığını söyledi. Dyatlov onlara inanmadı ve yanlış görmüş olduklarında ısrarcıydı: Reaktör sağlamdı, patlama acil durum tankındaki oksijen/hidrojen karışımından dolayı meydana gelmişti. Çekirdeğe su verilmeliydi !
Legasov, " Şehrin sonsuza dek tahliye edildiğini biliyordum ama insanlara bunu söyleyebilecek ahlaki kuvveti bulamıyordum. "
" Askerlerin ve memurların elleriyle grafit topladıklarını gördüm. Ellerinde kovalar vardı ve elle topluyorlardı... Her yerde grafit vardı; hatta arabamızın yanındaki çitin arkasında bile... Kapıyı açıp radyometreyi neredeyse bir grafit bloğunun üstüne doğru ittirdim. Saatte iki bin röntgen... Kapıyı kapattım. Ozon, yanık, toz ve başka bir şey gibi kokuyordu. Belki de insan eti yandığında böyle kokuyordu" Reaktör grafitini elleriyle taşıyan askerler,temizlik operasyonunun ilk günlerinde insanların ne kadar bilgisiz bırakıldığını gösteriyor.
Yazara henüz inceleme eklenmedi.

Yazarın biyografisi

Adı:
Andrew Leatherbarrow
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 3 okur okudu.
  • 2 okur okuyor.
  • 4 okur okuyacak.