Anthony Marra

Anthony Marra

Yazar
5.8/10
4 Kişi
·
6
Okunma
·
0
Beğeni
·
306
Gösterim
"Ne yapıyorsun? Son sayfayı okuma."
"Ben hep ilk önce son sayfayı okurum," dedi Sonja kafasını kaldırmadan.
"Ama bu,kitabı mahveder. Bütün hikaye son sayfada çözülecek."
Her insanın hayatında mucizelere rastlamak ayrıcalığının bir üst limiti vardı. Sevdiğiniz biri kaç kere yeniden ortaya çıkabilirdi ki?
Hasan elinde tuttuğu kağıdı inceliyordu;ikinci paragrafın beşinci cümlesinde,eksik bir virgülün boşluğunda hayatının tasasını bulmuştu.
Sen bana aitsin. Seni tanıyorum. Ruhlarımızı bir diğerimizin acılarına sarıyoruz. Bizi aile yapan şey bu.
Kendini kandırıyorduysa da ne çıkardı ki? Düşler çaresizlikten,boş beklentilerden,beklentisizlikten daha iyi değil miydi?
Ramazan 8 yaşındayken bir gün Hasan'ın çalışma odasına girip babasından ona bisiklet binmeyi öğretmesini istedi. Hasan ise kafasını okuduğu sayfadan kaldırmayarak, "Düşersin," dedi. Bu an daha sonra aklına sık sık gelecekti: Ya kafasını kaldırsaydı?
Ben genelde kitap seçerken arka kapağına bakmamaya çalışırım. Kitap hakkında bir ön yargıya kapılmak istemediğimden. Bu kitabın da hiç arkasına bakmadım. İsmi etkilemişti beni 'Mucizeler bütünü'... Aklıma direk toz pembe bir hayat geldi, tamam belki başlarda biraz zorlanmış ancak sonra hayatında her şeyi yoluna koymuş biri. Ama okumaya başladığımda hiç de öyle olmadığını gördüm. Kitap Rus ve Çeçen savaşını konu alıyordu. Mucize derken de yaşamanın, hayatta kalmanın, zorluklarla baş edebilip hayata devam edebilmenin mucizesini anlatıyordu. Bu yönden beni çok etkiledi. Nitekim böyle bir derse ihtiyacım da varmış, onu da görmüş oldum. Öte yandan beni çok yoran kısımları da oldu. Fazla ayrıntılı olduğu ve asıl kısımları göz ardı etmemize neden olacak bölümleri... Belki daha sakin bir zamanımda okusam öyle gelmeyecekti ama zor bir dönemdeyken okuduğum için bana öyle gelmiş de olabilir. Umarım siz okurken çok keyif alırsınız...

Yazarın biyografisi

Adı:
Anthony Marra
Unvan:
Yazar

Yazar istatistikleri

  • 6 okur okudu.
  • 8 okur okuyacak.