Anthony Hope

Anthony Hope

Yazar
7.2/10
51 Kişi
·
160
Okunma
·
1
Beğeni
·
380
Gösterim
Adı:
Anthony Hope
Tam adı:
Sir Anthony Hope Hawkins
Unvan:
İngiliz Romancı ve Oyun Yazarı
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 9 Şubat 1863
Ölüm:
Walton-on-the-Hill, Birleşik Krallık, 8 Temmuz 1933
"Bir insana her zaman güvenmeyebilirsin," dedi, elindeki anahtarla kilidi açarken: "Ancak mecbur kaldığın sürece güvenmek zorundasın." dedi.
Eğer zamanımı faydalı işlerle uğraşarak geçirmemi söylerseniz buna diyecek bir lafım yok ve hiç de oralı olmam.
215 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Zenda mahkûmü kidegadan yaptığım bir alışveriş için hediye olarak gönderildi arka kapağı okuduğumda çok ilgimi çekti ve hemen okumaya başladım iki günde bitti çok sürükleyici ve eğlenceliydi netflix için çekilen noel filmlerinden birindeymişim gibi hissettirdi güzel ve keyifli çok zor olmayan bir kitap isteyenlere tavsiye ederim.
Not: sonunu hiç beğenmediğimi söylemek zorundayım mutlu sonla bitiyormuş ama bitmiyormuş gibi de oldu bilemedim o yüzden 7 den 6 ya indirdim
Rudolfa biraz kötü ve eksik bir son yazılmış.
215 syf.
·2/10 puan
Kidega sitesi yapmış olduğumuz alışverişin yanında hediye kitap olarak gönderdi. Rudolf adlı baş karakterin Ruritanya' da kral olan ve aynı ismi ve fiziki özellikleri taşıyan kuzeninin yerine geçerek ülkenin güvenliği için yapmış olduğu değişimi ele alıyor. Ancak hiç sevmedim ve okurken oldukça sıkıldım.
76 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Bir saat dinlenmek için gittiğim kitapevinde çay içerken elimin altında bulup da zaman geçirmek için okumaya başladığım, sonrasında da satın alıp çıktığım kitap. 1955 basımını bulmuş olmam da cabası sanırım. Hani şu küçük cep kitaplarından. Keyif alarak okudum. Çokça da etkilendim diyebilirim. Sürükleyici bir hikaye. Oturaklı bir son. Ben çok sevdim. Tavsiye ederim.
215 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
“ZENDA MAHKUMU”

Tüm kitap dostlarına merhaba!
Bugün bir solukta okuyabileceğiniz, oldukça sürükleyici ve hoş bir kitap önerisiyle geldim. Aslında bu kitap kidegadan yaptığım alışverişte hediye olarak gelmişti. Eğer üst üste ağır eserler okuduysanız arada sizi eğlendirecek ve hiç sıkılmadan bitireceğiniz bir kitap arıyorsanız tam size göre.

Gelelim konusuna, kitapta ilk olarak kızıl renk saçlarıyla dikkat çeken, zengin bir İngiliz ailesine mensup, hayatında neredeyse hiçbir işle meşgul olmamış ve çevresi tarafından sürekli eleştirilere maruz kalan Rudolf Rassendyll ile tanışıyoruz. Bu kendinden ödün vermeyen ve başına buyruk kahramanımız Rudolf, bir gün hem evden biraz uzaklaşmak, hem de içten içe merak beslediği Ruritania Krallığı’na gitme isteği üzerine yola çıkar. Yalnız Ruritania’da başına gelmeyen kalmaz. Kralla büyük bir benzerliğe sahip olan Rudolf kral namzedinin zehirlenmesi ve kaçırılması üzerine kendini bir anda kral namzedinin yerinde bulur. Kralın yakın adamları olan Sapt ve Fritz ise artık her konuda Rudolf’a destek olmakta ve kralı kurtarmak için her yolu denemektedirler. Bu kısımdan sonrası kralın hayatını kurtarma planları ve büyük düşman Kara Michael’ le baş etme çalışmalarıyla ilerler. Bu olaylar yaşanırken aralarında güzel de bir dostluk oluşur. Diğer yandan Rudolf’un (aslında gerçek kralla evliliği herkes tarafından beklenen) güzeller güzeli Prenses Flavia’ ya duyduğu aşk ve kaldığı ikilem de kitaba ayrı bir tat katmış. Ben okurken hiç sıkılmadım ve keyif aldım. Umarım sizde beğenirsiniz. Keyifli okumalar.
76 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
2019'un ilk gününe hikaye kitabı okuyarak başladım. Hikâye kitabı okumak her yaş için güzeldir, çünkü hep mutlu sonla biterler. Tabi bu kısmen mutlu son ile bitiyor ama olsun adil bir son var yine de hikâyeye yaraşır şekilde.
215 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Zenda Mahkumu alışveriş yaptığım kitap sitesinin armağanı olarak gelen -ki böyle durumlarda nerede uyduruk kitap var onu verirler doğruya doğru, hâl böyle olunca da bir müddettir kitaplığımda bekleyen fakat benim kendisinden hiç beklentim olmayarak başladığım ama beni yanıltan kitaptır kendisi. Sıkıcı ve zor okurum diye tahmin etmiştim ki, ters köşe olduğumu ilk sayfalarda anladım. Mizahi anlatım tarzının yanı sıra merak ettiren bir olay örgüsü var. Kendisinin akışını tahmin etsem de bir solukta okudum. Gerçekten bir solukta; sabah başladım akşama bitti. İyi geldi açıkçası, allak bullak bir kafayı kitaba bırakıp, günü kurtardık hesabı...
Kitabın konusuna gelirsek; 19. Yüzyıl kraliyet ailesi desem hemen  dış hatlarını tahmin edersiniz. Tabii ki bol entrika, macera, aşk, kahramanlık, ayrılık... Peki sayfa aralarına dalınca, işte orası biraz daha olaylı.
Taç giyme törenine günler kalan ve kıskanç bir kardeşi olan kızıl saçlı bir kralımız var.  Tabii ki işin içinde kıskanç bir kardeş olur da o boş durur mu? Hem tacı istiyor, hem de prensesi. Prenses onu istiyor mu peki? Elbette hayır. Hoş kralı da pek istemiyor. Sonuçta krala aşık oluyor ama hangi krala?
Böyle yazdığıma bakmayın aslında çok tanıdık  ve basit bir kurgusu var. Birkaç tarihi roman okumuş ve film izlemişseniz çok kolay tahmin ediyorsunuz. Yine de eğlenceli bir kitap. Yazarın kalemi de gayet güzel. Arada anlam karmaşası yaşamadım değil o da büyük ihtimalle çeviri kaynaklı. Dediğim gibi beklentiyi düşük tutup okursanız masal tadında akıp gidiyor. Bir de bu arkadaşın 1952 yılında çekilen bir filmi var, klasik sevenlere duyurulur efenim.
Kitapla ve sevgiyle kalın.
76 syf.
·2/10 puan
Bildiğiniz hikayelerin kötü kardeş krallık taht mücadelesinin basit bir örneği. Özgün içerik bekleyenler ya da unutulmaz bir anlatım umut edenler için hayal kırıklığı.
215 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Kitap başta heyecan verici başlasa da sonlara doğru çok uzatılmış tahmin edilebilir basitlikte bir sona bağlanmış. İlk 100 sayfası heyecan vericiydi sonrası biraz sıkıcıydı. Kendisine tıpatıp benzeyen kralın yerine geçen kuzeni Rudolf'un kralı zenda kalesindeki kötü kardeşi micheal'in elinden kurtarma çabası ve kraliçe flavia'ya olan aşkının günden güne artması sonunda kral kendi yerini aldığında aşkından vazgeçmek zorunda kalması ve başına gelen zorlukla mücadelesi anlatılıyor.
215 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Kaybolan Ruritanya Kral'ının bulunması ve kurtarılması ile geçen, hoş, vakit geçirmelik, aksiyonu bol bir kitap.
Boş vaktiniz varsa ve ciddi bir şeyler okumak isterseniz ideal bir kitap.
215 syf.
·56 günde·Puan vermedi
Bu yazdığıma bir inceleme denemez ama yazmak istedim. Öncelikle bu kitabı kidega.com hediye olarak yolladı bana. İlgimi çekti ve okumaya başladım, hikaye çok ilgi çekici, ama anlatım çeviriden dolayı mı yoksa başka nedenden mi bilemiyorum ama korkunç şekilde canımı sıktı benim. Arka arkaya gelen ve hepsi nokta ile biten cümleler, bazı yerlerde gereksiz ayrıntılar okurken yordu beni açıkçası. Hikaye o kadar çekici ki merak edip o sıkıcılığa katlanıyorsunuz ama. Okunabilir ama anlatamadığım şekilde kitabın anlatımı çok sıkıcı bu kadar güzel bir kurguyu bu kadar sıkıcı anlatması beni üzdü açıkcası.

Yazarın biyografisi

Adı:
Anthony Hope
Tam adı:
Sir Anthony Hope Hawkins
Unvan:
İngiliz Romancı ve Oyun Yazarı
Doğum:
Londra, Birleşik Krallık, 9 Şubat 1863
Ölüm:
Walton-on-the-Hill, Birleşik Krallık, 8 Temmuz 1933

Yazar istatistikleri

  • 1 okur beğendi.
  • 160 okur okudu.
  • 6 okur okuyor.
  • 30 okur okuyacak.
  • 2 okur yarım bıraktı.