Annie Murrey

Annie Murrey

Yazar
7.5/10
4 Kişi
·
4
Okunma
·
0
Beğeni
·
371
Gösterim
Yazara henüz alıntı eklenmedi.
Kızlar ve anneler olmalıydı kitabın adı. Çünkü kitapta sadece bir anne- kızın değil birkaç anne-kızın hikayesi anlatılıyor. 1939 'lu yıllarda Hindistan ve Pakistan'da çıkan iç savaşların olduğu zamanlarda sürgün edilen küçük çocukların yaşadığı dramları anlatan roman aynı zamanda travmatik ve problemli çocukluk yaşamış insanların gelecekteki hayatlarında nasıl negatif etkileri olabileceğini yansıtıyor.Bunun yanı sıra aile içi dayanışmanın önemini, töre ve geleneklerin ülkelere göre değişiklik ve farklılık gösterse de var olduğu anlatılan romanda özellikle az gelişmiş ülkelerde bu gibi tutucu yaşam tarzlarına daha fazla bağlı kalındığını akıcı bir dille bize sunuyor yazar. Hem edebi olarak hem de bilgilendirme açısından verimli bulduğum bir roman oldu benim için.
Bitti !!!
1984 yılında, iki genç anne Birmingham'daki bir kreşte tanışırlar. Dostlukları ilerledikçe, hayatlarındaki çektikleri sıkıntıları ve sırları da paylaşırlar.
Joanne; çok tatlı ve utangaç bir kızdır. Kocasından gittikçe daha da korkmaya başlamıştır. Evlendiği sevgi dolu, gelecek vaadeden adam gitmiş; yerine saldırgan ve çok gaddar biri gelmiştir. Utandığından, bu durumu kimseye de açıklayamaz. Bir gün Joanne'un annesi, Margaret apar topar hastaneye kaldırılınca, zaten afallamış durumda olan aile, anneleri hakkında daha önce hiç bilmedikleri şeyler öğrenirler. Margaret, çocukken Birminghamdan ayrılmak zorunda bırakılmış ve yıllarca çocukluğunda yaşadığı acıların etkisinden kurtulamamış bir annedir.
Sooky; berbat bir evlilik geçirmiş ve anne babasıyla yaşadığı eve geri dönmek zorunda kalmıştır. Dul olmak gerçekten ona zor gelmiştir. Annesi Meena onunla konuşmamaktadır. İlk başlarda, Sooky annesinin bu sessizlikle cezalandırdığını düşünse de; daha sonradan Meena'nın bunun çok daha ötesinde karmaşık duyguları içinde olduğunu ve belki de kendi yardımına ihtiyacı olduğunu anlar.
Bu kitap, annelerin yaşadıkları derin acıları sonradan keşfeden iki genç kadının ve annelerin kızlarını nasıl yetiştireceğinin ve onlardan yeni şeyler öğrenebileceğinin hikayesiydi. Kitap akıcı bir dille yazılmıştı, sıkılmadan nasıl bir son ile biteceğini bekledim. Gerçi ben çok daha değişik bir son bekliyordum biraz tek düze bir son olmuş ve doğal olarak kitabın heyecanı da kaçmış. Tavsiye ederim. 7/10

Yazarın biyografisi

Adı:
Annie Murrey
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 4 okur okudu.
  • 4 okur okuyacak.