Andrew Sobel

Andrew Sobel

Yazar
8.7/10
12 Kişi
·
33
Okunma
·
0
Beğeni
·
28
Gösterim
Adı:
Andrew Sobel
Unvan:
Yazar
"İnsanlar onlara söylediklerinizi unuturlar. Onlara yaptıklarınızı bile unuturlar. Ama onlara ne hissettiğinizi asla unutmazlar."
"İnsan hayatında hiçbir şeyin sürekli olmadığını unutmayın; dolayısıyla bollukta aşırı hazdan veya zorluklar karşısında aşırı umutsuzluğa kapılmaktan kaçının."
Andrew Sobel
Sayfa 39 - Sokrates
Birinin yeteneklerini ve becerilerini azami seviyede kullanmasını istediğinizde, yapabilecekleri en iyi işi ortaya koymaları gerektiğinde şunu sorun "Elinden gelenin en iyisi bu mu?"
Andrew Sobel
Sayfa 63 - Beyaz Yayınları
İnsanlar sık sık bir eylemden diğerine atılırken düşünmek için hiç duraksamazlar. Birinin kendi deneyimlerinden en verimli şekilde faydalanmasına ve dersler çıkarmasına yardımcı olmak için şöyle sorun: " Ne öğrendin?"
Andrew Sobel
Sayfa 99 - Beyaz Yayınları
"Bu konuda hala çalışıyorum ama bu dünyaya gelirken hiçbir şeyimiz olmadığını, giderken yanınıza hiçbir şey alamadığımızı ve gerçekten elimizde tutabileceğimiz tek şeyin... Başkalarına verdiklerimiz olduğunu düşünüyorum. Kendinden çok şey vermiş, bir sürü fedakarlık yapmış biri olarak hatırlanmak isterim."
Karşınızdaki kişinin temel öncelikleri ve hedefleriyle daima bağlantıda olmalısınız. O zaman büyümenin ve kazancın parçası olarak görülürsünüz. Bir maaliyet değil, bir yatırım olursunuz.
Muhtemelen sık sık sizin de başınıza geliyordur. Karşınızdaki kişi "Sana bir şey sormak istiyorum," der. Sonra 10 dakika boyunca kendilerini içinde buldukları son derece karmaşık durumla ilgili bütün detayları anlatmaya koyulurlar. Kendinize ve karşınızdaki kişiye bir iyilik yaparak, ondan konunun özüne odaklanmasını isteyin.
Kendi planlarınızdan söz ederek başlamayın. Ve kesinlikle karşınızdaki kişi için planlarınızdan söz ederek de başlamayın. Önce sorun: "Bana planlarından söz edebilir misin?"
246 syf.
·Puan vermedi
“Güçlü Sorular daha fazla iş kapmanıza, ilişkilerinizi derinleştirmenize ve insanlarla mümkün olduğunu bile düşünmediğiniz kadar çabuk bağ kurmanıza hemen yardımcı olacak.” Yazarları bu şekilde tanımlamışlar. Ben bu kitabı aslında işimde yardımcı olması adına okumak istedim fakat okuduktan sonra öyle bir şeyle karşılaştım ki... Gerçekten ben iletişemiyormuşum. Güçlü soruların ne kadar etkili olduğunu bir saat boyunca anlatmak istediğimi bir soruyla başardığımda farkettim. Anlaşılmak isteği hepimizin en mutlu olduğu şey öyle değil mi? Anlaşıldığımı ve ne anlatılmak istendiğini fark ederek ilişkilerim güçlendi. Bazen kişisel gelişim kitapları sıkar ama bu kitapta 35 adet güçlü sorunun yaşanmışlıklarla örneklendirilerek anlatılması da bana hiç sıkıcı gelmedi ve hatta merakla okudum. Sizin tercihinize...
Bu kitabı okumanız size en çok hangi konuda yardımcı olabilir?
246 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabı çok beğendim. Koçluk yaptığım için faydalı olduğunu hissettim. Soruların önemini zaten biliyor olsam da güçlü soru sorabilmek başka. Sizi düşündürttüğü için kendinizi bulmanıza yardımcı oluyor.
246 syf.
·10/10
Soru sormak mı cevap vermek mi? Ben ikisini de severim. Özellikle soru sormayı. Sormak benim için insanı keşfetme yolunda bir adım. Kendime de çok soru sorarım.
Bunu niye yaptın?
Hissettiğin bu duygunun adı ney?
Hissettiğin şekilde mi kendini ifade ettin yoksa olmasını gerektiğini düşündüğün gibi mi?
Elinden gelen bu muydu?
Daha iyisi olabilir miydi?
Yaptığın doğru muydu? Vesaire bir çok soru. Sorular ile kendimi köşeye sıkıştırmayı severim.
Aynı şekilde başkalarına doğru sorular sorarak onları anlamaya çalışmak da çok güzel ve özel bir şey.
İyi sorular sorduğumu düşünürüm. Bazen soru sorduğumda buna pek alışık olmayan bireyler şaşkınlıkla karşılar. Bence soru sormaya ve cevap vermeye alışık olmaya çalışmalıyız.
Kitaba gelelim. Bir Hocamın tavsiyesi üzerine almıştım. Güzel sorular var. Kendimize sorabileceğimiz. Sanırım daha çok satış yapmak üzerine karşıdaki müşteriyi ikna etmeye yönelik bir algısı var kitabın kapak yazısının. Ancak içi tamamen öyle değil. Yani kendinize uyarlanabilcek sorular bunlar. Güzel. Okunabilir.

Yazarın biyografisi

Adı:
Andrew Sobel
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 33 okur okudu.
  • 1 okur okuyor.
  • 29 okur okuyacak.