Arı İnan

Arı İnan

Yazar
8.3/10
3 Kişi
·
14
Okunma
·
0
Beğeni
·
530
Gösterim
Adı:
Arı İnan
Unvan:
Yazar
Doğum:
1942
ARI İNAN, TTK Atatürk ve Türk Devrimini Araştırma Merkezi Genel Sekreterliği görevini, 1980 ihtilali sonrası, kurumların statüsünün değiştirildiği zamana kadar sürdürmüş, bu yasanın çıkmasından sonra görevinden istifa etmiştir. “Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 İzmit-Eskişehir Konuşmaları”, “Düşünceleriyle Atatürk”, “Enver Paşa’nın Özel Mektupları”, “Tarihe Tanıklık Edenler”, “Avram Garanti Bodrumlu’nun Anıları” adlı kitapların yazarı olan Arı İnan’ın, “Tarih ve Toplum” dergisi ve gazetelerde de yazıları yayınlanmıştır.
Genç dulu isteyenler olmuş fakat o, çok sevgili kocasının aşkına o kadar sadık ki, yeni bir eş istemiyormuş. Hatta ani olarak hastalanan ve ölüme giden kocasının son demlerinde ona bir de söz vermiş: "Senden başka kimseyi öpmeyeceğim," diye.

Gerçekten anneannem biz torunlarını dahi öpmez, koklardı. Bunun nedenini sorduğumuz zaman, "Sadık dedenize söz vermiştim," derdi. O kızını büyütüyor, anne ve baba bildiği kaynana ve kaynatasına bağlı kalıyordu.
1980 ihtilalinden sonra çıkarılan bir yasayla TTK ve TDK’nin (Atatürk’ün vasiyeti de hiçe sayılarak)özel statüleri değiştirilmiştir.
İsviçre kadınları,Türk kadınlarının sahip olduğu hakka gıpta ediyorlar.Yasalara göre bizden çok ilerisiniz,diyorlar.Orta Asya’da seyehat etmiş İsviçreli bir hanım,Coğrafya Cemiyeti’nde Kırgızlar hakkında konferans vermişti. Konuşmaya eklediği şu oldu: “Avrupa uygarlığının kökü orasıdır.Sizler damarlarınızda Anadolu’dan , belki de Orta Asya’dan gelme kan taşıyorsunuz.”Profesör her fırsatta Anadolu’nun uygarlık beşiği olduğunu ve bunun yanında Türk ırkından söz ediyor.
Genç dulu isteyenler olmuş fakat o, çok sevgili kocasının aşkına o kadar sadık ki, yeni bir eş istemiyormuş. Hatta ani olarak hastalanan ve ölüme giden kocasının son demlerinde ona bir söz de vermiş: "Senden başka kimseyi öpmeyeceğim, " diye. Gerçekten anneannem biz torunlarını dahi öpmesi, koklardı. Bunun nedeni sorduğumuz zaman, "Sadık dedenize söz vermiştim," derdi.
O kızını büyütüyor, anne ve baba bildiği kaynana ve kaynatasına bağlı kalıyordu.
Herhalde Atatürk de Esat Bey'in ismini işitmiş olacak ki,"Ne konuşuyorsunuz" diye soruyor. Reşit Galip anlatıyor. Diyor ki " Paşam Esat böyle bir genelge göndermiş. Bu yakışıksız. Devrimlerimize yakışmaz"diyor. Atatürk," Benim hocam hakkında konuşmayın" deyince, Reşit Galip zaten biraz içmiş,biraz sertçe konuşuyor Atatürk'le," Biz karşılık beklemeden çalışıyoruz. Bakın ben yırtık gömlekle dolaşıyorum. Siz bizi azarlıyorsunuz" filan deyince, Atatürk, "Kalkınız sofradan" diyor.
Arı İnan
Sayfa 8 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
481 syf.
·40 günde·9/10
Prof.Dr. Afet İnan'ın kızı Arı İnan tarafından hazırlanmış eşsiz bir kitap. Cumhuriyetin kurucuları ve kuruluşuna tanıklık eden kişilerle yapılmış eşsiz sohbetler. Hatay'ın Anavatana katılması ve daha bir çok eşsiz olay bu eserle aydınlatılmaya çalışılıyor.
316 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Merhaba bugün de bu kitapla karşınızdayım. Saat şuan gece 2 olduğu için ne kadar güzel bir inceleme yapacağım muallakta şuan ama bitirdiğim g ibi yapmak istedim incelemeyi.
Öncelikle bu kitabın bu platformda neredeyse hiç okunmaması ve üzerinde hiç inceleme yapılmaması beni üzdü. Kitabı okuma nedenim her ay bir klasik okuma gibi bir hedefimim olmasıydı. İyi ki de böyle bir hedefim varmış da bu kitabı okumama vesile olmuş.
Öncelikle kitabı okumadan önce Afet İnan'ı doğruyu söylemek gerekirse tanımıyordum. Fakat şans eseri aldığım bu kitabı elimden çıkarmak isteyince tanıştım onunla. Ve tanıştığıma o kadar mutlu ve memnun oldum ki. Atatürk'ü en yakınlarından birinin hayatını okumak benim için olağanüstü bir şeydi.
Öncelikle bu kitabı çok sevdim. İlk bölümdeki soyağacına inen yazdığı şeyler, ikinci bölümde geneli Atatürk olan bölümler benim okurken en zevk aldığım bölümlerdendi. He bir de altıncı bölümdeki Afet İnan'ın özel yaşamı.
Kitap çok güzeldi çok beğendim. Hele mektupların ve telgrafların fotoğraflarla desteklenmesi beni etkiledi. Atatürkün, Afet İnan'ın el yazılarını görmek beni olayın içine daha da soktu.
Bazen "bunlar gerçektende yaşanmış mı?" dedim kendi kendime. Afet İnan'ın kişiliği, karakteri, davranışları, hareketleri beni çok etkiledi. Böyle örnek bir kadının hikayesini okumak ufkunu açtı ve bana daha da çok çalışma zevki verdi.
İçerisinde bazen minik bazen uzun hikayelerde benim için unutulmayacak yerlerdedir.
Kitaptaki kişileri, Afet İnan'ın bahsettiği kitapları araştırıp onlar hakkında bilgi sahibi olmak da beni bir o kadar mutlu etti. Aynı zamanda mektuplardaki bazı kelimeleri bilmiyordum ve onları araştırıp öğrenmek için kitabı yarıda bırakıp araştırmam da beni bir o kadar sevindirdi (çünkü çok kitapları yarıda bırakıp bir işle uğraşmam)
Genel olarak çok sevdiğim bir kitap oldu. Gerek Atatürk gerekse o dönem hakkında bilgiler edinmek için sizin için güzel bir adres olabilir bu kitap.
Herkese de bu kitabı bol bol tavsiye ediyorum. Aslında daha az bir zamanda bitirebilirim fakat ben araya birkaç kitap soktum. O yüzden bu kadar uzun sürdü normalde kolay bitirilebilir bu kitap. Zaten resimler çok var.

Ayrıca şundan bahsedeyim her ay biyografi okuma hedefimiz ilk kişisi de Afet İnan oldu. Ve bundan çok memnun oldum.


Herkese hayatında muvaffakiyet* diliyorum. Hepinize bol bol kitap okumalı h ünker diliyorummm


(*) kitaptan öğrendiğim bir kelime (Afet İnan'ın büyük başarıları karşısında ona gelen mektupların yarısında geçen bir kelime ve başarı demek.)

Yazarın biyografisi

Adı:
Arı İnan
Unvan:
Yazar
Doğum:
1942
ARI İNAN, TTK Atatürk ve Türk Devrimini Araştırma Merkezi Genel Sekreterliği görevini, 1980 ihtilali sonrası, kurumların statüsünün değiştirildiği zamana kadar sürdürmüş, bu yasanın çıkmasından sonra görevinden istifa etmiştir. “Mustafa Kemal Atatürk’ün 1923 İzmit-Eskişehir Konuşmaları”, “Düşünceleriyle Atatürk”, “Enver Paşa’nın Özel Mektupları”, “Tarihe Tanıklık Edenler”, “Avram Garanti Bodrumlu’nun Anıları” adlı kitapların yazarı olan Arı İnan’ın, “Tarih ve Toplum” dergisi ve gazetelerde de yazıları yayınlanmıştır.

Yazar istatistikleri

  • 14 okur okudu.
  • 22 okur okuyacak.